Türkiye-Rusya savaşırsa ne olur?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Uçak krizinin ardından bazı vatandaşlarımız tıpkı başlıkta belirttiğim gibi “Türkiye-Rusya savaşırsa ne olur?”, “Türkiye-Rusya savaşı, “Türkiye mi Rusya mı daha güçlü” vs.. gibi aramalar yaptıklarını hatta bazı forum sitelerinde bile bu savaşı canlandırmaya ve hakkında mizahi yorumlar da olsa her türlü görüşlerini paylaştıklarını görüyorum. Ben de buradan bu savaş hakkında kendi tarafsız görüşümü paylaşmak istedim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; ben bir milliyetçiyim vatanımı severim, gelişmesine destek olurum, fakat ben, blogumda her zamanki gibi tarafsız görüşümü paylaşan biri olarak, buradan da ülkemizin de bulunduğu bu iki devlet arasındaki görüşümü tarafsız bir şekilde belirteceğim.

Uçak krizi

İlk önce 24 Kasım 2015’teki uçak krizi hakkındaki görüşümü belirteyim.Bir ülkenin 2. bir ülke tarafından sınırları ihlal edilmesi kabul edilemez bir durum, bu tamamen doğal ve doğru bir düşüncedir fakat bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da başka bir ekonomik krizi, savaşı göz alarak bir Rus uçağının hava sahamızı tam sınır yakınlarından sadece 17 saniye ihlal etmiş diye vurulması mantıklı mıdır? Bana kalırsa hayır! Biliyorum namus bilindiği gibi iki bacak arasındaki nokta değildir, önce içeride hainleri bitirmekten bahsetmeliyiz. Rus pilotunun sınırımızı 17 saniyeliğine ihlal etmesinin gerçek amacını anlayamayız yani yanlışlıkla da olabilir bilerek de fakat bence bu 17 saniyelik bir sınır ihlali için Rus uçağını vurmaya değmezdi çünkü o Rus pilotunun ya da Rusya’nın diyelim o ufak sınır ihlalindeki amacı belli değil, yani gücümüzü test etmeye yönelik de olabilir olmayabilir de, ama o uçak sınırdan içeriye biraz daha ilerleyip Hatay merkezi ya da Gaziantep yönüne doğru ilerlemiş halde vurulsaydı o zaman hak ettiklerini alırlardı ve çok iyi yaptık derdim. Sınırın dibinde vurulması bence doğru değil ama sınırın içine az açılmış en az 3 dakika içeride kalmış ise vuralım tabi!

Peki sınır yakınlarında vurmamızı neden doğru bulmuyorum?

Ufak bir sınır ihlali yüzünden Rus uçağını vurup da Rusya ile tüm ilişkileri kesmek, Rusya’da yaşayan, orada okuyan veya evli olan Türk milletimize zorluluk yaşatmak ve iki ülke arasında ticari ilişkileri bitirmek yerine uçağı vurmamak ancak Rusya’ya nota vermek, büyükelçiliği geri çağırmak ve bir kaç yatırım yapmak daha iyi olurdu bence. Hem Rusya ile ilişkilerimiz bozulmazdı hem de Rusya bundan sonra sınır ihlali konusunda daha barışçıl bir yol çizerdi, sınırımızı bir daha ihlal etmemeye ve angajman kurallarımıza saygılı olmaya dikkat ederdi.

ABD’ye ve NATO’ya çok güvenmemeliyiz

Olası bir Rusya-Türkiye savaşında ülkede başbakan-cumhurbaşkanı kaçabilir de kaçmayabilir de  sonuçta yine siz biz bu savaşta olacağız Cumhurbaşkanı veya oğlu değil! Bu savaş ABD’nin işine gemleyebilir, NATO kendilerini riske soktuğu bahanesiyle Türkiye’yi haksız bulabilir mesela”Bu kural dışı bir savaş yardım edemiyoruz” da diyebilir, nasıl güveniyoruz bunlara biz böyle? Bugün elimizdeki savaş uçakları, radarlar gibi bir çok önemli donanımlar ve silahlar kendi yapımımız değil, kendimize bu kadar güvenmemeliyiz.  Ruslar hep kendi imkanlarıyla üstün teknolojiler geliştirdiler, uzaya çıktılar ve kendi yolcu uçaklarını ve savaş uçaklarını yaptılar, ayrıca uzaya ilk çıkan insan bile bir Rus! Hidrojen ve atom bombaları ürettiler, hava savunmasında dünyanın en güçlü hava savunma sistemi uçak & füze savarlarını icat ettiler. Çok çalışmak lazım çok!

Türk ordusunun eşsiz kara gücü!

Türk ordusunun karadaki gücünü beğenirim hatta bu konuda dünyanın en iyilerinden biri olduğumuz bilinir, hava gücü de dünyanın en iyi 10 ülkelerin içinde olduğunu kabul ederim ama savaş uçaklarımız ABD yapımı, radarlar ABD yapımı tamamen ABD’ye bağlı bir ülkeyiz yani yarın ABD bizi bir savaşta yalnız bırakırsa bugünün Libya’sı gibi olabiliriz bile.

