Windows üzerinde FTP sunucusu kurulumu

You may also like...

43 Responses

 1. Anlatım için teşekkürler. Tam dediğiniz gibi hiç hata vermeden ftp sitesi çalışıyor. Benim sorun şu hocam:
  e:/yol1 klasörünü Port 21 e bağladım. Oldu. Ancak
  e:/yol2 klasörünü site ekle diyerek 20. porta bağladım. Aynı olayları port 20 içinde uyguladım. Eset kapılarını açtırdım. Port 20 nin Modem yönlendirmesini de yaptım. İlkinde herşey istediğim gibiyken ikinci 20. portuna yüklediğim klasöre ne içten nede dıştan girebiliyorum. Acaba yanloşım nerdedir?

 2. YASİN dedi ki:

  Windows 10 ile ne yazık ki sonuç alamadım. Farklı bir yöntem tavsiyesi olan varsa bildirirse sevinirim. Kendi ağımdan ftp klasörüne erişiyorum ama amacım iş yerindeki pc’den de ftp klasörüme erişmek. Bunu başaramadım.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bunun port açmamakla ilgilsi olmalı. Modemden port açtınız mı? Port açmazsanız sadece lokal ağdan bağlanabilirsiniz çünkü dışarıdan bağlanamazsınız maalesef.

   • YASİN dedi ki:

    21 nolu portu açıyorum hocam. Her türlü varyasyonu denedim ama sonuç alamadım. (TCP, TCP & UDP gibi) Ne yaptıysam, mesela telefonumun kendi internetinden bilgisayarımın WAN İP’si üzerinden FTP’ye bağlanamadım. Birşeyler engelliyor sanki erişmemi. Modemin de Windows’un da güvenlik duvarları kapalı olmasına rağmen.

    • zdaylan dedi ki:

     21 ve 20 nolu portu bilgisayarın yerel IP adresi ile açmış olman gerekiyor. 192.168.1.147 benim yerel IP adresim idi ve bunu port açarken girdim aynısını 20 ve 21 için açtım. Windows güvenlik duvarını da devre dışı yapınca çalışıyor. Ancak şirketinizde ayrı bir firewall yazılımı varsa o engelliyor olabilir.

     • YASİN dedi ki:

      Yok hocam, farklı bir şeyler var belliki olmuyor. Sırf bunun için sıfırdan windows kurdum. Hiçbir program kurmadan anlatımınızdaki gibi FTP oluşturdum. Modemden yerel IP adresime port açtım ama olmadı. Olmayacak sanırım 🙂

 3. Kayhan dedi ki:

  Öncelikle anlatımın için teşekkür ederim, sorunsuz bir şekilde çalıştı. Sana şunu sorma istiyorum. Dosya izinlerini sadece “oku” olarak seçince bu alana kopyalamaya izin vermiyor. Şöyle bir şey mümkün mü? Kullanıcılar bu alana kopyalama yapsınlar ancak silme işlemi yapamasınlar. Tekrar emeğine teşekkür ederim. Saygılar…

 4. kerem dedi ki:

  Merhabalar. Ben bir projede elektronik bir alet üzerinden bazı verileri bilgisayara atmak istiyorum. Bu FTP yöntemi ile FTP içine bir metin belgesi açsam verileri de bu metin belgesi içine yazabilir miyim?

 5. can dedi ki:

  arkadaşlar şifre hatasını windows güvenlik duvarını servislerden kapatırsanız verir.
  otomatik/calıstır’da kalsın ve içten dışarı dışardan içe kural yazın.

