Yurt dışına kargo gönderme & yurt dışından kargo alma

08.01.2016
57.706
A+
A-
Yurt dışına kargo gönderme & yurt dışından kargo alma

Yurt dışına bir arkadaşınıza veya başka birisine veya bir şirkete kargo göndermek istiyorsunuz veya yurt dışından size kargo gönderilecek.. Peki nasıl gönderilir neler yapılır? (Aşağıdaki sık sorulanları görmeyi unutmayın)

Yurt dışına kargo gönderme

Yurt dışı kargo konusunda en ucuz hizmeti PTT vermektedir. PTT yerine özel bir şirket yani MNG,Yurtici Kargo,Aras Kargo gibi özel şirketleri tercih ederseniz bunun maliyeti farkla yüksek olacaktır ama özel şirketlerin daha fazla avantajları var bunlar ise; daha güvenilir olması ve daha kısa sürede hedefe ulaşım sağlanmasıdır.

Eğer ucuz maliyetli yolunu arıyorsanız PTT’yi tercih etmelisiniz. PTT üzerinden uygulanan yurt dışı gönderileri genelde 15 ile 25 gün içinde alıcıya iletiliyor. Özel şirketlerden biri ile gönderirseniz ödeyeceğiniz seçeneğe bağlı olup 3-5, 5-8 gün aralarında alıcıya iletilir. Genelde PTT tercih edilirken, kolinin erken ulaştırılması gerekince ise özel şirketler tercih ediliyor.

Gönderim fiyatları

Göndereceğiniz ülkeden ülkeye değişir, PTT ile 2 KG koli gönderdiğiniz zaman fiyatları ülkeden ülkeye fark gösterip genelde 55-60 TL civarında oluyor. Özel şirketle 2 KG göndermenin bedeli ise en az 125 TL civarında.

PTT resmi sitesinden, göndermek istediğiniz ülke için göndereceğiniz ağırlığa göre fiyat sorgulayabilirsiniz. TIKLAYIN.

Yurt dışına kargo gönderisi için unutmamanız gerekenler:

 • PTT ile gönderiyorsanız koliyi kendiniz hazırlamalısınız. PTT koli hizmeti vermiyor.

Ben kendim bizzat daha önce Brezilya (4 kez), İsviçre (2 kez), Hindistan ve Güney Kore (1 kez) koli gönderdim ama hiçbir zaman kendi kolilerinden yararlanamadım, hatta bazen öyle sinir eden PTT çalışanları var ki.. Koli bir sabun markasına aitti ve bana kolideki reklamı kapatmam için kırtasiyeden kap almamı rica ettiler

 • Alıcının telefon numarasını mutlaka adresiyle beraber yazın.

Ya kargo alıcıyı bulamazsa, ya alıcı evinde ya da iş yerinde değilse? genelde en fazla 1 hafta kadar kargo şubesinde bekler yine ulaştırılmaya çalışılır ama ulaşılamazsa koli size geri gönderilmek üzere yola çıkar ve verdiğiniz paralara yazık olur. Böyle problemler yaşanmaması için mutlaka alıcının telefon numarasını yazın.

 • Cam şişe, kum, alkol, bıçak vs.. türlerinden uzak durun.

Eğer yurt dışına içecek gönderiyorsanız cam şişesiz içeceklerden gönderin. Koliyi bantlayıp hazır bir şekilde PTT’ye gitmenizi tavsiye ederim, en azından içinde ne var diye soruyorlar genelde açmıyorlar ama açabilirler de, ama bunu dememin sebebi cam şişesi koyabilesiniz diye değil, normal bir kutu içecek , kutu kola diyelim siz onları orada koliye koyarken “efendim içecek göndermiyoruz” deyip gıcıklık yapabiliyorlar, hazır halde getirin içinde ne var ne yok anlatın eğer içinde bıcak ve cam gibi nesneler varsa koliniz xRay’den geçince yakalanır ve büyük ihtimal koli size geri gönderilir.

NOT: Ben daha önce Brezilya’ya cam şişe içinde fındık ezmesi göndermiştim bir sorun çıkmadı yani denemenizde fayda var ama alkol ve uyuşturucu oldu mu kesinlikle yasak, kabul etmezler.

 • Tropikal ülkelere çikolata gönderiyorsanız bir gazetenin içine sararak göndermenizde fayda var.

Detay:

Eğer hava yolu ile gönderiyorsanız PTT ekibi kolinizi kontrol merkezinde kontrol ettikten sonra havalimanındaki merkezine transfer eder, havlimanından ise göndereceğiniz ülkeye seyahat eden bir havayolu şirketi veya bazı kargo uçaklarının kargo bölümüne gönderir, uçak, kolinin gönderildiği ülkeye vardığında ürün o ülkenin kargo ekiplerine aktarılır oradan o ülkenin kargo markalarından bir tanesi ise arkadaşınıza iletir. Ücretini siz ödediğiniz için bir aksilik olmadıkça karşı taraftan kargo ücreti almazlar.

Koli belirttiğiniz adresteki eve veya iş yerine gönderilecektir, şehirdeki posta şubelerine değil.

Yırt dışından size kargo gönderiliyorsa

Adresiniz Türkçe karakter olmamalı. Mesela adresinizde bulunan “ü,ı,ş,ğ,ö,ç” gibi harfleri yazmak yerine “u,i,s,g,o,c” olarak yazın.

İçinde Nike veya Adidas markalı faturasız bir ayakkabı veya 90 dolar üzeri faturasız bir ürün bulunuyorsa koliniz gümrüğe takılabilir.

Yukarıda belirttiğim gibi satıcı veya gönderici yurt dışına kargo göndermesi durumunda parayı o ödemek zorundadır, yani yurt dışında birisine “ben gömleğimi unuttum bana gönderin ücretini ben kapıdan ödeyeyim” diyemezsiniz, gönderen ödemek zorundadır.

 

Sık sorulan sorular ve cevapları

Yurt dışından sipariş edeceğim veya göndereceğim bir ürünün gümrükte tutulma ihtimali nedir?

 • Yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünlerin yanında faturası yok ve telefon, tablet,laptop gibi yasak ürünlerden değil ise fiyat değerini tahmin ediyorlar. Türkiye’ye gönderdiğiniz ürünlerin gümrükte tutulma fiyat limiti genelde 90 dolardır. 90 dolardan fazla olan ürünler için alıcılara vergi ödetiyorlar.
 • Fakat gümrük çalışanlarının ruh sağlığına bağlı bir durum gibi bu..  Bazen 50 dolarlık ürünler için bile vergi ödetiyorlar. Belki fiyat değeri yazılmadığından ürünün 90 dolardan pahalı olduğunu düşünüyorlardır.
 • Ürünün büyük ve ağır olması da önemli bir durum. Büyük ve ağır olan ürünler genelde pahalı ürünler oldukları için dikkatle inceleyip verdikleri karara göre işlem yapıyorlar.

Yurt dışından Türkiye’ye telefon sipariş edebilir veya gönderebilir miyim?

 • Maalesef. Türkiye Cumhuriyeti gümrük koşullarına göre telefon gönderimi tespit edildiğinde anında göndericiye iade edilir. Alıcıya ulaştırılmaz, alıcıya ulaştırılmadığı gibi vergi de ödetilmez. (Tablet ve laptop gibi pahalı teknolojik ürünler de buna dahildir)

Yurt dışına çikolata ve bunun gibi atıştırmalık şeyler gönderiyorum gümrüğe takılır mı?

 • Her ne kadar böyle bir gönderinin gümrüğe takılması olanaksız görülse de ülkeden ülkeye kendi gümrük koşulları nedeniyle değişiklik gösterebiliyor. Birden fazla ülkeye çikolata gönderdiğim oldu. Yanında lokum, fındık ezmesi,litrelik içecek bile göndermiştim birçok ülkeye ve hiç sorun yaşamadım.  Alıcı arkadaşlarım hiçbir zaman vergi ödemedi. Zaten bir anormallik olmadıkça böyle bir şey için vergi ödetmezler.

Yurt dışından drone almayı düşünüyorum

 • Piyasada çok türden dronelar mevcut. Gümrük koşulları ve T.C yasaları drone almamızı maalesef zorlaştırmaktadır.  Alacağınız drone kutu hariç kendisi,kumandası,yedek pervaneleri ve diğer parçaları toplamı 600gr ağırlığını aşıyorsa o droneun gümrükte tutulma ihtimali de artar.
 • Ülkemizin yasalarına göre 500gr ile 25 KG ağırlığında drone sahipleri droneları uçurabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA sitesi ( iha.shgm.gov.tr) kayıt yapmak zorundadır. Kayıtsız uçan dronelar için 17,000 TL para cezası var.

