Windows’ta bilgisayar adı değiştirme

Windows’ta bilgisayar adı değiştirme

Bilgisayar adını değiştirmek için “Computer (Bilgisayar)“‘a sağ tıklayın ardından “Properties / Özellikler”‘e gidin.

Bilgisayar-adini-degistirme-1

Açılan bu pencerede “Advanced system settings / Gelişmiş sistem ayarları”‘ına tıklıyoruz.

Bilgisayar-adini-degistirme-2

“Computer Name / Bilgisayar adı” sekmesinde şimdi ki Bilgisayar adını görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgisayar adını değiştirmek için “Change.. / Değştir..” butonuna tıklayın.

Bilgisayar-adini-degistirme-3

“Computer Name” kutucuğunda bulunan alana yeni bilgisayar adını belirtin daha sonra “OK / Tamam”‘a basıp kaydedin.

Ben genelde “zdaylan-PC” olarak kullanırım, burada örnek göstermek için bilgisayarın adını “zdaylanWin8” olarak değiştirdim.

Bilgisayar-adini-degistirme-4

Bu değişikliğin ardından “Bilgisayar adı değişikliğinin uygulanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor” gibi bir mesajla kaşılaşacaksınız , “OK / Tamam”‘a tıklayın.

Bilgisayar-adini-degistirme-5

Bilgisayar ad değiştirme penceresinden de “OK / Tamam”‘a tıklayıp çıktıktan sonra tekrar aynı mesajla karşılaşacaksınız, yeni bilgisayar adınızın uygulanması için “Restart Now / Şimdi Yeniden Başlat” butonuna tıklayıp yeniden başlatmayı sağlayın.

Bilgisayar-adini-degistirme-6

 

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra artık belirlemiş olduğumuz yeni bilgisayar adı “zdaylanWin8” olarak çalışacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ez dedi ki:

  lan lavuk cmd de format attığındaki ismi oluyor cmd ismi değişmiyor

  1. zdaylan dedi ki:

   Pislik herif, azıcık dürüst ol ve beni de kendi seviyene sokturma. Lavuk, bence sensin, eğer “lavuk” kelimesinin anlamını biliyorsan tam senlik olduğunu da bilmiş olmalısın.

   Ben burada gayet normal ve doğal bir yöntemle bilgisayar adını değiştirmeyi anlatmışım, CMD’den değişmez demişsin ilk defa duyuyorum ancak dediğin ne kadar doğru olsa bile, ben bu yazımda CMD’den de değişir veya değişmez gibi bir şey iddia etmedim, CMD’den hiç bahsetmemişim bile ancak, bu anlatımdaki işlemle bilgisayar adını genel olarak değiştirmen mümkündür. CMD’den değişmeseydi elbette bugüne kadar fark ederdim çünkü server bağlantılarında ciddi problemler olurdu çok kez bilgisayar adı değiştirmiştim. CMD’den değişmiyorsa bilgisayarında bir problemler olabilir ancak dediğin doğruysa bile kimseye hakaret edemezsin, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp, o da senin gibi saygılı olmayı öğrenemeyenler için geçerli..