Coca-Cola İsrail malı mı? Coca-Cola boykot edilmeli mi?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
21.07.2014
9.886
A+
A-

İsrail’in Gazze’ye saldırısından sonra bizim millet yine Coca-Cola’ya yüklendi o kadar yahudi ürünü varken her zaman ki gibi yine Coca-Cola’yı boykota çağırıyorlar ve ben bunu anlamıyorum neden sadece Coca-Cola o kadar yüzlerce belki binlerce Yahudi ürünleri varken neden Coca-Cola..

Coca-Cola bir ABD malıdır İsrail malı değildir..

Dünyada genellikle bizim ülkemizde bulunan bazı insanlar bir birlerini bilinçsiz bir şekilde kandırıp Coca-Cola’nın İsrail malı olduğunu savunuyorlar fakat bu doğru değildir.

2010 yılında İsrail’de yaşayan İbranice bilen bir Filistinli arkadaşıma “dolabınızda Coca-Cola var mı içiyor musunuz?” diye sormuştum evet içiyoruz demişti ve ondan ricada bulundum Coca-Cola şişesinin her hangi bir yerinde “Made in Israel” (İsrail malı ya da ürünü) yazıyor mu diye sormuştum ciddi ciddi kontrol etti ancak böyle bir yazıya rastlanmamıştı, tamam belki “İsrail malı olsa da orada yazmak zorunda mı?” diye sorabilirsiniz haklısınız, ben zaten burada illa o yazı yazacak demiyorum, sadece merakımdan sordum ve bu bilgiyi öğrendim, burada da ayrıca paylaşmak istedim. Ancak mesele Yahudi ürünü değil, İsrail malı ise, Coca-Cola İsrail malı değil, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir markasıdır. Bunu belirtmiş olmakta fayda var.

Coca-Cola’nın merkezi ABD’de George eyaletinde bulunan Atlanta kentindedir ve Coca-Cola bir ABD ürünüdür icat eden eczacı da Amerikalıdır.

Coca-Cola’nın CEO’su bir Türk!

(2014) Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent’tir. Muhtar Kent’in Vikipedi sayfası:  https://tr.wikipedia.org/wiki/Muhtar_Kent

Coca-Cola’nın Vikipedi sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Coca-Cola_Company

CEO (Genel yönetimi) olarak Muhtar Kent’i göreceksiniz.  Fakat Coca-Cola Türk malıdır anlamına gelmesin, tabii ki.

Sahibi Yahudi olabilir mi?

Olabilir. Neticede Yahudiler zengindir ve dünyada büyük markaları satın alabilirler ve yönetebilirler. Fakat bu yazımdaki amacım, Coca-Cola’nın bir Yahudi firması olmadığını savunmak değil, “Coca-Cola bir İsrail ürünüdür” diye yalan paylaşım yapanlara bir tepki vermekti.  Coca-Cola Yahudi malı ise neden Coca-Cola’ya yükleniyorsunuz? başka hiç mi Yahudi ürünü yok?  Neyse..

Ben de bir blog yazarı olarak ne bileyim Coca-Cola’nın sahibinin Yahudi olup olmadığını?  Coca-Cola mantıken çok ortaklı bir şirket ve aralarında büyük ihtimal Yahudiler vardır.  Ancak Coca-Cola, kendi gelirlerini nereye harcadığı önemli.   Eğer Coca-Cola iddia ettiği gibi, gelirlerini sağlığa doğa korumaya harcıyorsa güzel iş yapar. Fakat sosyal medyada birkaç grubun iddia ettiği şekilde ise, yani “Coca-Cola gelirlerini İsrail ordusuna aktarıyor” şeklindeyse bu tabii ki iyi olmazdı. Sosyal medyada her paylaşıma inanmak doğru değildir, günümüzde fotomontajlar çok kolay ve kısa sürede yapılmaktadır ve yalan görseller, insanları kandırmalar arttırmaktadır. Ben burada Coca-Cola’nın gelirlerinin nereye gittiğini bilmediğim için size yalan söylemeyeceğim, siz sadece mantığınızla düşünün. Küresel bir firma, neden İsrail ordusuna katkı yapsın?  bütün ortakları mı Yahudi? ..  Bilemeyeceğim.