SAVAŞA HAYIR!

Kıyaslamaya gelmeden önce, ben bu kıyaslamaya NATO’yu dahil etmeyeceğim çünkü bu kıyaslama Türkiye ile Rusya iki devletler arasındadır. ABD ve NATO savaşa katılsın ya da katılmasın sonuçta savaş bizim ülke ile Rusya arasında olduğunu düşünürsek ekonomimizde çok büyük etki edecek, Dünya Savaşı III’ün de gerçekleşmesine sebebiyet verebilir. Dürüst olmak gerekirse bu savaşlar ülkemizi en az 50 yıl geriye götürür. Tabi Rus ekonomisi de zarar görür.

Savaşa girmemizi isteyenler lütfen bir kez daha düşünsün

O kadar çoluk çocuk, askerlerimiz ve masum insanlarımız ölecek, doğaya zarar verilecek ve bugün nasıl doların 4 TL yaklaşması sizi bazı alışverişler için zorluyorsa o zaman bu günleri mumla arayacaksınız. Ülkemizde bir savaş zamanında midenize indirmek isteyeceğiniz 100 gram prinç bulmanız bile zor olacak.

Ha ama savaşa girmeyen ülkeler bizi izleyecekler, ekonomilerini geliştirmeye devam edecekler ve bir yandan da rahat yaşamın keyfini çıkaracaklar. Güzel hayatlarına devam edecekler biz de bugün Suriye nasıl bize görülüyorsa biz de onlara öyle görüleceğiz.

Umarım hiçbir zaman savaşa girmeyiz, artık savaşlar kılıçla ve topla olmadığını unutmayalım. Bizim atom bombamız olsa bile karşı ülkenin atacağı atom bombasına karşı bir savunmamız olmadığı sürece bir anlamı yoktur, ülke olarak çok zarar görürüz çook..   EVET BUNLARA RAĞMEN HALA SAVAŞA GİRMEMİZİ İSTİYORSANIZ SİZ ASLA VATANINIZI DÜŞÜNEN YA DA SEVEN BİRİ OLAMAZSINIZ. HAİNLERDEN BİR FARKINIZ YOKTUR.

Kıyaslama yapalım, hangisi daha güçlü?

Türk ordusunun gücü

 • Asker sayısı: 440 bin civarında
 • Yedek asker sayısı: 190 bin civarında
 • Tank sayısı: 3,752
 • Savaş uçakları: 276 (240 F-16, gerisi diğer savaş uçakları)
 • Uçak gemisi: Yok
 • Savunma bütçesi: 18,2 milyon dolar
 • Nükleer silah (atom bombası): NATO’ya ait ve onların kontrolünde Adana’da bulunan İncirlik üssünde yaklaşık 60-70 adet arasında var olduğu bilinmektedir. Yani kendi yapımımız falan değil ama nükleer savaşı olursa kullanabileceğimizi düşünüyorum. Tabi NATO & ABD izin verirse..

Rus ordusunun gücü

 • Asker sayısı: 750 bin
 • Yedek asker: 2,5 milyon civarında
 • Tank sayısı: 15,398
 • Savaş uçakları: 880 (nakliye,helikopter ve eğitim uçakları dahil değildir)
 • Uçak gemisi: Var
 • Savunma bütçesi: 60,4 milyar dolar
 • Nükleer silah (atom bombası): 4,700 adet

 

Olası bir Türkiye – Rusya savaşı artık eski savaşlara hiç benzemeyecek!

Yukarıda belirttiğim gibi bu savaşlar artık eski savaşlara hiç benzemeyecek. Ben milliyetçi biri olarak; Türk milletinin cesaretini ve dedelerimizin Çanakkale’de 7 devletle savaştığında sahip oldukları mükemmel güçlerini ve topraklarımızı kurtardıklarını elbette biliyorum. Ancak o savaşlar 100 yıl önceydi şimdi durum çok farklı, öyle farklı ki yani bazı arkadaşlarım “iman gücü” diyor ama maalesef bu artık mantıklı bir düşünce değil. Kıyasladığımız bu ülke Rusya dünyada insanlık tarihinde ilk uzaya çıkan aynı zamanda bugün dünyada en çok uzay masrafı yapan tek ülke..  Rusya’nın Türkiye’yi bitirmesi için toplam 6 atom bombası atması yeterli ayrıca atom bombasını atması için savaş uçaklarına binip topraklarımızın üzerine gelmelerine bile hiç gerek yok, adamlar durduğu yerden balistik füzelerle bizim topraklara atom bombası gönderebilir. Ayrıca şu anki Türkiye’nin hava savunması iyi değil, eğer bir ülke çıldırıp atom bombası ile donatılmış bir kaç füze yollarsa eyvallah bittik!

Evet.. Dünyada en çok uzay harcamaları yapan ile diyanet harcamaları yapan devletleri kıyasladık..   Ruslar havada ve karada çok iyiler. Çok sayıda tankları, tank savarları, uçakları ve uçak savarları var. Mesela bizim Moskova’ya hava saldırısı düzenlememiz neredeyse imkansız.. Neden mi?  çünkü kocaman Rusya topraklarının kuzeyinde bulunan Moskova’ya doğru uçarak gittiğimiz zaman Rusya’da yerleştirilmiş olan dünyanın en iyi uçak savar sistemlerinden biri olan  S-300 ve S-400 gibi uçak savar sistemleri aktif olurlar ve uçaklarımızı düşürmek için harekete geçerler. Biz onlarca F-16’larımızla gitsek bile onların göndereceği onlarca füze onlarca F-16’mızı birkaç dakika içinde düşürür. Bu uçak savarlar bileniniz var bilmeyeniniz de vardır; bu uçak savar sistemleri aliminyum ve radar takip teknolojileri sayesinde vuracağı uçağın peşinden gider, uçak manevralar yapar, rotayı değiştirir ama füze yolunu sapıtmaz ve uçağı takip etmeye devam eder ta ki uçağı vurana kadar.. Uçaklarımız yani F-16’lar dilediğini yapsın bu uçak savar füzelerinden kurtulması neredeyse imkansız. Bizim Türk pilotlarımız dünyanın en iyi pilotları arasında gösterilmektedir, bu gurur verici bir şey ama F-16’yı uçuracak en usta pilot bile bu füzeden kurtulmasının garantisi yok. Füze takip ederken ve F-16’yı vurmaya çok yaklaşmışken, pilotumuz dağa doğru gidiyormuş gibi yapıp dağa çarpacak kadar yaklaştıktan sonra aniden manevra yapıp yönünü değiştirirse belki o füzeyi dağa vurdurur ancak Rus ordusu bu durumda 1-2 füze beraber daha fırlattığı zaman artık pilotlarımızın kurtulma işi imkansız gibi, yani çok zor olur.

Rusya’nın SAM füzesi

Savaş uçaklarımız için büyük tehlike.. Eğer Rusya ile savaşacak olursak belki ilk saldırı Moskova değil de Rostov, Soçi, Gürcistan’a yakın bölgesi olabilir. Oraya çoklu füzeyle hedefleri vurmak denenebilir. Moskova çok uzakta kalıyor ama onlar İstanbul’u bombalamaya uçunca biz de onlar Karadeniz sularındayken saldırırız uçaklarına. Ama karadan füzeyle nükleer silah göndermeleri çok tehlikeli olur bizim için.

Türkiye’nin yeni yerli füzesi – SOM Seyir Füzesi

Havadan karaya mühimmat ailesidir ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir.

17 Temmuz 2014’te Ukrayna-Rus sınır bölgesinde düşürülen Boeing 777-300 tipli Malezya Havayolları uçağı bir Rus yapımı olan BUK ile düşürülmüştü. Ruslar mı Ukraynalılar mı bu uçağı düşürdü henüz delil yok.. İki ülke de aynı teknolojiyi kullanıyor ve iki ülke de kendilerinin düşürdüğünü kabul etmiyor bir birlerini suçluyorlar. O uçakta suçsuz 294 kişi hayatını kaybetmiş ve kurtulan olmamıştı. Bu tür uçak savarlar yolcu uçaklarını kolay düşürebilirler, F-16’ları da düşürürler ama radara yakalanmayan F-22 ve F-35 gibi uçakların kanadında bomba taşınmadığı bunun yerine uçağın içinde taşıdığından dolayı F-16’lara göre daha hızlı uçabildiklerinden ve radardaki canlı görünümünden daha hızlı ilerlediği için bu uçak savarların bu tarz savaş uçaklarını vurması diğerlerine göre biraz daha zor oluyor.

Görüşüme göre 17 saniye sınır ihlali yapıldı diye Rus uçağını vurmamızın doğru olmadığı geçiyor evet ama bu Rusya’ya olan korkumdan falan değil, bu kısa sürelik ihlal için uçaklarını vurup ilişkileri bozmaya değmez diyorum, yerine yukarıda dediklerim gibi yaptırımlar yapılabilirdi ama ki sınırımızı aşmış da Hatay merkezine doğru hareket etmiş ya da biraz daha içeri açılmış ise hemen vurun tabi, her ülkenin bir angajman kuralı vardır, Rusya’nın da saygılı olması gerekiyordu ama onlar şımarmış bir devlet, daha önce Ekim ayında sınırımızı 1-2 kez mi ne ihlal etmişlerdi onları uyarmıştık ve özür dilemişlerdi fakat daha sonra tekrar ihlal ettikleri için hak ettiklerini de aldılar. Yani kötü de iyi de yaptık demiyorum, barış her zaman güzeldir bugün ülkemizin komşularının neredeyse hepsi bize düşman olmuş durumda bu da doğru değil, Rusya’nın da bizden kopması  ekonomik açısından ülkemizi biraz daha etkileyecektir.

Bu iş “savaşlım!” diyen bazı “klavye delikanlıları” için kolay görülüyor ama siz siz olun, asla savaş istemeyin. 2. Dünya Savaşına girmediğimiz için İsmet İnönü “ben sizleri ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım” demiş.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.