Windows’u hızlandırmanın yolları

19.12.2013
6.797
A+
A-
Windows’u hızlandırmanın yolları
Reklam
[instagram-feed]

Eğer PC donanımlarınız Windows işletim sisteminizi yeterli bir şekilde desteklemiyorsa bir kaç adımda Windows’unuzu daha sağlam ve daha hızlı hale getirebilirsiniz.

w7

1- Başlangıç programlarını yönetme – Gereksiz başlangıç programları varsa devre dışı bırakın.

Bunun için Başlat -> Arama bölümüne “msconfig” (tırnak işaretleri olmadan) yazın 3. sekmede bulunan “Başlatma” sekmesini açın.

Burada listelenen programlar Windows açılışında beraber çalışan programlardır buradan istenmedik başlangıç programlarını devredışı bırabilirsiniz bu işlem Windows’unuza açılışta rahat açılması için etkili olacaktır. Bu işlemi zdaylansoft‘un Systematic 2013 programıyla da yapabilirsiniz.

2- Prefetch klasörünü boşaltın

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

C:\\Windows\Prefetch içindeki tüm dosyaları silmeniz halde bir daha ki Windows açılışında daha hızlı açılmasına yardımcı olacaktır.  Bu işlemi zdaylansoft‘un Systematic 2013 programıyla da yapabilirsiniz.

3- Windows performansını ayarlayın

Bilgisayar‘a sağ tık, Özellikler -> Açılan pencerede Gelişmiş Sistem Ayarları -> “Gelişmiş” sekmesinin içinde Performans Ayarları için Ayarlar butonuna tıklayın açılan pencerede En İyi Performans İçin Ayarla‘yı işaretledikten sonra Tamam‘a tıklayıp kaydedin.

4- Gereksiz programları kaldırın

Bu yöntemi iyi biliyor olabilirsiniz ama çoğu bilgisayar kullanıcısı kullanmadığı programlarıyla bilgisayar kullanımına devam ediyor yani kaldırırım diyip unutuyor bu programlar ise hem yer kaplıyor hem başlangıçta hemde sistemin bazı bölgelerinde görev alıyorlar

Biz bilgisayar kullanıcıları olarak bunu yapmayı unutabiliyoruz gereksiz programları kaldırmayı ihmal etmeyin bu işlem diskinize nefes verecektir.

Program kaldırmayı bilmeyenler için: Denetim Masası -> Program Ekle Veya Kaldır‘dan yüklü olan programlarınızı kaldırabilirsiniz.

5- Internet geçmişinizi, geçmiş ve geçici dosyalarınızı sık sık temizleyin.

Bu işlem diskinize nefes verecek işlemlerden birisi Bu işlemi zdaylansoft‘un Systematic 2013 programıyla da yapabilirsiniz.

6- Windows’u ve driverlarınızı güncelleyin

ma-config.com adresinden yüklü olan driverlarınızı site üzerinde tarama yaparak yüklü olan driverlarınızın üst sürümünün bulup indirebiliyorsunuz kolaylık sağlıyor tabi dilerseniz (Windows Update) Windows güncelleştirmesi de yapabilirsiniz Windows Update ile yüklü olan driverların bazılarını güncelleyebilmek mümkün.

Windows 7 için windows güncelleştirmesi Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik içinde bulunmaktadır. Windows XP için ise hemen hemen aynı o da Denetim Masası‘nda rahatlıkla görünür.

 

Önerilen programlar

Sistem:Windows XP yerine Windows 7

Eğer işemciniz 64bit destekliyorsa ve hala 32Bit kullanıyorsanız artık Windows 7 64bit‘e geçmeniz iyi olur ve tavsiye edilir.

Internet Explorer yerine Google Chrome,  Windows Media Player yerine GOM Player

Ccleaner yüklenilebilir

AntiVirus konusunda ise ESET NOD32 AntiVirus tavsiye ediyorum.

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Berke dedi ki:

   prefetch’in içini silince herhangi bir değişiklik veya zarar olur mu ?

   1. zdaylan dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllardır Prefetch dosyasını siliyorum bugüne kadar her hangi bir program yaşamadım ancak söylentiler oldu bunu yapmakla daha da yavaşlatacağını söyleyenler de oldu bunlara rağmen hiç sıkıntı olmadı aksine Windows boot ekranı daha da hızlı açıldı kaldırdığınız programların lekesi bile Prefetch’te kalıyor bu da bilgisayarınızı her açtığınızda o kaldırdığınız programı hala aklında tutmasına neden oluyor Prefetch’i temizlemekte fayda vardır ancak çok sık temizlemeye gerek yoktur. Ayda 1-3 sefer temizlemek yeterlidir.