Yurt dışına paket gönderimi

 • Bu konuda hizmet eden bazı firmalar mevcuttur. Bunlardan birkaçı PTT,MNG,UPS,ARAS şirketleridir. Lütfen bu konuda daha fazla detay almak için bu şirketlerle görüşün. Daha önce hiç yurt dışına paket göndermediğim için size paket gönderimi hakkında bilgi veremiyorum.

Yurt dışına bir şeyler göndermek için yaş sınırı var mı?

Hayır, yaş sınırı yoktur.

Kargo takipte ürün Türkiye’den çıktı görülüyor X ülkesine ne zaman ulaşır?

 • (X ülkesi: Gönderdiğiniz herhangi bir ülke) X ülkesine bir ürün gönderdiniz ancak takipte en son “Yurt dışına gönderildi” güncellemesi var ve aradan birkaç gün geçtiği halde aynı mı duruyor? Eğer cevap evetse panik yapmanıza gerek yok. Bu varacağı ülkeye gidene kadar bir yurt dışı deposunda bekliyor anlamına geliyor ve 15-25 güne kadar sürebiliyor. X ülkesine vardığı gibi takip sistemine yeni bir güncelleme daha ekler.  Daha sonra gümrük bilgisi hakkında da fazla ayrıntı olmasa da güncelleme yapar.

Yurt dışına telefon göndereceğim

 • Yukarıda da belirttiğim gibi, diğer ülkelerin gümrük koşullarını bilmiyorum maalesef. Genelleme yaparsak tüm ülkelerin gümrük koşulları bir birine yakın uygulanır ancak bazı ülkelerin gümrük koşulları farklı olabiliyor.     Mesela gönderdiğiniz ülkede telefon gönderimi yasak ise ardından başka bir şok yaşayabilirsiniz. Nasıl yani? Mesela ülke göndericiye geri gönderme kabul etmiyor olabilir. Telefonu imha edebilirler. Her ülke geri gönderimi kabul ediyor diye bir kural yok ve geri gönderimi kabul etmeyen çok ülke var. Lütfen bu konuda iyi araştırın.

SORU SORMAK İSTEYENLER LÜTFEN OKUYUN

Öncelikle ben, kendim olarak herhangi bir kargo şirketinde çalışmamış ancak daha önce yurt dışına birkaç ülkelere bir şeyler göndermiş, yurt dışından genellikle teknolojik ürünler sipariş etmiş, aynı zamanda gümrük ile ilgili bazı olumsuz durumlara da yaşamış biriyim. Bunlarla ilgili bazı şeylerden tecrübe edindiğim için buradan sizlere ancak kendi bilgilerim doğrusuyla sorularınıza cevap verebilirim. Bana soru sormak isterseniz buyrun iletişime. Ancak ben yine de size en sağlıklı seçenek olan UKİM ve PTT gibi merkezleri aramanızı tavsiye ederim. 

UKİM MÜDÜRLÜĞÜ – Uluslararası Kargo İşleme Merkezi  TEL: (0212) 567 65 65

Türkiye’ye gelen ürünleriniz gümrüğe takıldığında UKİM’den bilgi edininiz.

PTT (Genel – Müşteri hizmetleri)  TEL: 444 1 788

Yurt dışı kargo & paket gönderi ücretleri, kargo takip vs.. Gibi ve ilgili başka sorunlarınız da varsa PTT ile iletişime geçiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 162 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  Merhaba,
  Türkiye’den İspanya’ya yaklaşık 11 – 12 kg ağırlığında kullanılmış kişisel eşyalarımı (kettle, tencere, tava, moka potu, french press, yatak örtüsü, hurç, tornavida seti vs.) göndermek istiyorum. En uygunu PTT Kargo görünüyor. Böyle bir gönderimde içerikte yer alanların değerlerini bildirmek gerekir mi? Şayet öyleyse eski oldukları için bunlara ait bir fatura göstermem mümkün değil. Fiyat bildirmek gerekirse gümrük ödememek için önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır? Gümrüğe takılma olasılığı nedir?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, İspanya gümrük koşulları hakkında bilgim yok. İspanyol gümrük merkezini arayıp veya mail gönderip bilgi edinmenizi öneririm.

 2. Tuba dedi ki:

  Iyi gunler Turkiye den babamlar bana kiyafet yolllicaklar. 9 kilo tutuyor hepsinin etiketi uzerinde. Amerika ya kargolicaklar bana onereceginiz kargo sirketi nedir? Ve bu kolim bana gelirken herhangi sorun yasayabilirmi? Gumruk filan bu konuda bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, ABD gümrük koşulları hakkında hiç bilgim yok maalesef. Ancak az ingilizce biliyorsanız ABD gümrük merkezini arayıp bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

 3. Nihat dedi ki:

  Merhaba ben fransaya kolye,yüzük vb göndermek istiyorum ne kadar güvenebilirim?

  1. zdaylan dedi ki:

   Kolye ve yüzük değerleri 70 dolardan fazla ise riske girer. 90 dolar üzeri olunca gümrükte tutuluyor ama fiyatlardan emin olmadıkları için 50-70 dolarlık ürünleri de gümrükte tutabiliyorlar bazen. Fransa’nın gümrük koşullarını bilmiyorum ama Türkiye’deki gibi uygulanıyorsa ve belirttiğim değerlerden fazla ise alıcının gümrük vergisi ödemesi gerekebilir.

 4. Orkun dedi ki:

  Selam turkiyeden bana iki tane saz geliyor bunlara gumruk odeniyormu sorun cikarmi birde ptt den gonderildi hollandada hangi sirketten takip edebilirim

  1. zdaylan dedi ki:

   Saz biraz geniş ve ağır bir alet ve biraz da pahalı olduğu için (doğrusu sizin aldığınız saz ucuz mu pahalı mı bilemiyorum) gümrüğe tutulma riski maalesef vardır ama ben kimseye telefon, tablet,laptop gibi ürünler dışında şu bu ürününüz gümrükte takılır diyemem her şey gümrükçülerin o günkü ruh haline bağlı oluyor. Genelde 90 dolar üzeri alışverişler gümrükte tutulurken bazen haksızlık yapıp 50 dolarlık ürünleri de gümrüğe tutuyorlar. Ama fiyat belirtilmişse ve 90 dolar altında ise tutulma riski düşebiliyor. Kargoyu PTT takip sayfasından takip edebilirsiniz => http://gonderitakip.ptt.gov.tr/

   1. Orkun dedi ki:

    Turkiyeden cikti gozukuyor ondan donra nerden bakabilirim

    1. zdaylan dedi ki:

     Yine PTT takip sayfasından ( http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ ) bakabilirsin. Yurt dışına gönderildikten 10-15 gün içinde hedefteki ülkeye vardığına kadar yeni kayıt gelmez. Yurt dışı deposunda bekletilir birkaç gün sonra göndereceğiniz ülkeye yola çıkar işte bu ülkeden ülkeye fark gösterip 10-15 gün kadar sürebiliyor.

     1. Orkun dedi ki:

      Tamam tesekkur ederim

     2. Orkun dedi ki:

      Tamam tesekkur ederim

 5. Ebru dedi ki:

  Merhaba
  Türkiye’deki bi internet sitesinden aldığım hediye etmek istedigim tişörtü(20 dolar) internet sitesi yurtdışı kargo yapıyormus dhl express’ten 15 dolar ucreti ile birlikte. Ama fatura vs. olduğu için mikroihracat olarak görülmus paket ve gumruge tabi tutulmus. Alıcı tarafından herhangi bi para odenir mi?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, evet gümrük bedelini alıcı ödemektedir.

 6. Ela-Nur dedi ki:

  Merhaba
  Abim Anneme küçük kardeşlerime ve bana Türkiye’den hediye gönderdi
  Yaklaşık 6 kilo ağırlığında.
  İçinde kıyafetler var yani toplam 5 pantolon 6 thirt bir ceket 5 kazak çocuklara bolca renkli çoraplar toplam 15 çorap. İstanbul ukim de bulunmakta kolimiz suan. Bir sıkıntı olurmu sizce. Kıyafetlerin toplam fiyatı yaklaşık 500 TL civarında. İçinde makbuzu yok. Sıkıntı olur mu. Ukim den çıkma şansı var mı. İnternette ukim hakkında kötü yorumlar okudum Çünkü. Cevabınız icin şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, gönderiniz riskli gibi görülüyor. Riskli derken yani vergi ücreti ödeyeceksiniz gibi. Ayrıca o pantolonlar büyük markaların pantolonlarıysa imha etmeye veya geri göndermeye karar verebilirler. Gönderi barkod numaranızı benimle paylaşırsanız kargonuzun ne durumda olduğuna bakabilirim. Gümrükte 50 dolarlık bir ürüne bile vergi ödetiyorlar limit 90 dolar üzeri olunca vergi ödetirler genelde ama bazen ürünün ne kadar olduğu hakkında sağlam kaynak bulamıyorlar ve pahalı olduklarını düşünüp vergi ödetiyorlar. Siz fiyat değer belirttiniz mi? Bu da önemli bir mesele umarım sorun yaşamazsınız.

