Türkiye’de internet özgürlüğünün kısıtlanması

zdaylan
Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
21.10.2016
1.220
A+
A-

Hatırlarsanız hükümetimiz 2007 yılında YouTube’u yasaklamıştı, biz de hosts dosyasını değiştirip YouTube’a giriyorduk. Şimdi yıl olmuş 2016, YouTube serbest ama geçtiğimiz haftalarda DropBox, OneDrive, Google Drive, Github, Archieve.org gibi ücretsiz veri depolama siteleri Türkiye’de erişme engellenmişti. Peki bu bana göre nedir? Tabii ki bir “özgürlük kısıtlaması”dır!

Ben bu ülkede yıllardır yaşamış ve internetini kullanmış biri olarak, devletimizin bu tarz kullanışlı siteleri yasaklamalarını “milletimizin özgürlüğünü kısıtlıyor” olarak yorumlamaktayım. Ben, YouTube’da Mustafa Kemal ATATÜRK’e veya peygamberlerimze olan hakaretleri yüklemiyorum, izlemeye girmiyorum, kimseye izlemeleri için teşvik etmiyorum. Bırakın, o hakaret videolarını yükleyen Yunanların ve diğer Türk düşmanlarının cahilliğine kalsın. Küfür etmek, hakaret etmek bir cahilliktir, bunu da biz mi söyleyeceğiz! Biz de onların atalarına hakaret eden video paylaşabilirdik peki Yunanistan hükümeti gidip de YouTube’u engelleyecek mi? hiç sanmıyorum. Bırakın, hatta kimseye hakaret eden videolar da yapmayalım, biz en iyisi pozitif düşünerek YouTube’da daha iyi ve izlemeye değer videolar yükleyelim, diğer milletlerin de bizim hakkımızda olan görüşlerini düzeltelim. Peygamberimizin, Atatürk’ün ve atalarımızın bize öğrettiği ahlaki anlayışa örnek olalım. O hakaret videolarını, ülkemizdeki internet sitelerine erişim engeli sağlayarak silemezsiniz. Başka ülkeden yine görebilirler. YouTube’da veya başka bir sitede yüklenmiş hakaret videolarını engelleyecek pek bir çözüm görülmemekte, fakat sanıyorum ki, YouTube ekipleri bu tarz videoları zamanla siliyorlar. Ayrıca şunu da belirtmek isterim; bir ülkede böyle abartı yasaklar var ise o ülkede yaşam kalitesi artmaz. Neden bizim millet Avrupa’da Amerika’da yaşamaya meraklı? bunun cevaplarından bir tanesi “o ülkelerin, Türkiye’ye göre daha özgür yaşam sunduğu için”  olacaktır. Biz İran’a ya da diğer yasakçı ülkelere değil, tabii ki gelişmiş ülkelere örnek olmalıyız!

Buradan devletimize sesleniyorum; lütfen işimize engel olmayın.. Birkaç FETÖ’cünün dosyası OneDrive’da bulunmuş diye bizim erişimimizi neden kesiyorsunuz? Biz ne yaptık? Umarım bundan sonra özgürlük kısıtlaması azalır ve ben de YouTube’da tutorial videolardan yazılım öğrenir, veri paylaşım sitelerinde proje dosyalarımı yerleştirir hatta ileride vatanıma de fayda sağlarım.

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.