Windows’ta Çalıştır (Run)’ı devre dışı bırakma, çalışmasını engelleme

Windows’ta Çalıştır (Run)’ı devre dışı bırakma, çalışmasını engelleme
Reklam
[instagram-feed]

Windows’ta bir kullanıcının Çalıştır (Run)‘dan yararlanmasını engellemek aslında genelde şirket bilgisayarlarına uygulanıyor. Bir Windows işletim sistemli bilgisayarda Çalıştır‘ı kullanıma kapatmak için anlatım hazırladım.

Aslında çok basit, önce Çalıştır (Windows tuşu + R) açtıktan sonra “gpedit.msc” yazıyoruz. Eğer Çalıştır özelliğiniz kapalıysa ve onu açmak istiyorsanız C:\Windows\System32 içindeki gpedit dosyasını açıp buradaki işlemleri engellemek yerine kullanıma açmak olarak uygulayabilirsiniz.

Run-Calistir-kaldirma1

GPO penceresi açıldıktan sonra aynen bu adımları izliyoruz

“User Configuration (Kullanıcı yapılandırması) -> Administrative Templates (Yönetim Şablonları) -> Start Menu and Taskbar (Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu” üzerine tıklandıktan sonra sağ tarafta ayarlar kısmında “Remove Run menu from Start Menu (Çalıştır menüsünü Başlat Menüsü’nden kaldır)”‘ın üzerine sağ tıklayıp.. “Edit / Düzenle” için tıklıyoruz.

Run-Calistir-kaldirma2

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

“Edit / Düzenle” için tıkladıktan sonra açılan bu pencerede “Enabled” (Etkin) olarak işaretliyoruz ve ardından OK‘a tıklayıp çıkıyoruz..

Run-Calistir-kaldirma3

Şimdi Çalıştır‘ı çalıştırıyoruz (Windows tuşu + R) ancak izin vermiyor hatayla karşılaştık çünkü biz Çalıştır‘ı engellemeyi başardık 🙂

Run-Calistir-kaldirma4

Peki tekrar geri getirip nasıl aktif ediyoruz?

Çok basit, yine aynı nesneye sağ tıklayıp, “Edit / Düzenle” dedikten sonra açılan pencerede ilk olarak “Disabled (Devre dışı)” bırakıyoruz ardından “Apply / Uygula” yapıyoruz, hemen ardından “Not Configured / Yapılandırılmadı” olarak işaretliyip , OK‘a tıklayıp kaydediyoruz. Ve Çalıştır (RUN) işlemi tekrar çalışıyor hale geliyor.

Run-Calistir-kaldirma5 Run-Calistir-kaldirma6

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.