Lütfen siz de bilip bilmeden bu şirketin sahibinin Yahudi olduğunu söyleyip kimseye yalan söylemeyin. Eczacı  John Pemberton tarafından icat edilen bu içecek şirketi daha sonradan zengin Yahudi iş adamlarına satılmış olabilir ama buna kesin bir kanıt yokken kimse kimseyi kandırmaya hakkı var mı? Coca-Cola gibi bir firma dünyayı doğayı korumaya destek veriyor, birkaç güzel şeylere destek veriyor kendisi büyük bir şirket sahibi Yahudi olsa olmasa yinede siyonizmi destekleyeceklerinin anlamına gelmez her Yahudi siyonist midir hayır değildir tabi..

İsrail ordusuna yatırım yapar mı?

Daha çok ABD ordusuna katkısı olmasını düşünürüm, neden İsrail ile bu kadar takıntılısınız? Bir de sadece Coca-Cola’nın Yahudi ortakları mı bunu yapacak? bence yanılıyorsunuz! O kadar Yahudi firması varken, onlar da İsrail ordusuna destek verebilirken neden sadece Coca-Cola üzerine yüklenirsiniz ki?  Anlamıyorum, gerçekten.

Bu ürünleri boykot etmek

Bu ürünler (Coca-Cola,Mc Donalds,Burger King vs.. ) artık ülkemize sokulmuştur alsanız ne olur almasanız ne olur? Adamlar satmış paralarını almışlar sattıkça alıyorlar ama siz bu ürünleri boykot ederseniz kendi ekonomimize zarar vermiş olursunuz İsrail ve Amerika’ya değil..

Filistinli kardeşlerimiz için inanın ben de çok üzülüyorum dün gece çocukların sahilde vurulduğu haberlerini görünce gözlerim yaşardı maalesef insanlık dışı bu İsrail ve ABD yaptıkları..

Şimdi siz bir Coca-Cola alırsınız ya almazsınız ama 2 yıl önce iyi hatırlıyorum Suudi Arabistan İsrail’den 67 milyar dolar karşılığına bir helikopter satın almıştı.. Bu mu daha büyük bir etki yoksa sizin bir Coca-Cola almanız mı?

Bazı Arap ülkeleri zaten İsrailci-Amerikancı ve siz bunu farkında değilsiniz 🙂

Tabi biz de silah alıyoruz onlardan ama ülkemize sokulmuş o kadar binlerce ürünler arasında sadece Coca-Cola’ya yük olup milleti yutturmaları çok saçma bir şey.. Sosyal medyada ve başka sitelerde genelde forum sitelerinde adamın birisi bir boykot listesi paylaşıyor ve o listede neredeyse tüm iyi ürünleri içine atıyor ve daha sonra Yahudi malı diye milletı yutturmaya çalışıyor 🙂  İsrail aslında fakir bir ülke sayılır her Yahudi zengin değildir ve İsrail gıda üretiminde gelişmiş bir ülke değil. O boykot listelerinde İsrail’e ait her hangi bir yiyecek/içecek ürünü yoktur ya da çok nadirdir o boykot listesinin çoğu ABD ve Fransız mallarıdır, sadece sahipleri Yahudi olabilir. İsrail barkoduna dikkat diye paylaşım da yapıyorlar bu gerçeği yansımıyor İsrail gıda üretiminde böyle profesyonel marka üretimi için gelişmiş bir ülke değildir ancak bazı Yahudiler çok zengindir, bunu kimse inkâr edemez. İsrail bununla beraber ordusuna çok önem vermiş. Bugün İsrail’de bayanlar bile askerliğe alınır. 

İnsanların paylaştığı boykot listesinde neredeyse tüm boykot listelerinde mutlaka bulunan Nestle (İsviçre), Lipton Ice Tea (Hollanda) malıdır güleyim mi ağlayayım mı.. Bu ürünlerin hepsini ülkeden atarsak bizim millet göçer daha kötü olur İran gibi oluruz.

Yahudi ürünlerini boykota çağıranların da bir şekilde ABD-Yahudiler’e desteği vardır.