 6. Emirhan dedi ki:

  Abi çıldırıcam herşeyi yapıyorum ama bir türlü ne webden nede dosya yoluna yazarak giremiyorum, kullanıcı adımı şifremi yazıyorum gene aynı ya nasıl yapıcam ben bunu lütfen yardım edin 🙁 Çoğu yorumuda okudum ama bişi bulamadım 🙁

 7. adem demir dedi ki:

  kardeş 2 yıl sonra cvp gelirmi bilmiyorum ama dediklerini harfiyen yerine getirdim, dışarıdan bağlanması önemli değil. ağ üzerinde bağlansın yeter. ıp kameram var ve ftp üzerine kayıt yapabiliyor. sormak istediğim şu ftp server çalıştırdığı pcden deneme yapabiliyormuyum. aynı pcnin tarayıcısına girdiğimde ip yazdığımda kullanıcı adı parola soruyor doğru giriyorum ama bağlantı yapılmıyor. acaba diyorum aynı pc üzerinden olduğu içinmi olmuyor.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bu FTP kurulumunu deneyen bazı arkadaşlarda şifre sorunu ortaya çıktığını görmekteyim. Bu sorun neden oluşuyor anlamış değilim çünkü bu adımları kendim okuyarak tekrar uyguladım ama yine böyle şifre hatasıyla karşılaştığım olmadı. IP kameran için eğer FTP açamıyorsan sana alternatif olarak GMX mail hesabı açmanı öneririm. Bu GMX mail ile bağladığın zaman alarmlar emailine gelecek hem tasarruf olarak her hangi bir PC’n çalışmayacak hem de kota sınırını aşması çok zor. Aşsa da yenisini açmanda sorun olmayacak. IP Kamera için GMX mail ayarlarını bu sayfamda belirtmiştim: https://www.zdaylan.com/ip-kamera-icin-mail-ayarlari/ Eğer benim gibi yapmak istiyorsan, SD kartı destekleyen bir IP kamera satın al. Benim IP kamera, internet bağlantısı olmasa bile SD kart 128 GB içine kaydediyor hem iyi kalite video hem de sesle.

 8. Burak dedi ki:

  Merhabalar

  Ustadım sorum şoyle olucak benim bi oğlum var kendisi istanbulda okuyor ben ise antalyadayım bilgisayarını kullanıyor ve geçen sene bilgisayarında yaptığı yanlış işlemlerden dolayı karakolluk oldu sorun şu ki, ben bilgisayarını uzaktan izlemek için habersizce bilgisayarına keylogger attım servis ve server çalıştı fakat loglar günümüz gmail yandex vs bu yöntemleri kapattığı için loglara erişim sağlayamıyorum bende sizin anlattığınız yontemle kendi ftp sunucumu kurup serveride ustune yaptım fakat loglar basarılı sekilde gonderilmesine ragmen ftp klasorume gelmiyor ftp://192.168.19.2 yazdıp enter layınca sifre istiyor pw istiyor girip basarıyla baglanıyorum ancak bilgisayarıma loglar gelmiyor modem den port acma isi sakat cunki yasadıgım bolgede mobil erisim kullanarak bilgisayarıma aktarıyorum ne kadar modem alsamda modemle cekmiyor evimin coğrafik konumuyla ilgiliymiş yani bu port acmadan uygulama benim kendi ftp klasorume nasil gonderebilir ayrıca kendi pc min tarayıcısından http://ftp.//192.168.19.2 yazarak girdiğimde basarılı ancak telefondan veya herhangi bir yerden girince sayfa yuklenemiyor sorunda burda galiba sizden istediğim uygulama uzerinden bana tekrar log gelmesini saglamanizi istiyor ve basaracagınza inanıyoıruım

  Sayıgılar buyrak

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, ne loglarından bahsediyorsunuz tam anlamadım ama eğer FTP giriş yapıldı, transfer yapıldı gibi loglardan bahsediyorsanız, bunu hiç denemedim ama olursa büyük ihtimalle Internet Information Services (IIS) yazılımının içinde olması lazım. FTP günlüğü falan var içinde ama hiç bakmadım isterseniz bir kontrol edin?

   Telefondan lokal ağa bağlanırken Wireless mi yoksa DATA interneti mi kullanarak yaptınız? FTP sunucularına internet tarayıcısından mı girmeyi denediniz? Telefonunuza bir FTP uygulaması indirirseniz bu işi daha rahat yapacaksınız.

