Syskey ile Windows’u şifreleme

Syskey ile Windows’u şifreleme

Bu işlem hiç bir program yüklemeden ve kurulum gerektirmeyen, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir Windows şifrelemedir. BIOS üzerinden yapılan şifrelemeye benzer bir şey, boot açılışından sonra daha Windows kullanıcı hesaplarına erişmeden önce şifreyi girmenizi gerektirir.

Syskey ile Windows şifreleme nasıl yapılır?

Başlat -> Çalıştır ya da (Windows® tuşu + R) ile Çalıştır‘ı başlattıktan sonra “syskey” yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.

Syskey1

Syskey (Windows Hesap Veritabanı) uygulaması açılır, Yeni bir şifre belirlemek için ilk önce “Güncelleştir”‘e tıklıyalın.

Syskey2

Açılan pencerede “Başlatma parolası”‘nı işaretledikten sonra belirleyeceğiniz bir şifre belirleyin.

Syskey3

Şifremi girdim, Şimdi Enter yapıp kaydediyoruz. NOT: Şifrenizi aklınızda tutun ya da bir yere yazın, şifreyi unutmayın!

Syskey4

“Hesap Veritabanı Başlatma Anahtarı değiştirildi.” mesajıyla karşılaştığınız zaman artık az önce belirlediğimiz şifre başarıyla kaydedilmiştir ve artık her açılışta bize şifreyi soracaktır anlamına gelir. Bilgisayarımı yeniden başlatıyorum bakalım şifre sormaya geldiğinde nasıl bir görüntüyle karşımıza çıkacak.

Syskey5

İşte görüntü ekranı aynen böyle, burada az önce belirtmiş olduğum şifreyi girdiğim zaman Windows açılmaya devam edecek ama yanlış girdiğim zaman asla açılmaya devam etmeyecek.

Syskey6

Syskey’i kapatma / devre dışı bırakma

Bunun için tekrar aynı yöntemle Syskey‘i çalıştırıyoruz.

Syskey7

Yine “Güncelleştir” butonuna tıklıyalım.

Syskey8

Bu sefer işaretli olan “Başlatma parolası” yerine “Sistemin Ürettiği Parola”‘yı işaretleyip Tamam diyoruz karşımıza şifremizi soruyor şifreni bilmiyorsan buna yetki vermem diyor bunun için az önce oluşturduğum şifremi girmemiz lazım.

Syskey9

Son güncelleştirmeyi onaylıyorum demek için ilk önce şifremi giriyorum sonra Tamam butonuna bastıktan sonra “şifreyi kaldırmayı” onaylamış oluyorum

Syskey10

Tabi bu mesaj da olumlu cevap verdikçe işlem sorunsuz bir şekilde tamamlandı demektir 🙂

Syskey11

 

Bu son ayardan sonra Syskey bir daha şifre sormayacaktır. Kolay gelsin!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.