Telefonu, sigarası,bilgisayarı (anakart,işlemci,ramv vs..),Google (Kurucusu Yahudi Google Android destekli telefonlar onlara servet kazandırıyor) vs.. Bu büyük yatırımlarda Yahudi payı büyüktür her şekilde Yahudiler kazanabiliyor ama bunların arasında neden sadece Coca-Cola’yı daha çok önemsetiyor bizim millet? Kaliteli bir içecek olduğu için mi? o zaman Müslümanlar neden çalışmıyor neden güzel içecekler yapmıyor diye düşündünüz mü hiç? Parayı hak eden alsın ama iyi çalışmayıp içecek üretmeyenler hep başların ürünlerini tükettikten sonra sadece Coca-Cola’yı suçlaması çok saçma bir durum. Yediğimiz domatesin tohumu bile İsrail’den geliyor , bildiğiniz gibi, İsrail biyolojide çok iyidir.

Bu yazıda belirtmek istediğim..

Neden sadece Coca-Cola? Boykot listelerindeki ürünlerin neredeyse hiçbirinin İsrail malı olmaması halinde neden İsrail malı diye bizlere yutturma derdindeler? Yahudiler birçok yerden para kazanıyorsa ve ürünleri bizim ülkeye sokulduktan sonra boykot etmenin anlamı nedir?

Sosyal medya öyle bir şeydir ki ne görsen inanmak istersin.  Her gördüğüne inanma!  Madem Coca-Cola İsrail dostu o zaman o kadar kalitede bir içecek sen üret, içelim.  İnsanlara “İsrail malı” diye yalan söylemekten, korkutmaktan iyidir!

Geçenlerde şu videoyu izledim adamın biri başlık açmış Mc Donald’s’da etleri böyle kesiyorlar at eti falan kime yediriyorsun Mc Donald’s ait olduğunu? Mc Doanld’s böyle bir firma olsaydı tüm dünyaya nasıl yayılabilirdi bunların denetleyicisi mi yok? kimi kandırıyorsun? İşte sosyal medya bu. Her şeye inanma, lütfen.

İşte o komik video 🙂 Cahillik bu resmen..

 

Biliyorum, size her gerçeği anlatmazlar ama yine de Coca-Cola hakkında merak ettiklerinizi Coca-Cola’nın resmi sitesinden araştırabilir okuyabilirsiniz.
Adres: https://merakettim.coca-colaturkiye.com/
Dilerseniz soru sorabilirsiniz cevaplıyorlar.

Kulaktan gelen şeyleri hemen kanmayın 200 küsür ülkeye satış yapan bir şirketin her küçücük ülke İsrail ve Filistin’le ne işi olabilir ya.. 

Coca-Cola sitesindeki resmi açıklama

Son günlerde çeşitli platformlarda Coca-Cola’ya yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz.

Coca-Cola şirketi, 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, % 100’ü halka açık uluslararası bir şirket konumundadır ve dünya coğrafyasında çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimlerden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketimizin herhangi bir ülkeyi, hükümeti, herhangi bir ülkenin politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.

Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.

• Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
• Coca-Cola’nın Filistin’de 3 fabrikası, biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
• Coca-Cola, 350 Filistinliye iş olanağı sağlamakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3.500 aile geçimini sağlamaktadır.

Türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan Coca-Cola olarak, 50 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Coca-Cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,
Coca-Cola Türkiye

Kaynak Coca-Cola Türkiye: https://secure.coca-colaturkiye.com/Kamuoyu-Bilgilendirme.aspx

Coca-Cola lokal olarak çalışan bir şirkettir İsrail ya da bir dini kuruşa para yatırması tamamen gerçek dışıdır
Bu da Milliyet haber kaynağı sonuçta aynı kayak (Coca-Cola Türkiye yazısı): http://www.milliyet.com.tr/coca-cola-dan-israil-aciklamasi/ekonomi/detay/1915523/default.htm

Yalan bilgilere dur deyin İşte Boykot gerçeği – Hangisi hangi ülkenin

Coca-Cola,Mc Donald’s,Burger King,Domino’s Pizza: ABD

Nestle,Nescafe: İsviçre

Danone: Fransa

Kent: Bugünler bu ürünü boykota çağırıyorlar aslında sahibi Mardinlidir Türk malıdır ve sahibi gerçekten doğru dürüst bir insan ben Mardinli olduğum için biliyorum peki yazık değil mi İsrail ile hiç alakası olmayan bu suçsuz insana zarar vermeniz? bir de olan ekonomimize de oluyor unutmayın!

Clear,Rexona,Signal,Aexe,Becel,Lux,Surf,Lipton,norr,Omo,Cif,Dove,Sana,Rinso,Algida,Max,Cornetto,Magnum,Domestos,Elidor,Carte D’or,Calve: Bunlar hepsi Unilever markasıdır ve Unilever Hollanda’nın.  Wikipedia: http://tr.wikipedia.org/wiki/Unilever

Misbon: Kent’in ürünüdür, yukarıda bahsettiğim gibi Kent Türk malıdır ve sahibi tanıdığımız bir Mardinli.

Adidas: Almanya

Samsung: Bunu boykot listesinde görmüş olabilirsiniz çünkü her türlü ürünü boykot listesine koyuyorlar bizim cahiller, Samsung Güney Kore malıdır ve sahibi Güney Koreli ona ne İsrail ordusundan 🙂

LG: Güney Kore

Canon: Japonya

Sony: Bilmeyen yoktur bu da Japonya tabi ama yine de  boykot listelerinin hepsi aynı değil Google’da boykot listesi yazdığınız zaman çok farklı farklı ürünler karşınıza çıkacak hepsi aynı değil çünkü kafasız insanlar neredeyse tüm ürünü boykot listesine atmış işte bu tarz ürünler de görülmektedir.

Hamas – Asıl problem Hamas..

Her sitede olduğu gibi insanlar kendi görüşünü paylaşıyor burada ben de kendi görüşümü paylaşıyorum benim görüşüm burada kesinlikle tarafsızdır İsrail ile yakından uzaktan hiç alakam yok sadece sizler için bir kaç araştırma yaptım dünyaya açılıp Filistinlilerin de Yahudilerin fikirlerini de aldım İsrail haklıdır da demiyorum o kadar insanı öldürmeye nasıl hak verebilirim tabi ki öldürmede hakkı yoktur, ambargo uygulamakta da hakkı yoktur ama Hamas İsrail’e karşı bir terör örgütüdür tıpkı Türkiye’de PKK sorunu gibi.. Hamas Filistin’e ve suçsuz halkına zarar veriyor binlerce suçsuz insanların ölümlerine neden oluyor, Türkiye’de insanlar Hamas’ı Filistin ordusu gibi bir şey sanıyor aslında Hamas’ın İŞİD’le bir farkı yoktur işte bunu farkında olmayabilirsiniz..

Daha önce topraklarını İsrail’e para karşılığıyla satmış Filistin şimdi gelip Hamas silahlı örgütle geri almaya çalışması,  burası Kürt bölgesi diyen, Kürdistan kurmak isteyen, devlet karşıtı silahlı terör örgütü PKK’dan farklı değildir.  

Hamas’ın açtığı tünellerin fiyatı

1 Hamas Tüneli = 350 Kamyon dolusu inşaat malzemesi

Bu malzemeyle Hamas neler yapabilirdi:   86 EV  7 Camii 6 Okul  19 Sağlık Kuruluşu

Her tünelin fiyatı 3 milyon $

İsrail Savunma Kuvvetleri şimdiye kadar 30 tünel buldu. Hamas bu 90 milyon doları halkının refahı için karşılayabilirdi.