 9. Volkan Deniz dedi ki:

  ve kardeşim burdaki şifre ve k adı windows oturum kullanıcı adı ve şifre değilmi o zaman şöyle yapsak ayrı ayrı kişiler için dosya paylaşımında farklı oturumlar açsak ?

 10. Volkan Deniz dedi ki:

  Kardeşim ftp yi kurarken oku ve yaz bölümleri var ki burada yaz diye olacak zaten benim sorum şu ki oku diye izin verdiğimiz zaman giren kişi sadece seçtiğimiz klasörü yani ftp diye klasör seçtik ya sadece ondaki yerimi okuyor tıklayıp açabiliyor

  amacım şu ki birdenfazla ftp kurup mesela klasör adları ahmet mehmet gibi yapıp her birini şifrelemek ve onların buraya dosya yükleyip dosya indirmelerini sağlamayı istiyorum adam diğer yerlere girmek istese şifreyi bilmeyecek o yüzden kendi klsörünü okuyabilecek yani yükleye bilecek karışık ama sanırım anladınız şimdiden teşekkürler iyi günler

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Ayrı Windows hesapları açarak; “ahmet,mehmet,ismail vs..” hepsine ayrı şifre belirledikten sonra onların içinde de bu FTP server işlemini kurarak bunu yapabileceğinizi düşünüyorum.

 11. Çağrı Özdemir dedi ki:

  Merhabalar

  Anlatımınız uyguladım ve lokal olarak çalıştı.
  Teşekkür ederim Güzel ve basit bir anlatım idi.
  Benim ip adresim sabit değil bunun için örneğin http://ftp.cagri.com vs şeklinde bağlanma şansım varmıdır.

  teşekkürler

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   IP adresinizi sabitlemeniz lazım. Öncelikle ISP’inizi arayın veya internet üzerinden hesabınıza giriş yaparak IP adresinizi sabitlettirin. Daha sonra internette ücretsiz domain yönlendirme siteleri var onları birleştirebilirsiniz IPniz ile.

 12. Harun dedi ki:

  hocam ben bu ftp bağlantısını xperia file commander programında kullanmak için aktifleştirdim lakin bağlantıya onay verdi telefondan klasör açabiliyorum ama telefondan sunucunun içini görüntülüyemiyorum telefondan açtığım klasörde dahil telefondan açıyorum sonra kayboluyo ama sunucuda açmış konumda gözüküyor sizden rica etsem bana mail yolu ile ulaşıp yardımcı olur musunuz? m.harun.canli@gmail.com

  • zdaylan dedi ki:

   Selam,

   Kendi sitelerim hariç hiç telefon üzerinden FTP sunucuma bağlanmayı denemedim genelde uzak bilgisayarlardan FTP sunucuma bağlanırım.Başka bir FTP uygulaması indirmeyi deneyin.

 13. bilal dedi ki:

  Hocam dediklerinizi aynen yaptım. Sorunsuz çalıştı. Emeğinize sağlık çok işimi gördü 🙂

 14. Alperen ADALAR dedi ki:

  Hocam ben dediklerinizi harfiyen uyguladım. Ama FTP sunucusuna bağlanmaya çalışınca Kullanıcı Adı ve Şifre istiyor. Kendi kullanıcı adı ve şifremi giriyorum ve kabul etmiyor. Ne yapmalıyım? Ya da bu şifreyi ayarlayabileceğim bir seçenek varmı?

  • zdaylan dedi ki:

   Hocam hangi işletim sistemi kullanıyorsun? Windows 7 Ultimate kullanıyorum ve sorun yok. Şifre Windows şifresi. İstersen bir daha uygula, ilk başta Windows şifresini kaldır öyle dene, kurduktan sonra şifre uygula bakalım

 15. Sercan dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle anlatımınız için teşekkür ederim.Anlattıklarınızı harfiyen uyguladım fakat bağlanamıyorum. Site üzerine sağ tıklayarak Temel Ayarlar/Ayarları sına dediğimde yola erişim doğrulanamıyor diyor bunu nasıl düzelte bilirim ?