   1. Ela-Nur dedi ki:

    Öncelikle cevabiniz Icin Cok Tesekkür ederim.
    Fiyat olarak abim 350 TL diye yazmis. Ukim den cikmis kolimiz. Yurt disina sevk edilmis. Ama Iyi bi vergi ödeyecegimden eminim

 7. SERKAN dedi ki:

  Merhaba okudum baya yorumları ama telefon ile ilgili bişey göremedim
  Yurtdışına telefon göndermek istiyorum b sorun çıkartırlarmı

  1. zdaylan dedi ki:

   Gerçekten yorumları okudunuz mu? telefon gönderiminin riskli ve yasak olduğunu çok kez belirtmiştim yorumlarda çünkü. Yine hatırlatmak isterim, yurt dışından telefon sipariş etmeyin. Anında geri gönderiyorlar.

   1. SERKAN dedi ki:

    sipariş etmicem ben göndericem ücreti de aldım

   2. SERKAN dedi ki:

    sipariş etmicem ben göndericem ücreti de aldım

    1. zdaylan dedi ki:

     Merhaba, göndereceğiniz ülkeye göre değişir. Her ülkenin gümrük koşulları aynı olmasa da bir birine benzerdir. Eğer özgürlüklerin ülkesi ise göndermeyi deneyebilirsin. ANCAK bazı ülkeler geri gönderimi kabul etmiyor. Telefon imha edilebilir, size geri gönderilmeyebilir.

 8. Necla dedi ki:

  Merhabalar,bir kaç gün önce İngiltere’ye kargo gönderdim.içinde kendi ördüğüm örgü oyuncaklar vardı.ptt kargo da oyuncaklar için fiyat yazmamız lazım dedi.biz de adet başına 2 Euro dedik,gönderdik.kargonun mesajı karşı tarafa gitmiş,fakat 28 paund gümrük parası ödemesi gerekiyormuş.böyle birşey sen haberim yoktu ve bu neye göre belirleniyor,bir bilginiz var mı acaba.üstelik kargoyu hediye diye belirtmiştim.içinde 20 tane küçük örgü oyuncak vardı.

  1. zdaylan dedi ki:

   Gönderdiğiniz oyuncaklar gerçekten 2 Euro değerinde miydi? Eğer gönderdiğiniz oyuncaklar drone,helikopter falan ise bunlar genelde 90 USD değerinin üzerinde olduklarından evet böyle vergi ödetirler ama 2 Euroluk bir oyuncak için 28 Pound (128 TL) vergi istememişlerse çok saçma ve acımasızca olmuş.

 9. hag dedi ki:

  merhaba ,
  Avustralya da yaşayan bir arkadaşıma bir karton kent sigarasını, tişört içine yayıp göndermeyi düşünüyorum. sizce gönderebilir miyim ? Ya da nasıl gönderebilirim ? Şimdiden teşekkür ederim …

  1. zdaylan dedi ki:

   Göndereceğiniz sigara X-Ray cihazından görülecektir. Dolayısıyla şansınız düşük.

 10. ayşe dedi ki:

  Selamun alaykum . Ben hindistan Jamshedpur’a kardo gondrmek istiyorum 6 kiloluk bi kargo fiyati ne kadar olur ve en ucuza neresi goturur internetten baktim cok pahali gonderimi

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, fiyatlar için yazımda link vermiştim. Oradan güncel olarak fiyatlara bakabilirdiniz. Neyse ki şimdi baktım sizin için. Hindistan’a 6 KG’lik gönderi 136.55 TL ediyormuş. Türkiye’de en ucuz gönderi PTT ile mümkün.

 11. Ebru Nazlı dedi ki:

  Merhaba. Almanya’ya arkadaşıma ekran kartı göndermek istiyorum ama gümrükte sıkıntı olur mu ? Daha önce elektronik eşya göndermediğim için bir fikrim yok. Ayrıca faturası şuan yok daha önce kullandığım için pek dikkat etmedim saklamaya. Şimdiden teşekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, Almanya’nın gümrük kurallarını bilmiyorum maalesef. Ancak ekran kartı çok pahalı ise (zaten genellikle pahallıdırlar ama nasıl bir ekran kartı göndereceğinizi bilmiyorum) Maalesef 90 dolar üzerindeki gönderilerde gümrükte tutulma riski de artmaktadır. Arkadaşınız en fazla vergi öder bence.

 12. Funda dedi ki:

  Türkiyeden Almanyaya perde göndermek istesem gümrükte sorun olurmu? Bu konuyla ilgili bilgi verebilireniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, Almanya’nın gümrük şartlarını bilmiyorum ancak perdenin faturası yanınızda ise ve 90 doları aşmıyorsa gönderebilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer 90 doları aşıyorsa Almanya’daki alıcının vergi ödeme ihtimali de artıyor.

 13. Yavuz dedi ki:

  Yurtdışından kargo almak için yaş şartı varmı?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, hayır. Yurt dışı gönderilerinde yaş şartı yoktur.

   1. Yavuz dedi ki:

    Teşekkür ederim

 14. Faruk dedi ki:

  Merhaba

  Ben Çin’e bir zarf göndermek istiyorum, ama Brezilya’da olduğu gibi geç gitmesinden korkuyorum. Çİn hakkında bilginiz var mı?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, yurt dışına zarf gönderimi hakkında hiç tecrübem olmadı. Dolayısıyla bu konuda size bir şey söylemem mümkün değil. Umarım en kısa zamanda ulaşır diyelim 🙂

 15. Gizem Gulcan dedi ki:

  Merhaba, ingiltere ye elbise gonderecegim karsi odemeli olarak gonderebilir miyim? Cebimden herhangi bir ucret ciksin istemiyorum?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, yukarıda yazımda ve bu yorumların içinde de detay vermiştim bu konu hakkında.Bundan sonra yazılarımı düzgün okursanız sevinirim (sadece size değil diğer bazı arkadaşlar için de geçerli) Yurt dışına bir şey gönderirseniz siz yani “gönderen” ödemek zorundadır. Yurt içi gönderilerine benzemiyor bu. Ancak eğer kargo gönderdiğiniz ülkede gümrükte tutulduysa alıcı vergi ödemelidir göndericiyle alakası olmaz bunun dışında bazen her ülkede olduğu gibi taşımacılık yapan kargo firmaya şubeden alıcı adresine taşıdığı için (ücret ödeme gerekirse) alıcılar bu ücreti öderler o da ülkeden ülkeye değişiklik göstererek 1 ile 5 dolar arasında bir masraf eder ama bu, sizin yurt dışına göndermek için ödeyeceğiniz gönderi ücreti ile onlar aynı şey değildir. Fakat eğer yurt dışı gönderilerinde alıcı ödeyebilir diye bir şey varsa ben hiç duymadım, olacağını da sanmıyorum. Düşünsenize İngiltere’ye gönderdiniz kargo için alıcı parayı ödemeyebilir , geri gönderilir o zaman zarar, o gönderiyi gerçekleştiren kargo şirketine olur sonuçta ülkeden ülkeye taşımakla masraf yapıyorlar. O yüzden gönderi ödemesini peşin almak zorundalar.

 16. umutcan dedi ki:

  Merhabalar bana arkadaşım İskoçyadan ayakkabı gönderecek sanırım markası Nıke Türkiyeye girişte bir sorun olurmu acaba?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, evet Nike ve Adidas gibi diğer büyük markalar da sorun çıkarabiliyor daha önceden açılmış davalarından dolayı.

   1. Ufuk dedi ki:

    Bana bi yakinim avusturyadan bitkisel ilaclar gonderecekti ptt veya diger kargolar almamis turkiyede sorun cikiyormus dogrumu

    1. zdaylan dedi ki:

     Yazımda belirttiğim gibi ilaç gönderimi yasaktır. Sebebi şunlar olmalı: İlaç vergileri her ülkede farklıdır, dışarıdan ucuza getirmek yasaktır. Bazı insanlar bonzai de gönderirler, kişiyi öldürme amaçlı da gönderirler vs.. Tahminim böyle ama başka bir nedenden dolayı yasak ise bilmiyorum. Bitkisel olmasında fark yok sanırım. Zaten hemen sonra “ilaçlar” terimi kullandınız, yani bitkisel de olsa ilaçtır sonuçta.

 17. Alp dedi ki:

  Faydali yazilariniz icin tesekkur ederim.
  Cek cumhuriyetinde yasiyorum. Ailemden birine hediye olarak satin aldigim araba teybini posta ile gondermek istiyorum.
  Fiyati 500 lira civarinda.
  Sizce gumrukte sorun yasanir mi?
  Eger sorun olursa bunun cozumu nedir ?
  Tesekkur ederim.
  Saygilarimla

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, teşekkür ederim yorumunuz için.

   Gümrüğe takılma riski 90 USD’yi aştıktan sonra başlıyor, yani sizin 500 TL’lik ürününüzü gümrükte tutabilirler. Böyle olması durumda alıcıya vergi ücreti keserler. Vergi ücreti belli bir ücret olmayıp üründen ürüne fark gösterebiliyor. Siz ürünü kargoya gönderdiğinizde bunun bir hediye olduğunu izah edip o ürünün değerini de 20-30 USD gibi sallarsanız gümrüğe tutulma ihtimalini azaltabilirsiniz. Ben böyle gönderilerde koliyi paketliyorum hediye paketi gibi yapıyorum üzerine de Happy Birthday falan yazınca gümrük ekipleri koliyi açmıyorlar genelde 🙂

   1. Alp dedi ki:

    Hizli ve faydali cevabiniz icin tesekkur ederim. Turkiyeye her hangi bir paket gonderirken icerigine ve ucretine cok dikkat etmemiz gerektigini anliyorum.
    Saygilarimla

 18. oytun kocamaz dedi ki:

  merhaba;bugün 35.gün oldu ve hala ptt ile gönderdiğim paket brezilya’ya ulaşmadı yani bu kadar uzun sürmesi ne olabilir acaba ptt yetkilileri ne sorduğumda ekrandan bakıyorlar posta brezilyada gözüküyor ancak henüz ulaşmış değil ve paket içeriği 328 gr bileklikler deri kolye bir adet defter başka öyle faturalı bir ürün yok yani 🙂 bu acaba normalmidir..şimdiden teşekkürler..

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, Brezlya postasının biraz yavaş çalıştığını düşünüyorumç Brezilya’ya birden fazla gönderdiğim için biliyorum. Daha önce 15 günde vardığı da olmuştu 25 günde de. Genelde 30 gün kadar sürer ancak Brezilya büyük bir ülke olduğu için bazen diğer eyaletlerine ulaştırılması uzun zaman alabiliyor. Takipte kalın.

 19. Eda dedi ki:

  Merhaba ptt den Almanya ya kargo gondermek istesek kargo ucretini bizim burdan odememiz mi gerekiyor acaba . Birde her subeden gonderim oluyor mu

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, yurt dışı gönderilerde her zaman gönderen öder. Diğer şubelerden de gönderebilirsiniz.

 20. yusufk dedi ki:

  Yazi için çok teşekkürler şuan PTT kargo daha hesapli gibi duruyor.ben brazilyadaki kız arkadaşima bileklik vs. Göndermek istiyorum birde kendi resmimi. Alacağim bu küçük eşyaların faturasi olmak zorunda mi ?
  Cevap veririsen sevinirim

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, PTT devletin olduğu için evet diğer kargo şirketlerine göre oranla daha uygun fiyatta hizmet sunmaktadır. Fatura bu tarz gönderiler için gerekmez. Hediye paketi yapıp içini açtırmadan bile Brezilya’ya gönderdiğim oldu 🙂 Yani sorun yok. Ancak bir PTT şubesi sorun çıkardıysa muhakkak başka bir PTT şubesini deneyin çünkü her biri ayrı sorunlar çıkarabiliyor. Bazıları çok iyi çalışıyor, yurt dışına kargo gönderecek olan insanlara fazla yük çıkarmıyorlar.

   1. yusufk dedi ki:

    Cevap verdiğin için çok teşekkür ederim su yazıyı yazan ellerin dert görmesin. (Ne kadar uygun olur bunu buruda sormak bilmiyorum ama uçak biletleri neden bu kadar pahalı bi bilgin var mı)

    1. zdaylan dedi ki:

     Rica ederim. Uçak biletlerinin fiyatları kalkış ve varış yapacak ülkelerin ekonomi durumuna göre hesaplanır. Türkiye’de maalesef dolar çok yükseldi. Bunun dışında taleplerin yüksek olması etkilidir. Mesela T.C vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelere bilet bakarsan pahalı gelir ama vize uygulayan ülkeler için bilet baktığımızda daha ucuz olduğunu görebiliriz. Çünkü fazla yoğunluk olmayınca adamlar zam da yapmıyor. Yerel hava yolları yerine yabancı hava yollarının bilet fiyatlarını kontrol etmeni öneririm. Ucuz
     uçak bileti için http://www.skyscanner.com.tr ve http://www.turna.com sitelerinden yararlanabilirsin.

 21. oktay dedi ki:

  merhabalar ingiltereye gömlek göndermek istiyorum kaç günde ulaşır ve ücreti ne kadar olur ptt ile cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, güncel ücret bilgisi için linki yukarıdaki yazımda paylaşmıştım, oradan bakabilirsiniz.

 22. samet dedi ki:

  merhabalar…
  kazakistana evrak(iki adet kağıt) göndermeyi düşünüyorum sizce en uygunu hangisi ve nasıl bir yol izlemeliyim

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, daha önce yurt dışına evrak göndermediğim için bu konuda bilgim yok. Ama şunu söyleyebilirim; PTT’ye giderseniz sizi yönlendirirler, PTT ile gönderirsiniz fakat eğer gönderiniz acil ise PTT yerine özel kargo şirketlerini tercih etmenizi öneririm. PTT diğerlerine göre daha geç gönderiyor ve taşımacılık sırasında evraklarınızın kaybolma ihtimali diğer şirketlere göre daha yüksek. Acil değilse PTT, acilse başka şirketlere yönelin derim. Kolay gelsin.

 23. Gizem dedi ki:

  Merhaba brezilyaya kadar geldi ise şiliye de gelir sanırım. Birde aşağı yukarı ücretleri biliyormusunuz.? YaZarsanız seviniirm..

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, Şili’ye gitmemesi için bir neden yok. Ücreti doğru ve güncel kaynaktan öğrenmeniz için yukarıdaki yazımda bulunan PTT ücretlendirme sayfası ile ilgili linkine tıklamanız yeterli.

 24. murat soysal dedi ki:

  Merhaba. ben Ukrayna’ya cep telefonu göndermek istiyorum . kendi kutusunda , açılmış . Türkiye deki değeri 1.200,00 (binikiyüz) tl kadar . faturası kayıp . faturasız olması problem olurmu?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, cep telefonu gönderimi dünya genelinde gümrükte tutulmasına neden olan en riskli şeylerden biri olduğundan benim burada doğru bir bilgi vermem mümkün değil. Ülkeden ülkeye kurallar farklı, mesela Türkiye’ye cep telefonu faturayla bile gönderilince gümrük bu telefonu anında göndericiye geri gönderir. Aşağıdaki yorumlarda bir arkadaşın başına geldi böyle bir şansızlık.

 25. Fırat dedi ki:

  Yurtdışından tr ye giyim eşyası yolladım sıradan markalar 50 Euro gönderim ücreti ödedim az önce netten kontrol ettim kargo zimmete alınmıştır fakat 214 tl ücret trden alıcıya bildirilecek.Bu ücreti neden ödemeliyiz?

 26. Sefer dedi ki:

  Yurtdışına beş kg ağırlığında gıdamaddesi mesir macunu ve küçük40grlık tüplerde gıda maddesi göndermek istiyorum fatura gerekirmiş negibi zorluklarla karşılaşırım. Teşekkürler

 27. Esra dedi ki:

  Merhaba ptt kargo ile gönderdiğim paketin üzerinde ödediğim kargo ücreti yazar mı?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, PTT’yi bilmiyorum çünkü yurt dışından kimse bana PTT ile bir şeyler göndermedi ancak yurt dışına ait kargo şirketlerinden gönderildiğinde evet, ülkenin para birimi ile toplam tutarından bilgi veren etiketlere şahit oldum. Sanırım PTT ile gönderince de fiyat bilgisi karşı tarafa da gösteriliyor. Mantıken PTT de gösteriyordur fiyatları ama PTT için pek emin olamadığımdan bu konuyu PTT Genel Müdürlüğü’nü arayarak sormanızı öneririm.

 28. Cihat dedi ki:

  Herhangi bir web sitesi olmadan sadece instagram üzerinden yapılan faturalı satışlarda dış ülkelere zeytinyağı gönderimi sağlayabilir miyim ? Teneke şişe veya cam şişe hangisi kabul edilir?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, şişe derken cam şişe değilse, plastik bir kutuda (zeytin için ne kadar sağlıklı olur bilemeyeceğim) gönderimi kabul ederler diye düşünüyorum. Cam şişeli ise sıkıntı olabilir.

   Faturalı olması, ticaret olması gibi durumlarda nasıl sonuçlar alırsınız bilemeyeceğim, bu konuda doğru bilgiye sahip değilim çünkü ben daha önce yurt dışına ticaret yapmadım. Bu konu hakkında doğru bilgi edinmeniz için PTT Genel Müdürlüğü’nü arayıp onlara bu soruyu sormanız gerekiyor.

 29. Ufuk dedi ki:

  Merhaba,
  Türkiyeden gönedrdiğim kolide, Almanya Girişinde gümrüğe tabiidir ibaresiyle karşılaştım.Bu kolinin alıcıa ulaştırılması için ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   Göndereceğiniz ürünün gümrükten geçeceği kesindir ama gümrükte tutulacağı ise önceden bileceğimiz bir durum değildir. Eğer gümrükte takılırsa o zaman sizin yapacağınız bir şey yok, Almanya’daki alıcının uğraşması gerekir. Karşılık olarak vergi ücreti ödeyip ürünü alabilir. Yasak ürünse size geri gönderilir.

   1. Hamza dedi ki:

    Azerbaycana kargo göndersem nekadar ücret alırsınız kg 2..

 30. Emine dedi ki:

  Merhaba ben kendim ürünler dikiyorum. Bugğn yurt dışına gönderim yapıyormusunuz diye bir soru geldi. Sıkıntı yaşar mıyım? Onu araştırırken size denk geldim.

  Fatura vs gerekmez değil mi? Evden çalışıyorum kurumsal vs değilim. Kendim üretiyorum.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, ürünleri dikme derken, ne ürünü dikiyorsunuz? örgü , halı dikimi gibi bir şey mi ya da başka bir şey mi? o zaman neyi kast ettiniz? Tam anlamadım ama örgü gibi bir şey ise ve küçükse zaten bunu gören hediyelik diye düşünür. Pahalı bir şey gibi gözükmediği sürece sıkıntı yaşamazsınız.

   1. Emine dedi ki:

    Yıkanabilir bebek bezi dikiyorum. Toplamda 1-2 kg arası bir paketim oluyor max.

 31. Savaş dedi ki:

  İyi günler Size söyle sorum olacakti türkiyeden rusyaya telefon gondermek istiyorum sizce gümrükte bi sorun olurmu acaba

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba Savaş bey, telefon gönderimi yasaktır. Çok büyük bir ihtimalle sorun çıkar bilginize.

 32. Ulas dedi ki:

  Merhaba. Bir sorum olacak. Yurtdisindan DHL ile TR’ye koli gondermek istiyorum. Benim kendi giydigim esyalar(kazak, carsaf, ayakkabi..vs) heralde 7-8 kg olur. Bir sorun olur mu sizce?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bu tarz giysiler eğer bilindik markaların ürünleri ise (mesela; Nike, Adidas… ) sorun olabilir ama değillerse sorun olmaz büyük ihtimalle.

 33. oytun kocamaz dedi ki:

  Merhaba ben brezilya da kız arkadaşıma bir paket yolladım bugün tam olrak 12.gün ne zaman ulaşır acaba ve ilk defa yolladığım için bilemiyorum ptt evet ucuz ama gönderi uzun sürüyor sanırım ve bunun nedeni nedir uzun sürmesi..

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba. Brezilya’ya daha önce 4 kez göndermiştim sanırım. Genelde 15 ile 25 gün arasında ulaşıyor.

 34. Serkan dedi ki:

  Selamlar, Irlanda’ya 1 yada 2 valiz esya gondermeyı dusunuyorum artık Irlanda’da yasadıgım ıcın eskı esyalarımı getırmek ıstıyorum Turkiye’yi zıyaret edınce.Fiyat olarak en uygun ptt kargoyu buldum.Bir tane tripod bir tane paket halınde ambalajı acılmamis hediye battaniye de var esyalarda acaba bu ikisınde sorun cıkarmı ?

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, sorun olmayacağını düşünüyorum ama battaniye ağır ve büyük ise fiyatı lüzumsuz arttırabilir.

 35. Seyfettin dedi ki:

  Bisey sorucam arkadasim almanyadan yunanistana telefon gondericek sence sorun cikarmi

  1. zdaylan dedi ki:

   Diğer ülkelerin gümrük kurallarını bilemem ama telefon gönderimi uluslararası gümrüklerinde genel olarak en büyük risklerden biridir.

   1. Seyfettin dedi ki:

    Anladim kardesim sagoldaa arkadaslarim dedi sorun cikmaz ucakla falan geliccek gumruklerdem gecmidek dedi

    1. zdaylan dedi ki:

     Yurt dışına veya yurt dışından Türkiye’ye gönderiliyorsa mecburen gümrükten geçecektir. Ancak “gümrükte takılma” ile karıştırılmamalıdır. Yurt dışından gelen , yurt dışına giden her ürün gümrükten geçer. İster havadan ister karadan gitsin fark etmez.

 36. Pınar dedi ki:

  Merhaba benim eşim bana fr dan bir koli içinde iki üç tane evrak bir de parfüm ve krem yolladı. Üç gün içinde tc girdi int de takip ediyorum ukim Başakşehir tarafından alındı zimmet alındı yazıyor sizce ne olur ? Zimmet alındı ne demek ?

 37. Ulaş Can dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazı için teşekkürler. Belarustaki bir arkadaşıma yaklaşık 1kg türk lokumu 1 adet t shirt(baskı bir tshirt nike-adidas değil) ve aynı şekilde markasız bir cüzdan göndermek istiyorum toplam değerleri 100 tl yi geçmiyor. lokumu henüz almadım fakat onun haricinde hepsinin faturası mevcut. PTT ile göndersem sorun olur mu? lokum sorun çıkartabilir mi (pudra şekerli vs.)? ve bunların karşı ülkenin gümrüğüne takılma ihtimali var mı bir bilginiz var mı? teşekkürler

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum. Neden diye sorarsan ben daha önce Brezilya’daki arkadaşıma lokum göndermiştim hiç bir şey demediler. Ayrıca ben kutunun içinde çikolatalar olduğunu söyledim sen de öyle dersin illa ki lokum var demek zorunda değilsin. Çikolata da gönder ve çikolata var de. Gazetenin içine sarıp öyle koliye yerleştirmeni tavsiye ederim. En azından çikolatalar da lokumlar da bozulmaması için güvende olurlar.

 38. Meryem dedi ki:

  Merhaba.Yurtdışına kargo göndereceğim. Benim göndericeklerim çok ağır şeyler değil. Mesela orta boy hediye kutusuna koyarsam olur mu? Koli kutularına koymak şart mıdır?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, koli boyutları önemli değil, göndereceğin şeylerin koliye sığması önemli. Büyük kolinin içine küçük bir şey koyup yollarsanız boşuna fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz , yani gerek var mı böyle lüzumsuz bir masrafa? size kalmış bir durum.

 39. Can dedi ki:

  Merhabala geçen hafta pazartesi kktc de almanyaya bi kargo gönderdim ptt ile. Cumartesi gecesi kargom istanbul pim den yurtdışına sevk edildi lakin ogünden beri kargomdan haber yok. Kutunun içerisinde çikolata ve gümüş bir bileklik ve minik pilli bir hoparlör vardı. Sizce geri dönme ihtimali varmı?

  1. zdaylan dedi ki:

   Yurt dışına sevk edildi dedikten birkaç gün yani ülkeden ülkeye değişiklik gösterip yaklaşık 15 güne kadar sürebiliyor Can bey.

   Paketi geçen hafta göndermişsiniz, dolayısıyla paketin ulaştırılması için biraz erken diyebiliriz.

   1. Can dedi ki:

    Peki kutunun içindekiler sıkıntı yaratırmı gümrüğe takılır mı geri döner mi çok endişeliyim ? Cevabınız için teşekkürler

    1. zdaylan dedi ki:

     Eğer gönderdiğin minik hoparlör pahalı bir ürün değilse büyük ihtimal sorun olmaz. Ancak pahalı, büyük marka ürünü ise ve faturası da yoksa o zaman gümrükte tutulma ihtimali de artar.

     1. Can dedi ki:

      Markası felan yok üstad hediye kutusuyla birleşik bi hoparlör happy birthday şarkısını çalıyo sadece o kadar 🙁

 40. Dilara dedi ki:

  Merhaba,

  ABD’ye hediye paket göndereceğim. İçerisinde bir adet kendi yaptığım tablo + saat bulunuyor. Saat’in faturasını da eklemem gerekir mi acaba? Hediye olduğu için koymak istemiyorum açıkçası ve ptt gönderilerinde kayıpların yaşandığı gibi şeyler doğru mu acaba? Tesekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   Tablo sorun olmaz da pahalı ürünler sorun çıkarabiliyor. Her ne kadar aturalı saat gönderiminde sorun çıkmayacağını düşünsem de yanılabilirim. Çünkü gümrük kuralları ülkeden ülkeye fark göstermektedir. Bence sorun olmaz. Öyle söyleyenler var fakat hiç başıma gelmedi. Bir kolinin kaybolması bazen PTT’nin veya ekiplerinin elinde olmayabiliyor. Adamlar uçağın bagajına bırakıyor paketi ve ilgili yetkililer X ülkesinde aktarım sırasında olan o paketi orada unutabiliyor. Bunlar genelde yabancı insanlar, PTT ile alakası olmayabiliyor yani. O unutulan paket ile de uzun süre ilgilenilmeyince maalesef artık ulaşılması zor hale geliyor.

 41. Leyla dedi ki:

  İyi günler. Ben Amerika’da yaşayan arkadaşıma doğum günü hediyesi için bir tişört ve cam kavanozda küçük küçük notlar yollamak istiyorum daha önce bir şey yollamadığım için pek bilmiyorum herhangi bir sorun çıkar mı?

  1. zdaylan dedi ki:

   Sorun çıkacağını sanmıyorum

 42. eylul dedi ki:

  Merhaba ben krem satiyorum normal cilt urunleri arkadasima hediye olarak gonderdim bugun acaba sikinti yasar miyim ptt calisanlari cok igrencler sikayet etme olsa keske cok sert ve bi dedikleri bi dediklerini tutmuyo sizce gecer mi .. Birse bir urun sivi ama hic acilmamis sert plastikte koliye koyduk ustelik hava kabarcigi koturdum ama adam koymadi resmen geri gelmesi icin elinden geleni yapti

  1. eylul dedi ki:

   Isvicreye yolladim ayrica yurt disi imalati olan bir urun birde.

  2. zdaylan dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla sıvı ürünleri gönderimi uluslararasınca yasak ama PTT kabul etmişse büyük ihtimal sorun yaşanmaz. Ancak İsviçre gümrüğü bu gönderdiklerinin krem yerine başka bir şey olacağını düşünürlerse o zaman belki sorun olur ama onların krem olduğunu anlamayacak kadar değillerdir diye düşünüyorum.

   1. eylul dedi ki:

    Tesekkur ederim ya gercekten ptt gondermemek icin elinden geleni yapti zaten sivi olan seyde yuz icin di .krem oldugu zaten belli krem seklinde hepsi koliye koyduk zaten urunu burdaki ptt resmen iskence etti biraz da olsa icimi rahatlattiniz cok sagolun ayrica benden urunlerin degerini bile sormadilar buna ne diyosunuz peki

    1. zdaylan dedi ki:

     Onları genelde 100 USD üzeri,pahalı,büyük,ağır ve elektronik gibi ürünlerde soruyorlar.

     1. eylul dedi ki:

      A gercek mi ben o kadar yazi okudum ki dedim yani benden nie sormadilar cok soru soruyorum ama taki falan da koydum bileklik kolye kupe altin degil bir tane kolye gumustu gerisi sahte onlara da birsey olmaz dimi sanirim bir daha ki yollamam da ne yolalayabilirim diye size danismam gerek .icimi cok rahatlattiniz i sallah kargom geri gelmez cok tesekkur ederim size allah razi olsun

 43. Kemal dedi ki:

  Merhaba arkadasim Almanya dan hediye elektronik sigara gönderecek posta yoluyla gönderse gümrükte sorun yasarmiyim

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, elektronik sigaraların gümrükte tutulduğuna dair bilgi edinmiştim bir yakınımdan. Ancak bu ne kadar doğru bilemeyeceğim. Siz en iyisi UKİM’i (TEL: 0212 567 65 65) arayıp bilgi edinin.

 44. Emre dedi ki:

  Merhaba, yılbaşında amazondan bir laptop aldım. (msi). İnterneten alırken parayı Türkiye’den ödedim kendi kredi kartımla fakat adresi ABD ye verdim çünkü bir tanıdığım gelecekti. Ama bu Trump yasalarında sonra gelemeyecek. Tanıdığım kişi o laptobu faturasıyla Türkiye ye kargo ile yollasa bana herhangi bir ek ücret çıkar mı? Teşekkürler.

  1. Emre dedi ki:

   Ek olarak kargo ticari amaçlı değil hediye.

  2. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, mutlaka gümrüğe takılacaktır diye düşünüyorum. Çünkü laptop,telefon,kamera vs. Gibi pahalı makineler gümrükte sorun yaratıyor. Gümrük laptopları kabul etmediğini, geri gönderildiğini okumuştum bir yerde ama ne kadar sağlıklı bilmiyorum onun için sağlam kaynaktan bilgi edinmenizi, yani UKİM’i (TEL: 0212 567 65 65) aramanızı öneririm.

 45. Adnan dedi ki:

  Merhaba. Ben hindistan a hediye gondermek istiyorum. Bir adet Nike tshirt ve turk markasi bir atkı . Ama faturam yok PTT ye gittim bana bi form verdiler ve doldur öyle getir dediler. Hindistan’daki arkadaşım formdaki value kısmına 20 dolardan fazla yazmamamı söyledi yoksa ondan da bir ücret alınıyormuş bu ne kadar doğru. Nike marka gönderirsem gümrük alıkoyar mı. Ve ptt sitesinde apg gönderimi 6-8 normal gönderim 10-14 yazıyor ve hangisini seçmeliyim çok bir fark Yok arada. 400 gram net ağırlık ve kg hesaplanırken koli ağırlığıyla olan Kg mi baz alınır

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba Adanan bey, Nike,Adidas,Sony,Samsung olsun giyim olsun tekonoloji markası olsun, bunlar büyük markaların ürünleri olduktan sonra biraz riskli oluyor. Diğer yorumlarda bir yorumcuya yazdığım gibi, onlar o ülkelerde dava açtığından yeni yasalar nedeniyle bu tarz ürünlere vergi , iade , imha etme gibi kararları uyguluyorlar.

   Faturasız olunca sorun daha da önemli oluyor tabi. Ama bütün bu bahsettiklerim her zaman yaşanan bir şey değil. Sanırım forma göndereceksiniz, ben de daha önce 2010 yılında İsviçre’ye forma göndermiştim o zaman sorun olmamıştı ama Hindistan hükümeti yüksek vergi ödettiren bir hükümet diye biliyorum.

   Size tavsiyem; value değerini 20 USD girin, formayı gönderin ama koliyi hediye paketi gibi kaplayın. Üzerine Happy birthday my friend! yazılı bir kağıt yerleştirin. Gümrükçü bunu gümrüğe tutacak kadar vicdansız , kötü biri olması gerekcek. Yani gümrüğe takılma ihtimalini mutlaka düşürecektir. Hediye paketlerini bazen açıyorlar bile.

   Bu arada diğer sorunuz için; en kısa sürede ulaştıran uçak, daha uzun gün süren ise gemi ile gönderim oluyor. Size kalmış bir seçenek

   1. Adnan dedi ki:

    Agirligi koli ile mi hesapliyorlar ve yaklasik kac gunde hindistan a gidiyor

    1. zdaylan dedi ki:

     Evet, koliyi tartıp ağırlığına göre ücreti belirtiyorlar. Ben 2 yıl önce Hindistan’a PTT ile göndermiştim ve sanırım 15 gün kadar sürmüştü.

 46. Can dedi ki:

  Merhaba dostum yazı için teşekkürler bi sorum olacak nijerya ya profesyonel fotoğraf makinesi ve objektif göndericem ptt ile şahsi olarak faturadır vırttır zırttır sorup gümrüğe tabii ederler mi? Neticede şahısım şirketim yok sorun yaşarmışyım nedir ne değildir ilk yurt dışı gönderim olacak ya koli ya da çanta içerisine yerleştirip yollayacağım daha detay lazım bana

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, böyle pahalı ve markalı gönderimler maalesef riskli. Uluslararasında geçerli bir konu bu. Hintli arkadaşım Dubai’ye laptop göndermiş ve hiçbir zaman alıcıya ulaşmamış.

   Nike,Casio,Adidas,Canon,Nikon,Sony vs.. İster giyim markası olsun, ister teknoloji.. Eğer böyle büyük markalı ürünleri yurt dışına faturalı da olsa gönderirseniz hata yapabilirsiniz. Bazı büyük markalar her ülkede vergi ödüyor ve mahkemeye taşımışlar durumu yani neden ben bu ülkede vergi öderken, ekonomisine göre satış yapıyorken bu ülke vatandaşları yurt dışından daha ucuzunu getiriyor? gibi bir şey.

   Eğer bu sayfadaki yorumları incelersen bir arkadaşa faturalı iPhone 7’nin gümrükte tutulup göndericiye geri gönderildiğinden de haberdar olacaksın (bazen geri gönderim yerine imha bile edebiliyorlar ama bazen sadece vergi ücreti ödetip ürünü veriyorlar ama laptop,telefon,kamera-makine gibi ürünler ciddi bir konu maalesef) Bu arada yanlış anlama ama amacım kesinlikle seni hayal kırıklığına uğratmak değil, belki makineniz sorunsuz ulaşabilir de ama değerli bir ürün için riskli bir durum gerçekten. Nijerya’daki gümrük yasalarını araştırmadan göndermeyin bence.

   1. Can dedi ki:

    ürünü zaten faturasız göndereceğim ortada şirket falan yok. İnternet üzerinden adamın biriyle anlaştım parayı havale ettikten sonra PTT kargo ile göndereceğim alıcının isteği’de bu yönde ve lakin ben bur dan çıkışta bir sorun yaşanır mı? bilmiyorum.Yani bu ürünü faturasız gönderemezsiniz derlerse iş yatar.Ben gönderdiğimde çıkışta PTT yetkilileri bana zorluk çıkarır mı? kısmı beni daha alakadar ediyor.Ürünü alan kişinin elinde olacak Nijerya’da ki sorun olay bu, PTT den gelen ürünlerde bir sıkıntı yaşamamış ki arkadaş PTT kargo istedi.Yinede ürünü gönderdikten sonra mes’uliyet benden çıkar. diye bir dahada belirtirim kargodaki yaşanan sıkıntılar şahıs’dan alındığında nelerle karşılaşabileceğini bildiğini farz sayıyorum.

    1. zdaylan dedi ki:

     Faturasız ürün gönderimi genelde sorun çıkarıyor diye biliyorum fakat hiç elektronik eşya göndermediğim için bu konuda deneyimim yoktur. Ama hatırlatmak isterim, eğer A şubesi sorun çıkarırsa B şubesine gidin. Ben bu konuda tecrübe edindim yıllardır böyle yapıyorum. Her şube bir birinden farklı sorunlar çıkarıyor ama neticede kolimi bir şekilde göndermeyi başarabiliyorum.

 47. Aylin dedi ki:

  Merhabalar
  Öncelikle bilgilendiri yaziniz icin tessekkurler.
  Cam kavanoz icinde her hangi bir sey almiyorlar demissiniz. Bu durumda camdan yapilma urunler gonderemiyor muyuz? Ben Finlandiya’da ki arkadasima Turkiye’den sembolik olarak Turki isi cay bardagi ve kahve fincani seti hediye gondermek istiyorum. Boyle bir hediye gonderemeyecek olmayi aklim almiyor.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla içinde sıvı olan şişeler alınmıyor. Eğer hafif cam ürünleri mesela bardak ürünleri alınabilir diye düşünüyorum.Ancak ağır olması ve uzun bir yolculuğa çıkması camların kırılmasına neden olabilir. PTT şubesine koliyi kaplamış bir şekilde gönderince genelde açtırmakla uğraşmıyorlar, bunun içinde ne var diye sorduklarında bir şeyler söyleyebilirsiniz. Gittiğiniz PTT kabul etmezse başka bir PTT şubesine götürmeyi deneyin.

 48. caner dedi ki:

  selam kardeş İngitereden arkadaşım kargo gönderdi korgo FrSky 8 kanal model uçak kumanda yasaklı urünmü acaba türkiyede 24 gündür RN343130743GB bu barkodu takip ediyorum ama son işlem açıklamasında bu Send item abroad (EDI-received) yazıyor ve son işlem tarihi 08/01/2017 diyor bişe anlamadım yardımcı olurmusunuz?

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, kargonun yurt dışına gönderildiği belirtilmiş. Yani İngiltere’den dış hatlara gönderilmiş ancak Türkiye’ye henüz ulaşmamış. Türkiye’ye ulaştığında ve gümrükten geçtiğinde sistem otomatik olarak bilgileri güncelleyecektir. Takipte kalın.

   1. caner dedi ki:

    bukadar uzun sürmesinin nedeni nedir? birde arkadaş ordan baktığında istanbulda görünüyor diyor?

    1. zdaylan dedi ki:

     Caner bey, hayır kargonuz henüz Türkiye’ye varmış değil. Ben İngiliz siteden de PTT sitesinden de baktım hatta 1. yorumda bakmadan yazdım çünkü sen son girdi açıklamasını kendin söyleyince oradan anladım yani sadece yurt dışına gönderildi diyor bundan sonraki gelişme 10-20 gün kadar sürebiliyor. Normaldir. Nasıl AliExpress,Alibaba,Banggood,Ebay gibi sitelerden bir şeyler satın alınca 15-25 gün arasında geliyorsa bu da öyledir. Ha bazı kargolar daha erken gelmekte onlar ise daha pahalı olduğu için göndericiye kalmış bir tercihtir.

     1. caner dedi ki:

      annladım arkadaş kayıp diye baş vuracaktı ozaman gerek yok dimi?

 49. Serpil dedi ki:

  Merhaba, yurtdışına ptt kargo ile göndereceğim numune için proforma fatura hazırlayıp, proforma hazırlayıp bedelsizdir yazmam gerekir mi? Bilginiz var mı konu hakkında? Teşekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, neden bedelsizdir yazmak istiyorsunuz orayı anlamadım. Kaegodan çok sizin işle alakalı gibi geldi bana. A tarafı (gönderici) kargoya ücreti ödedikten sonra B (alıcı) tarafına zaten ücretsiz teslim edilecek. Belki biraz daha detay verebilirsiniz diye düşünüyorum tam anlayamadım. Ancak yine de en sağlıklısı PTT’yi arayıp bilgi edinmeniz olacaktır.

 50. Nurhan Colakoglu dedi ki:

  ABD’den bana gönderilen kargo için elimde oradaki takip nosu var. Paket Türkiye’ye gönderilmiş ama sonrası hakkında bir bilgiye ulaşamıyorum. Ne yapabilirim?

  1. zdaylan dedi ki:

   Kargo yeni gönderilmişse genelde 3-7 gün içerisinde sistemnde kayıtlar görülmeye başlar. Kargodan kargoya değişir bazen bir haftayı geçebiliyor bazen de ilk günde kayıtlar gösteriliyor. İlgili kargo sitesinde her geçen gün en az 1 defa barkodunuzu taratmaya devam edin.

 51. Kerem dedi ki:

  Merhabalar. Siteniz aydınlatıcı. THY Uçak kargosu ile ABD’ye hediye paketi gönderdiniz mi ? UPS ile aynı mıdır hızı. PTT’yi düşünmüyorum yorumlarınızdan sonra.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, hayır göndermedim. Bilmiyorum ama sanmıyorum, UPS daha hızlı olmalı.

  2. Tugay dedi ki:

   Merhaba ptt ile almanyaya Paket gönderdim.Almanyada hangi direkt Eve teslim ediyor ve Takip numarasi ile almanya görülmüyor.Bilgi verirseniz sevinirim.tesekkürler

   1. zdaylan dedi ki:

    Merhaba, yurt dışı gönderimi yapar yapmaz bazen sisteme hemen yansımıyor işlemler. 5 gün kadar sürebiliyor.

 52. Ali denizman dedi ki:

  Ben almanyadan 1 Koli eski elbise yollamak istiyorum.Bana yardim edermisiniz

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, ben herhangi bir kargo şirketinde çalışan bir yetkili değilim ama size bildiğim konular olduğu sürece yardımcı olurum. Sorunuzu okudum ama bu sorunuzda ne problem var anlamadım? 1 koli elbiseleri gönderemiyor musunuz?

 53. ebru dedi ki:

  Merhaba ben yurtdışındaki nişanlıma hediye göndermek istiyorum PTT’den yardımcı olur musunuz

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, ben PTT çalışanı ya da bir yetkilisi değilim ama size bildiğim konular olduğu sürece yardımcı olurum. Sorunuzu alayım

 54. anonim dedi ki:

  Merhaba ben yurt disindaki fanima kitap yollamak istiyorum. Ama gizli olmasi gereliyor yani ben 14 yasindayim annemin kimligini fala isterler mi ?

  1. zdaylan dedi ki:

   Kimlik gerekmiyor diye biliyorum. Sadece gönderici bilgisi olarak forma isim ve adresini yazıyorsun.

 55. tolga dedi ki:

  merhaba hollandadan bir arkadaşım bana ipone 7 plus telefon yolladı hediye olarak takipte baktıgımda türkiyeye giriş yapılmış daha sonra başaksehirdeki ptt ye ulaşmış ama daha sonra iptal edildi yazıyor bu konuda beni aydınlarmısınız iptal edilmesi nedir ben alamıcammı bu kargoyu yada grimi yollanacak cünkü cok kafam karıştı buna faturalı falan herşeyi varmış ben adanadayım adanaya gelmesi gerekirken orda iptal edilmiş ?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba. Başakşehir PTT’ye sevk edilmesi gümrüğe takılmasıdır. Benim başıma çok kez geldi ama hiçbir zaman zimmet iptal edildi diye bir olay girdisi olmadı. Bunun iptal edilmesi, gümrüğe takılmasının iptali anlamına geliyor olabilir. Yani memura onaylatmak için gönderilecekti ama iptal edilip size teslim etmeye karar vermiş olabilirler. Umarım dediğkm gibi memura gönderilmesi iptal olmuş olur ve sizin adrese teslimatı gerçekleştirmek için gönderirler. Gelişmeleri burada bizimle paylaşırsanız bu konu hakkında sayenizde detaylı bilgi edinmiş olacağız. Bir de UKİM’i arayıp sormanızda bilgi edinmek için fayda olacaktır.

   1. tolga dedi ki:

    SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
    PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
    1 03/01/2017 07:59:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) – – Netherlands (the) (Yurt Disi)
    2 03/01/2017 07:59:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) – – Netherlands (the) (Yurt Disi)
    3 04/01/2017 14:55:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) – – Netherlands (the) (Yurt Disi)
    4 05/01/2017 13:27:43 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) – – Turkey
    5 06/01/2017 11:46:51 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
    6 06/01/2017 16:44:24 İptal Edildi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL( takipte yazan bu anlamadım gitti bu iptal olayını bakıyorum valla ama yeni bir gelişme yok

    1. tolga dedi ki:

     dostum kargo geri gitti ilk önce iptal edildi yazdı ardından zimmet alındı yazdı gümrüge sevk edildi ve zimmet alındı yazdı ardından iade / yasaklı ürün yazdı 😉 neyseki para ödememiştim cihaza ha ha

     1. zdaylan dedi ki:

      Evet daha önce de belirttiğim gibi telefonlar direkt göndericiye geri gönderiliyor ama sizin telefon faturasıyla gönderilmiş olmasından dolayı ne yapacakları merak konusuydu ama son yorumunda dediğin gibi geri göndermişler geçmiş olsun. Parayı da ödememişsin iyi sağlık olsun, bir gün size o iPhone’u alan tanıdığınız Türkiye’ye getirip size iPhone’unuzu verir o da ne zaman olur artık bilemeyiz 🙂

 56. Faruk issi dedi ki:

  Almanyadan bana boya makinesi gonderebilirlermi sıfır yada ikinci el 15 ile 20 kg ağırlığında bu gumrukten gecermi ve kargo maliyeti ne olur

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bu konuda hakkında yeterli bilgim yok. Ayrıca bilen birisi bile olsam bu konu hakkında kesin bir görüş bildirmem biraz zor. Çünkü gümrük bu büyük ve ağır ürünün ne ürünü olduğunu anlayamazsa geri gönderebilir. Kabul edilirse gümrük ücreti fazla çıkabilir. En iyisi UKİM’i arayıp bu konu hakkında bilgi edinmeniz olacaktır.

 57. Ali dedi ki:

  Merhaba bana yurt dışından bir tablet gönderildi ürünün şu anda türkiyede olduğu görünüyor ürün elime geçermi ve kaç gün sürer cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekür ederim

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, tablet eğer faturalı olarak gönderilmişse büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız. Gönderen kişi bir şirketin adresi yerine kendi evinden göndermişse yine hediye olarak algılayabilirler, sorun yaşama ihtimaliniz yine azalır. Ama faturasız laptop telefonların çoğu hemen geri gönderiliyor. Tablet hakkında bilgim yok ama o bir Apple tabletiyse ve faturasız gönderilmişse geri gönderilebilir. Bana kargonuzun son durumu hakkında bilgiyi söyleyin. Eğer UKİM’den çıkmışsa sorun yoktur. Henüz yeni gelmişse en az 1 hafta beklemeniz lazım

 58. Murat Hurmaci dedi ki:

  merhabalar,

  güzel bir yazı olmuş. aklıma takılan bir çok sorunun cevabını buldum. ancak hala merak ettiğim birkaç konu var.

  internetten satış yapmak istiyorum;

  -ptt’den yurt dışına paket gönderirken fatura isteniyor mu? benim bi şirketim yok. küçük çaplı ve kayıtsız olarak çalışacağım.
  -faturasız ürün göndersem ve ürün, gönderdiğim ülkenin gümrüğüne takılsa vergisinin ödenmesi için ürün bedeli nasıl belirlenecek? göndermeyi planladığım ürünler 150-250 euro civarında.
  -faturasız gönderimlerde ürün için sigorta yapılabiliyor mu? ptt’nin paketleri çok sıklıkla kaybettiğini duydum. 200 euroluk ürünüm kaybolursa nasıl hak talep edebilirim?
  -alıcı, kargo kendisine ulaştığında kargo bedelini görebiliyor mu? bazı durumlarda ürün fiyatını düşük tutup kargo bedelini yüksek göstermek istiyorum. 2 kilogramlık bir paket 60 liraya gidiyor ama ben kargo için müşteriden 30-40 euro talep ediyorum. bu kurnazlığım ortaya çıkar mı? 🙂

  cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, PTT ile yurt dışına ürün gönderimi için fatura göstermek gerekmiyor diye biliyorum ancak faturasız göndereceğin bu ürünlerin diğer ülkelerin gümrüklerinde tutulma ihtimalinin yüksek olduğundan emin olabilirsin. En sağlıklısı ürünü faturasıyla beraber göndermek olacaktır. Kargo ücreti, kolinin üzerine yapıştırılan barkod etiketi , isim ve adresin altında bulunur. Sigorta konusunda bilgim yok maalesef.

   1. Murat Hurmaci dedi ki:

    çok teşekkür ederim. kolay ulaşılır, hızlı ve ücretsiz bir danışmanlık hizmeti oldu 🙂
    bu arada biraz araştırma yaptım. paypal üzerinden alınan bir çıktı fatura yerine geçebiliyormuş. benim satış yapacağım sitede de (kendi ödeme sistemleri var) buna benzer bir fatura (invoices) sistemi var. en azından yurt dışındaki gümrüklerde belge niteliği taşıyabilir ama PTT memurlarının pek umrunda olacağını zannetmiyorum. ilk satışımı yaptım. ödemeyi alıp kargoyu yolladığımda sonuçları tekrar yazarım. belki bilgiler birilerinin işine yarayabilir.

    1. zdaylan dedi ki:

     İyi, kolay gelsin sana. Umarım istediğin gibi olur. Gelişmeleri de daha sonra yazarsın. 😉

 59. muzaffert dedi ki:

  slm çok faydalı bir yazı teşekkürler.
  Bir de ek olarak sorum olacak özel kargo firmaları ile ptt nin fiyatları arasında çok büyük uçurum var. UPS in 140 dolara yolladığı kargoyu PTT 110 TL ye yolluyor bunun nedeni nedir?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba. Bunun en büyük nedeni PTT’nin devlete bağlı bir kurum olması ve 20-30 gün geçikmeli göndermeleri diyebiliriz. Mesela özel kargo şirketleri kargonuzu ülkeden ülkeye değişiklik göstererek 3-4 gün ile 1 haftada gönderiyor ama PTT genelde 2 haftadan fazla sürüyoe ve özel şirketlerin bir kısmı kendilerine ait özel uçakları ile veya diğer özel kargo şirketlerinin uçaklarıyla anlaşmalı gönderiyor. PTT ise bildiğim kadarıyla sizin kargonun sırası gelince bir uçağın deposuna bırakıyoe , eğer uzak bir ülkeye gönderiliyirsa bazsn aktarmalı gidiyordur bunun için PTT daha ucuz

 60. gamze özgenler dedi ki:

  yurt dışına çerez gönderebiliyormuyum?

  1. zdaylan dedi ki:

   Evet, gönderebilirsin

 61. Elif dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Bugün ptt ile yurtdışına lokum yollamaya çalıştım ama çalışan olmuyor gönderilmiyor dedi, halbuki her zaman lokum gonderenleri duymuşumdur. Böyle bir şey var mi? Anladığım kadarıyla siz kutu içecek bile yollamissiniz.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, maalesef bazı PTT çalışanları abartıyor. 2010 yılında bir PTT ofisi bana koliyi paketlemeden göndermiyoruz demişti. Ben de mecbur kalıp bir kırtasiyeden defter kaplaması satın alıp ofiste koliyi kaplamakla uğraşmıştım. Aslında öyle bir kural yok! Siz başka bir PTT şubesine giderseniz emin olun size lokum yüzündrn sorun çıkarmayacaklardır ama her biri başka sorun yaşatıyor mesela kili kapla, reklamlı koli yasak, camlı kavanoz yasak (deseler bile ben çok gònderdim fındık ezmesi,içecek vs..) sorun çıkardıkları boyunca diğer PTT şubelerini deneyin.

   1. Elif dedi ki:

    Merhaba, cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bahsettiğim subedeki çalışan sanırım beni başından savdı, bugün daha büyük bir şubeye gittim ve sorunsuz hallettim. Tekrar teşekkürler! 🙂

    1. Ayşe dedi ki:

     Fiyatta bilgilendirebilir misiniz? Kilo başına ne kadar alınıyor

     1. zdaylan dedi ki:

      Merhaba,

      Fiyatları ülkeden ülkeye, ülkelerin ekonomik durumlarına göre hesaplanıyor. Yani kilo başına fiyat standardı yoktur. Bu yazımda yukarıda belirttiğim linkte => http://ptt.gov.tr/sx/ptt/docs/hesap2/index_tr.html# incelerseniz, dilediğiniz ülkeye kaç kilo koli kaç TL veya USD bedel olduğunu öğrenebilirsiniz.