Windows kurulumunda “Gerekli bir CD/DVD sürücü cihazı eksik.” hatası ve çözümü

Windows kurulumunda “Gerekli bir CD/DVD sürücü cihazı eksik.” hatası ve çözümü

Yaklaşık 2 hafta önce laptop satın aldım, fakat kurulumda baya bir zorlandım ve hayatımda ilk kez böyle bir hatayla karşılaştım.  Laptopum Ubuntu sistemi ile geldi, böyle olunca ben de Windows kurulumunu gerçekleştirmem için BIOS‘ta gerekli UEFI boot ayarlarını uyguladım ve Windows 7 ISO dosyamı flash diskime uyguladım.

Her şey tamam, artık kuruluma başlayabilirim derken kurulumda disk biçimlendirme/ekleme ekranına geldiğim an “Gerekli bir CD/DVD sürücü cihazı eksik. Sürücü disketiniz, CD, DVD veya USB flash sürücünüz varsa, şimdi takın.” hatasıyla karşılaştım.

Çözümü için çok araştırdım, hatta 30-40 yıllık deneyime sahip bir bilgisayarcı arkadaşıma danıştım ve nedense hayatında daha önce böyle bir sorunla karşılaşmamış. 

Sorun nedenleri ve çözümleri

  • Flash diski taktığınız giriş USB 3.0 destekli fakat Windows kurulumu USB 3.0‘ı tanımıyor olabilir. (Bilgisayarınızdaki diğer USB portlarına takıp kuruulumu yeniden deneyin)
  • BIOS ayarlarınız, Windows kurulumu için disklere erişmeye izin vermiyor şeklinde ayarlı olabilir. SATA ayarını AHCI ya da DISABLED olarak değiştirip kurulumu yeniden deneyin.
  • ISO dosyası bozuk olabilir.
  • DVD ile kuruyorsanız DVD sürücüsü ya da DVD‘de sorun olabilir.

Aslında bu sorun genellikle Windows kurulumunun  USB 3.0‘ı tanımamasından kaynaklanıyor. Eğer flash diskinizi USB 2.0‘a takarsanız çok büyük ihtimalle düzelecektir. Ama bazı cihazlarda yine düzelmiyor.  Çünkü ben bunu fark ettim ve USB 2.0‘da da denedim fakat yine olmadı, yine aynı hatayı aldım. Eğer siz de yine aynı hatayı alıyorsanız aşağıdaki adımı deneyin:

Hata mesajunu aldığınız ekranda sürücü eklemek için Gözat..‘a gelip diski seçin ve ENTER‘a basın. (TAMAM’a basmayın, mouse kullanmayın, sadece klavye üzerinden ENTER‘a basın)

ENTER‘a basıp kuruluma gidenler oluyormuş araştırdığıma göre ama bu bende işe yaramadı. Fakat çözümü, flash diskimdeki Windows 7 kurulumuna USB 3.0 driverı yükleyerek buldum!

Diğer adımlar işe yaramadıysa sıkıntı yok. Bu sefer sorunu çözeceksiniz!

Çözüm gayet basit, sadece bunu bulmak zamanımı aldı.  Intel tarafından geliştirlimiş Windows 7* USB 3.0 Creator Utility dosyasını aşağıdan indirin.

İndirme sayfasına git >>  Windows 7* USB 3.0 Creator Utility

İndirme sayfasında dikkatli baktığınız zaman Windows 10, 8 ve 7 için ayrı linkler verilmiş. Hangi işletim sisteminde flash diskinize yükleyecekseniz o işletim sistemini seçmelisiniz, yoksa bu yazılım flash diskinize kurulum yapamaz. 

Download butonuna tıkladıktan sonra “I accept” tıklayıp kabul edin. ZIP olarak indirdikten sonra içindeki dosyaları masaüstüne bir klasörün içine atın. (WinRAR ve diğer sıkıştırma programları içinden kurulum başlatınca bazen hata verebiliyor)

Programı çalıştırın.

Gerekli:

Kurmak istediğiniz Windows ISO, flash diskinizde hazır olmalı. Bu program Windows ISO’nuza USB 3.0 tanıma özelliği ekleyecek. (Flash diskinize en azından Rufus gibi bir programla UEFI ya da BIOS ayarlarınıza uygun bir şekilde flash diskinize Windows ISO dosyasını yüklemiş olmalısınız.)

Sağ üstte “…” butonuna basıp flash diskinizin takılı olduğu sürücüyü göz atıp seçin. Daha sonra işlemi başlatmak için “Create Image” butonuna tıklayın. 

İşlemi başlatacaktır, yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında sürebiliyor (Bilgisayar özelliklerinize bağlı)

Son çözüm örneği olan USB 3.0 Image Creator işimi gördü ve laptopuma Windows 7 kurabildim.  Burada bir araya getirdiğim birden fazla çözümlerden en azından biriyle bu sorunu çözmeniz gerekiyor.Ancak genellikle flash diskinizi bilgisayarınızda bulunan diğer USB girişlerine takınca düzelir. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanın arkasındaki USB portlarını mutlaka deneyin!

Eğer sorun hala çözülmüyorsa, en yakın bilgisayarcınıza danışın.  

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.