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Az önce tekrar baştan uyguladım. Bu anlatımım Nisan 2014’te idi belki bir yerde hata yapmış olabilirim diye düşündüm ve ben de harfiyen uyguladım. Ancak hiç bir soruna rastlanmadım. Temel Ayarlar/Ayarları sına gibi bir özellik kullanmanız şart değil. Hatta konuyu anlatırken öyle bir şey de bahsetmedim. Lütfen tekrar uygulayıp dener misiniz? Yardımcı olmaya çalışıyorum.

 16. sahin dedi ki:

  merheba dedeiklerini harfiyen yaptın oldu ama global ip den baglanmaya kalkınca kullanıcı adı şifer soruyor giriyorum windows kull.ad ve şifreyi kabul etmiyor çıkdırmak üzereyim

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Ben doğrusu bugüne kadar böyle bir sorun yaşamadım, benim bu yoldan kurduğum FTP’ye uzaktan da lokalden de bağlanabiliyorum. Acaba portu açtınız mı? açtıysanız modemin güvenlik duvarını kapatmayı bir dener misiniz? Windows Güvenlik Duvarı’nı tamamen kapatın varsa antivirüs sistemlerinizi de devredışı bırakmayı deneyin.

 17. tamara dedi ki:

  merhaba lutfen yardim edermisiniz her weyi yapdim amma FTP root at 192.168.0.1
  To view this FTP site in Windows Explorer, click Page, and then click Open FTP Site in Windows Explorer. sorun cikiyo ekranda bu var

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Bu adresin “192.168.0.1” PC IP adresi olduğundan emin misiniz? PC’nizin IP adresini girmelisiniz modem IP’si değil lütfen yazıyı dikkatli okuyun. Tekrar kurulum penceresine girip bu IP yerine kendi PC IP adresiizi yazın.

 18. atacan dedi ki:

  merhaba ben tum dediklerinizi uyguladım fakat iş sabit ip adresiyle bağlanmaya gelince sunucu veri gondermiyor,local olarak modem ıpsi ile oluyor fakat ıp adresimi ogrenip girdigimde yanıt yok guvenlik duvarlarının hepsi kapalı portlar acık lutfen yardım edin

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, modeminizde 20 ve 21 portlarını açtınız mı? port açmadan maalesef başka IP’den kendi dış IP adresinize bağlanmanız mümkün değildir. Bununla beraber Windows Güvenlik Duvarını devre dışı bırakmalısın veya Windows Güvenlik Duvarından 20-21 portlarını güvenilir olarak belirlemelisin.

 19. mehmet dedi ki:

  kardeş bi yardım et kendim girebiliyorum ama arkadaş giremiyor. portları açtım güvenlik duvarını kapadım acil yardım

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba kardeşim geç cevap için üzgünüm. Burada bir hata olmalı belki anti-virus (firewall) gibi yazılımın var mı ve dış IP adresin geçerli mi doğru mu bir şekilde hata vardır tekrar gözden geçirirsen düzeltebilirsin diye düşünüyorum.

 20. ogulcan dedi ki:

  aga bende şifreyi bi türlü yapamadım windows şifrem yoktu oluşturdum ve yazdım ama yinede olmadı kardes olmuor ya

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Windows kullanıcı adı ve şifrenizi doğru yazdığından enin misin? bende sağlam çalışıyor çünkü, adımları tekrar yapmayı denet misin?

 21. sedat can dedi ki:

  WİNDOWS ÜZERİNDE FTP SUNUCUSU KURULMASINI İSTİYORUM.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konuyu dikkatli bir şekilde incelersen Windows üzerinde sorunsuz bir FTP serverı kurabilirsin. Zor değildir takıldığın konularda yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir