Türkiye’de adaletsizce drone yok eden, GPS sinyalleri bozan İlter & Jammer sorunu

17.10.2021
956
A+
A-
Türkiye’de adaletsizce drone yok eden, GPS sinyalleri bozan İlter & Jammer sorunu

Boğaziçi Savunma, belki teröre karşı savaşan ülkemiz için çok iyi bir şey geliştirmiş olabilir, bu tarz şeyleri her zaman destekleriz ancak bir yerde adaletsizlik veya vandalizm varsa buna da dur demeyi bilmeliyiz, bu haksızlığı durdurmalıyız.

İlter nedeniyle drone kaybettiğini iddia edenler bu konuda İlter’den şikayetçi.  Kimisi hobi amaçlı kimisi ekmek parası çıkarmak üzere ticari amaçlı uçururken, yaklaşık 220’den fazla sektörde drone kullanılırken ve bu dronlar için yüz binlerce dolar harcanırken, bu dronları uçurmak için izinler ve ehliyetler alınırken..  Bazıları da İlter veya jammer sistemlerini aktif edip başkaların dronlarını sorgusuz sualsız yok ediyor. 

İlter sistemi Boğaziçi Savunma tarafından geliştirildi ve bu sistem, havada olan dronların GPS ve RC sinyallerini bozup, spoofing yani konum yanıltma uyguluyor. Bu durumda drone kendi konumunu Ankara’da veya başka yerde buluyor ve o konumdan ev konumuna uçmaya çalışyıor. Kısacası spoofing yani konum yanıltma yoluyla drone farklı konumlara itiliyor ve drone ortadan kayboluyor.  Bu durumda drone sahibi vatandaş ise mağdur oluyor.  

Bu, haksızca yapılan bir eylem

Dronu hobi veya ticari amaçlı uçuran bir vatandaş, dronunu kur etkisiyle binlerce TL’ye satın alırken aynı zamanda vergisini ödüyor. Daha sonra İHA uçurabilmek için İHA ehliyeti alıyor ve ehliyetini aldığında ise SHGM’dem uçuş izni alıyor.  Bütün bunlar için gerekli paralar ve zaman harcandığı halde beklenmedik haksızlıklara uğruyorlar.

Uçuş izni alınmış olmalarına rağmen drone kaybetmeye devam ediyorlar

Facebook’ta DJI Türkiye grubunda bu konuda şikayetler devam etmekte.  Geçtiğimiz hafta bir drone piotu vatandaşımız, izinli uçuş olduğu halde 40 bin ₺’lik DJI Inspire 2 cihazını İlter sistemleri nedeniyle kaybetti. Bu gerçekten çok acı. Peki bu nasıl olacak? Bu şekilde o drone birisnin kafasına düşerse kim suçlu olacak? Bunun da hesabını yapmak lazım, bu adaletsizliğe dur demeliyiz.

Ben de DJI Mavic Air 2 dronumu geçtiğimiz Temmuz ayında bir köyde olan jammer nedeniyle kaybettimiştim. Buna jammer diyorum fakat İlter de olabilir elimde bir kanıt yok ancak bu sistemi geliştirdiğini iddia eden ve tanıtan bu firmadan şüphelenmiyor değilim. Bu acımasızca bir saldırıdır, havada bir İHA’yı düşürmek büyük bir suçtur. Bu eylemlerini daha çok terör bölgelerinde uygulamalarını veya bu eylemlerini durdurmalarını tavsiye ediyoruz çünkü bu çok saçma ve adeletsiz bir şey,  bize ceza kesilmesi en kötüsü olmalı aynı zamanda en mantıklı işlem olurdu ama şu gerçektir ki; kimsenin bir kişinin binlerce ₺ harcadığı bir İHA’yı düşürmeye hakkı yok.  

Eğer bu saldırıları gerçekten İlter yapıyorsa Boğaziçi Savunma’nın bu konuda geri adım atmasını umuyoruz. Bizler en azından terör bölgelerinde doğru şekilde faaliyetlerini sürmelerini destekliyoruz.

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.