Grafik tablet nedir? Wacom Intuos Draw We P-S Grafik Tablet (Ctl-490Dw) incelemesi

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Öncelikle grafik tabletlerin ne olduğu hakkında bilgi paylaşayım:

Bir grafik tablet, USB veya kablosuz USB yoluyla (bazıları wireless / bluetooth da destekliyor olabilir) PC veya laptop ile bağlantı kurur. Grafik tabletin kutusundan çıkan, beraber satılan bir kalemi vardır. Bu kalem, grafik tabletin üzerine bastırılmadan 2-3 cm yüksekte tutmanız durumunda dahi mouse (fare) yerine çalışır. Çizim için Photoshop veya Illustrator programını açıp çizime geçilir, kendi yeteneklerinize bağlı güzel çizimlerinizi bu kalemle yapabilirsiniz.

Kalemin en güzel özelliklerinden biri ise ne kadar bastırsanız o kadar koyu, ne kadar hızlı veya yavaş çizseniz o kadar sert veya yumuşak çizmesidir.

Wacom Ctl-490Dw

Hayatımda ilk kez bir grafik tablet kullanacaktım ve bunun için bir grafik tablet satın almam gerekiyordu. Hangi marka grafik tablet almamım gerektiğini araştırdığımda birçok grafik tasarımcı arkadaşların “Wacom’dan şaşma!” demesiyle, Wacom’un grafik tablet için iyi bir marka olduğunu öğrenmiş oldum ve bir adet Ctl-490Dw modelinden satın aldım.

Ürünü almadan önce kafamda sorular vardı. Mesela bu ürünün ekranı yok. Yani çizimi ekran üzerinde değil de, tablet üzerinde çizmek acaba zor olmuyor mu? Güzel bir soru değil mi 🙂 Bu tarz grafik tabletlerin ekranı olmaz fakat sanıldığı gibi de zor değil. Yaklaşık 1 hafta içinde ürüne tamamen alışabilirsiniz.

Ürün hakkında yorumum:

Ürünü Hepsiburada’dan 439 TL’ye satın aldım. Piyasada bu ürünün değeri şimdilik 80 ile 100 dolar arasında.

Ürün sağlam ve eksiksiz geldi.

İlk başta kurulumu için çok uğraştım , yani bu kadar uğraşacağımı beklemiyordum. Windows 10 laptopumda hiç sorun çıkmadı, beraberinde gelen DVD ile kurdum bitti ve çalıştı. Ancak, diğer bilgisayarımda bir Windows 7 kullanıcısıyım, runtime hatası verdi ve bunun sonucunda sorunu Windows 7 için SP1 pack yükselterek ve Visual C++ Redistributable yükleyerek, arından da driverı tekrar kurarak sorunu çözdüm.  

Bu arada belirtmekte fayda var: Bir dahaki kurulumda sorunu, grafik tabletin USB bağlantısını söküp, driverını kurmakla denediğimde başarılı bir sonuç aldım ve cihaz bilgisayarım tarafından tanındı.

Bu cihaz ile ilk çizimimi bir portre çizimi olarak gerçekleştirdim. Vektör üzerinde Brush Art deneyerek daha çok bilgisayar oyunlarındaki karakterlerin grafiklerine benzetmek niyetinde tasarladım. Günlerimi alsa da bazı arkadaşlar bunun çizimden çok bir filtre olduğuna inandı. Fakat filtre kullanmadım, tamamen çizimim bu şekildeydi 🙂 T-shirt çizimim maalsef aceleye geldi..

 

Fakat bu çizimin devamını düşünüyorum. Devamında arkamda araban, yol, binalar vs.. da benim tasarlayacağım grafikten oluşunca bir birine daha uyumlu olduktan sonra daha iyi bir grafik görüntüsü olacağından eminim.

Son olarak, bu ürün almak isteyenler için cevabım: Evet, alabilirsiniz. Bu üründen elbet daha iyileri de vardır ama denemediğim için başka aygıtlar hakkında yorum yapamıyorum fakat bu üründe bir kusur görmedim, gayet güzel çalışıyor. Her şey yukarıda bahsettiğim gibi. Bu üründen almak isteyenlere tavsiye ederim.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.