Windows’ta Çalıştır (Run)’ı devre dışı bırakma, çalışmasını engelleme

Windows’ta Çalıştır (Run)’ı devre dışı bırakma, çalışmasını engelleme

Windows’ta bir kullanıcının Çalıştır (Run)‘dan yararlanmasını engellemek aslında genelde şirket bilgisayarlarına uygulanıyor. Bir Windows işletim sistemli bilgisayarda Çalıştır‘ı kullanıma kapatmak için anlatım hazırladım.

Aslında çok basit, önce Çalıştır (Windows tuşu + R) açtıktan sonra “gpedit.msc” yazıyoruz. Eğer Çalıştır özelliğiniz kapalıysa ve onu açmak istiyorsanız C:\Windows\System32 içindeki gpedit dosyasını açıp buradaki işlemleri engellemek yerine kullanıma açmak olarak uygulayabilirsiniz.

Run-Calistir-kaldirma1

GPO penceresi açıldıktan sonra aynen bu adımları izliyoruz

“User Configuration (Kullanıcı yapılandırması) -> Administrative Templates (Yönetim Şablonları) -> Start Menu and Taskbar (Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu” üzerine tıklandıktan sonra sağ tarafta ayarlar kısmında “Remove Run menu from Start Menu (Çalıştır menüsünü Başlat Menüsü’nden kaldır)”‘ın üzerine sağ tıklayıp.. “Edit / Düzenle” için tıklıyoruz.

Run-Calistir-kaldirma2

“Edit / Düzenle” için tıkladıktan sonra açılan bu pencerede “Enabled” (Etkin) olarak işaretliyoruz ve ardından OK‘a tıklayıp çıkıyoruz..

Run-Calistir-kaldirma3

Şimdi Çalıştır‘ı çalıştırıyoruz (Windows tuşu + R) ancak izin vermiyor hatayla karşılaştık çünkü biz Çalıştır‘ı engellemeyi başardık 🙂

Run-Calistir-kaldirma4

Peki tekrar geri getirip nasıl aktif ediyoruz?

Çok basit, yine aynı nesneye sağ tıklayıp, “Edit / Düzenle” dedikten sonra açılan pencerede ilk olarak “Disabled (Devre dışı)” bırakıyoruz ardından “Apply / Uygula” yapıyoruz, hemen ardından “Not Configured / Yapılandırılmadı” olarak işaretliyip , OK‘a tıklayıp kaydediyoruz. Ve Çalıştır (RUN) işlemi tekrar çalışıyor hale geliyor.

Run-Calistir-kaldirma5 Run-Calistir-kaldirma6

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.