Uçak korkusu yaşayanlar için, uçaklar ne kadar güvenli?

You may also like...

4 Responses

 1. kemal dedi ki:

  kaderinda olum varsa olursun, kok yer fark etmez, o ALLAHin ellerindedir.. bende stres yasiyorum ucakda onun icin ucdugum zaman genelde sarhos olurum ))

 2. mustafa dedi ki:

  Rusyadaki dubai havayolları kazasını anlatır mısın?
  Bu kadar basit bir şekilde düşüyor ki uçaklar hayret ediyorum.

  Orada yaptığım yorumu buraya kopyalıyorum ve sizden tatmin edici bir cevap beklioyrum.
  hani uçaklar kolay düşmezdi. Hani herşeyin yedeği vardı? Hani pilotlar işine tam hakimdi? Hani ölüm riski kaç milyonda bir di? İşte ordaki insanlar için ölüm riski yüzde yüz aslında. Hepsi yalan aslında değil mi? Neymiş pilot ısrar etmiş inmekte, bu nasıl iştir? pilot manyak hadi kule ne iş yapıyor ? ondan önceki uçaklar inemedi, kuledeki adam deseydi ya burası kapalı en yakın şuraya gidin bu kaadar kolay bir şeyle çözülebilen bir şey nasıl 65 kişinin ölümüne sebep olabiliyor? Biri açıklama yapsın Allah aşkına

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bazı konularda yanılıyorsunuz.. Ölüm riski %100 ise o zaman arabaya da binmeyin arabalar daha sık kaza yaptığı aşikar iken neden yılda en fazla 1-2 uçak kazası yüzünden böyle düşündünüz? Ben bu yazımda uçaklar kaza yapmaz da dememişim ama siz sanki ona göre yorumlamışsınız. Rusya’da düşen uçağın düşüş şekli normal görülmüyor tıpkı Kazan,Rusya’da olan uçak kazası gibi dik olarak düştüğü görülüyor.. Gerçekten ilginç bir kaza neden dikey düştüğünü ben de anlamadım kesinlikle bir aksilik var, pilotaj hatası,intihar girişimi ya da teknik bir arızadan dolayı olabilir. Görünüşe göre uçak 2. iniş denemesini yaparken düşmüş o an son 500 ft içinde sis olduğu söyleniliyor biraz zor şartlarda iniş denemesi olmuş ama buna rağmen sisli karlı havada hiç mi uçak inmedi? bugüne kadar daha beter hava şartlarında uçaklar indi onlar düşmedi bu düştü nedeni de henüz belli değil yani başta dediğim gibi pilot intihar etmek istemiş bile olabilir gerçeği görmeden bilmeden bir şey söyleyemiyoruz ama kara kutu kayıtları yardımcı olacaktır. Örneğin bir BMW aracı kullanan şoför kaza yaptı diye ben BMW güvenli değildir ya da arabalar güvenli değildir diyemem bu işin içinde beceriksiz şoför var o da bir insan pilotlar da bir insan. Bir de intihar,suikast,kaza vs.. bunlar günümüzde olabilen şeylerdir 17 Temmuz 2014’te Malezya Havayolları da maalesef Rus ordusu tarafından vurulmuştu, o uçağa bir saldırı düzenlenmişti bu uçağa terör saldırısı gerçekleşme ihtimali de var yani uçağın düşmesi için tek bir neden yok ama bu nedenler olmaksızın uçak teknolojisi o kadar kaliteli ki aklı başında bir pilot ve üzerinden geçeceği devletlerin de milletlerin de barışçıl olduğu sürece güvenle uçağa binip istediğiniz yere uçabilirsiniz ama bugünler şunu görüyoruz ki insanlık ölmüş terör saldırıları olduğu gibi suikast ve intihar girişimleri de artmış durumda. Gemi de olsa batar, araba da olsa kaza yapar e uçak bir uzaylı aracı değil ya diyeceğim ama uzaylı aracı bile kaza yapar tıpkı 7 mayıs 1989’da Güney Afrika’da düşen bir UFO aracı gibi.. Geçen sene Mart ayındaki Germanwings havayolu kazası da bir intihar nedeniydi kimse bundan dolayı gidip uçak seyehatı güvenli değil diyemez pilotun psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı çünkü. Benim bu yazımdaki amaç uçakların ne kadar güvenli olduğunu anlatmak ve uçak seyehatınden korkan vatandaşları aydınlatmaktır. Anlatım kaynağı her ne kadar kendi tecrübeme dayalı olsa da gayet bilimsel ve gerçektir ama uçak hiç düşmez diye bir şey kesinlikle olamaz ama uçaklar hala dünyanın 1 numaralı en iyi ulaşım aracıdır.. Umarım anlatabilmişimdir.

 3. Serkan dedi ki:

  Çok teşekkürler. bir bebzede olsa rahatlattınız beni. Gerçekten cok geriliyorum uçakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir