Yurt dışından getirilen bir cihaz için IMEI kaydı nasıl yapılır?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Yurt dışından getirdiğiniz telefonlar ya da SIM kartı ile iş gören her ne cihazı olursa olsun, mesela; SIM kartlı GPS takip araçları, SIM kart destekli saatler ve bunlar gibi cihazların IMEI’si için BTK’ya kayıt yapmadığınız sürece o cihazlarınızın iç hatlarda şebekeye olan bağlantısı, yurda girdikten yaklaşık 2 ile 4 ay içinde sona erdiğini biliyorsunuzdur. O halde ne yapmak gerekiyor, tabi ki kayıt yapmak..

Nasıl kayıt yaparım?

Başarılı bir kayıt gerçekleştirmeniz için kısaca bilgi verecek olursak tüm bilgilerinizi doğru girmeyi unutmayın derim ama detay verelim, aşağıdaki bilgiler gerçekten önemli;

 • Kayıt yapmak için yurt dışından döneli en fazla 120 gün olmuş olmalı.
 • Kimlik bilgileriniz
 • IMEI numaranız
 • Pasaport bilgisini
 • Yurda giriş bilgisi
 • Yurt dışına çıkmış olan pasaport sahibinin e-devlet hesabı üzerinden yapılır.

gibi bilgilerin önemli olduğunu unutmamalısınız.

Formda yanlış bir bilgi girdim düzeltip tekrar girersem sorun olur mu? Form bilgilerinizi kontrol edecek, eğer bilgileriniz uymuyorsa ileri gitmenize izin vermeyecek ancak zaten ödeme yapıldı ise sorun yok, tekrar forma dönün ve hatanızı bulup düzeltin, sorunu çözeceksiniz. Mesela ben Yeni Çipli Pasaport seçmem gerektiğini sonradan fark ettim. Çünkü AB Türkiye’ye vize serbestisi getirse sadece Yeni Çipli Pasaport sahipleri Avrupa’ya gidebilecek ve bu pasaportların 1 Haziran itibariyle basılmaya başlayacağına dair haberler görmüştüm dolayısıyla hata yaparak Eski Tip Pasaport seçeneği seçmişim. Birkaç gün hata veriyordu her halde sistemden kaynaklanıyor sanıyordum ama işte pasaport seçeneği de çok önemli, buna dikkat edersiniz.

IMEI numaramı nasıl öğreneceğim?

Telefonunuzu açıp numara arama bölümüne *#06# yazın çıkan sonuç sizin IMEI numaranızdır. Bazı cihazlarda birdan fazla IMEI olabiliyor, gerekirse, form doldururken ikincisini alt satıra girme şartıyla iki IMEI birden yazın.

Bu yöntemle IMEI’nizi bulamadıysanız ya da emin olamadıysanız Google Play veya App Store’da IMEI sorgulama uygulamaları indirebilir veya telefonunuzun arka kapağını açıp oradan IMEI numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Ödeme

Form doldurulmadan önce de ödenir ama ödemeden önce yurt dışından gelme tarihi ile bugün arasında 2 ayı aşmaması gerekiyor. Bankalara gidip de ödenebilir, bankanızın web sitesinden giriş yaparak da ödeyebilirsiniz.Bankalara gitmekle uğraşmak istemiyorsanız o zaman Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait websiteden direkt kredi kartıyla da ödenebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından ödemek için tıklayın.

Bankalardan ödemek isteyenler sadece DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası üzerinden harcı yatırabilirler.

1- Önce kimlik bilgilerinizi, Pasaport bilgilerinizi, IMEI ve yurda giriş bilgilerinizi doldurun.

Buraya https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet sayfasından ulaşabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT ofisine uğrayıp şifrenizi alabilirsiniz. Sayfada cep telefonu numarasını sorması, sizinle iletişime geçmeleri içindir. Yani IMEI’sini aktifleştireceğiniz cihazın telefon numarası olmak zorunda değildir. Ödeme linki sayfanın içinde belirtilmiştir ama yine de buraya tıklayarak aynı kaynaktan ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz

yurtdisindan-telefon-imei-kayit-1

2- Bilgilerin doğrulanma aşaması, kayıt için hazır!

Ödemeyi yaptınız ve bilgileri doğru girdiniz o zaman aşamanın bir ileri sayfası aynı böyle olacaktır. Bu sayfa, ödemenin alındığını, bilgilerin doğrulandığını ve kayıt onay için hazır olduğunuzu belirtiyor,  “Onayla” butonuyla yanıt veriyoruz.

yurtdisindan-telefon-imei-kayit-2

3- Tebrikler! Kayıt başarılı

Bu 3 adımda kaydı bitirmiş oluyoruz. Hepsi bu kadar. Şimdi yapmanız gereken IMEInizi bir IMEI sorgusundan geçirmek olacaktır.

 

yurtdisindan-telefon-imei-kayit-3

 

IMEI Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden IMEI’imi sorguladım, KAYITLI olduğunu gösteriyor, artık kayıt işlemi başarılı olmuştur. Yeni cihazınızı güle güle kullanın!

IMEI-sorgu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Eren dedi ki:

  Usta ben imeil kaydını yaptırdım ama imeil sorgulama yapınca kayıtdısı dıyor kayıt yaptıktan hemen sonra sorguladım

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, bu konuyu BTK yetkilileriyle görüşmeni öneririm. Telefon: (0312) 294 75 75 ancak onların sitesine üye olup şikayet yazarsan yine ilgileniyorlar. Durumu belirt yardımcı olacaklardır. https://sikayet.btk.gov.tr/ adresinden üye ol, daha sonra giriş yapıp şikayetini iletirsin. İyi akşamlar.