Hiç kimse Hamas’ı sorgulamıyor hatta suçlamıyor.. Hamas savaş istiyor..  İsrail de abartarak saldırıyor bir ise olayı sorgulamadan direkt İsrail’i suçluyoruz aslında İsrail’in neden saldırdığını bir araştırmalısınız. İsrail’in de savunma yapma hakkı var ama o kadar binlerce suçsuz insanı öldürmeye hakkı yok orada İsrail’e ceza verilmeli diye düşünüyorum o kadar insanı katletme hakkı hiç yok o ayrı bir mesele Hamas PKK gibidir nerede olduğu pek bilinmiyor İsrail ordusu Gazze’de onları vurmak isterken suçsuz insanları da vuruyor bu sefer fazla abarttılar kendilerini aştılar bir çok insanı öldürdüler açıkçası ben bu katliamın durdurulmasını istiyorum. Bence önce insan saldırıların nedenini araştırmalı bir de sadece Coca-Cola’yı suçlamak mantıklı bir düşünce değil asla değil.. İsrail’e yaptırım yapılması en doğru düşünce işte bunu hükümet yapmıyorsa, sizin Coca-Cola boykotunuz ne yapsın? Coca-Cola o kadar ülkelere satış yapıyor tüm Türkiye almasa bu içeceği ne olur alırsa ne olur? olan sadece kendi ekonomimize..

Bu yazım sizin için faydalı oldu mu? dilerseniz bana bir kola ısmarlayabilirsiniz. Coca-Cola’dan rahatsız hissedenlere gıcıklık olsun 🙂 Eğer bana gerçekten bir kola ısmarlamaya razıysanız buraya tıklayın

1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Zafer dedi ki:

  İsrail veya Amerika bir farkı olmadığını sizde iyi biliyorsunuz

 2. Uğur dedi ki:

  İsrail ve Amerika gibi terör ülkelerinin savunulacak bir tarafı var mı? Ülkesini savunan direnişçileri de terör örgütü ilan etmişsiniz. İslam dininde yalana yer yoktur demeniz ve HAMAS’ı terör örgütü olarak söylemeniz çelişkili ve düşündürücüdür. Ayıptır ve utanılacak bir davranıştır. Peygamberimiz hakkında söylediğinizin delili nedir? Siz üretebilecek ve icat edebilecek bir kişi değil misiniz? Müslümanlar veya Müslüman olmayanlar icat edecek ve siz de içecek misiniz? Kendinizi sorgulamalı ve ıslah etmeyi, takvalı olmayı, karanlıklardan aydınlığa çıkmayı ALLAH’tan istemelisiniz. Ben de size dua edeceğim.

  1. zdaylan dedi ki:

   Bu gönderiyi yazalı 2014, yorumu yazalı 2018 aradan 4 yıl geçmiş ve hala Hamas’ın bir terör örgütü olduğunu anlayamayanlar var.Bir devlete saldıran örgüte terör örgütü denir. Bugün Türkiye, Suriye devletine karşı terör örgütlerine destek olduğunu geç fark ettiği gibi, umuyorum siz de eninde sonunda Hamas’ın bir terör örgütü olduğunu fark edeceksiniz. Filistin kendi ülkesini zamanında Yahudilere satmıştır. Yahudiler oraya İsrail devleti kurmuşlardır. Ayrıca Filistinliler gözümüzde çok büyütülüyor, Filistinliler daha önce İngilizlerle bir olup bize yani Osmanlıya ihanet etmişlerdir. Fakat ne yazık ki milletimizin gözünde nerede Müslüman ve Müslüman bir devlet varsa onlar her zaman iyidir, suçsuzdur, günahsızdır. Fakat her Müslümanın iyi olmayacağı gibi, her İslam devleti de iyi değildir. İsrail, Filistinlilere topraklarının paralarını ödedi mi, orayı aldı mı? artık hiçbir şey diyemezsiniz, çünkü O topraklar satılmıştır. Hamas örgütü PKK’dan farksızdır. PKK/YPG de Müslüman Kürtleri temsil ediyor ona bakarsak? PKK gözümüzde ve dünyada nasıl terör örgütü görülüyorsa Hamas da öyledir. Bir devlete saldıran örgüt en büyük ihtimalle terör örgütü olur. İsrail-Filistin ancak kendileri arasında anlaşabilirler. Hamas İsrail’e saldırırsa İsrail de kendi hakkıyla savunur fakat ne yazık ki bu böyle çözülmez, devam eder. O yüzden ancak anlaşmalarla barış sağlanabilir bence.

 3. Şaban dedi ki:

  Ben bütün yahudi mallarına karşıyım zübeyir daylan ayrıca abd de müslümanları vuruyor.Ayrıca gıcık olmadım çünkü senin gibi islam düşmanlarını ve yahudi yandaşlarının gıcık olduğunu savunmak katil olmadıklarını göremeyecek kadar kör olduğunuzun delilidir. Ha birde müslümanlar çok mu iyi demişsin bir yorumda cevaben anlatım ben sana Osmanlı dünyaya hakimken zulum yoktu hemde sadece kendi dindaşlarına değil sadece bütün din mensuplarına karşı adaletliydi

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba X8C haricinde diğer modellerini hiç denemedim dolayısıyla fikrim yok ama internetten özelliklerine bakarsanız ve hatta YouTube üzerinden drone ile ilgili videoları izlerseniz kendiniz bu drone hakkında daha iyi bir karar verirsiniz.

 4. Faruk dedi ki:

  Bizde savaş istiyoruz israil yok olmadan ortadoğuda savaşlar bitmez hamas direniş örgütüdür terör değil haması pkk ile karşılaştırmak aptallıktan öteye geçmez Filistin hakkı terör devleti israilin işgal ettiği topraklarını savunuyor

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba Faruk bey siz bir ürüne daha önce sattığınız bir ürünü şimdi onlara saldırarak geri alır mısınız? dürüstlük mü bu? onlar zamanında topraklarının bir kısmını sattılar e peki neden saldırarak geri almak istiyorlar? İsrail yalakası falan değilim ama İsrail kendini terör saldırılarına karşı koruması hakkıdır. Ancak bunu demekle İsrail’in binlerce sivil katletmesini savunmam söz konusu değildir. İsrail binlerce insanı katletmemeliydi BM buna izin vermemeliydi. Hamas halkın arasında olunca adamlar böyle buluyor çareyi. Ben İsrail yalakası değilim ama siz Filistin yalakasısınız bence. Hatırlatmak isterim Osmanlıyı yok etmeyi destekleyen, arkadan vuran ülkelerden biriydi Filistin 😉

 5. İsa mutlu dedi ki:

  Ben hepsini boykot ediyorum

 6. Feyza dedi ki:

  http://www.greateraltoonajewishfederation.org/articles/companies.html

  Büyük Altoona Yahudi Fedarasyonu’nun web sitesinde yayınlanan israil’e destek olan firmalar listesi.

 7. muhammed dedi ki:

  zaten 2.dünya savaşında her amerikan askerine bir coca cola dolabı veriliyormuş

 8. Okan Özdemir dedi ki:

  Zübeyir kardeşim teşekkürler.
  Yaklaşık bir sene önce yazdığın yazını yeni okudum ve çok beğendim. Senin yaşındaki bir çok genç oyun videoları çekerken sen daha bilinçlendiren ve bilgi dolu yazılarınla teşekkürü hak ediyorsun.
  İkincisi ise maalesef ülkemizde konuşarak değil kavga ederek veya birbirini hiç dinlemeden sadece bağırarak, küfrederek, zor kullanarak, küçük düşürerek fikirlerini kabul ettirmeye çalıştığı bir konuda düşüncelerini, bir çok kaynak göstererek yazma cesaretinden dolayı teşekkür ederim. Bu ve bunun gibi konularda araştırmaya, yazmaya ve bilgilendirmeye devam et. Hiç durma…
  Gelelim konuya, Sen burada Coca Cola İsrail malı mıdır ve boykot edilmeli midir sorularına cevap vermeye çalışırken maalesef bir çok kişi konudan çooook uzaklaşıp Osmanlıya, böceklere, farelere kadar uzanmış. Yazık.
  Ayrıca seni de Masonlukla, yahudilikle, israilli olmakla veya Cola ya yaranmakla suçlamışlar, daha da yazık.
  Kendi fikrinden başkasına anlayış göstermeyen insanların hala Osmanlı’dan bahsetmesi ne acı. Hoşgörünün merkezi Osmanlı’nın torunları bunlar olamaz.
  Seninle bir çok konuda hemfikiriz. Aynı şeyleri yazarak kalabalık yapmayım, başka şeylerden bahsedeyim.
  Gazlı ve şekerli içecekler bir çok ülkede hatta ülkemizin bir çok okulunda kantinlerde satışa yasak.Burada küçük bedenlerin gazlı ve şekerli içeceklerin vereceği tahribatından korunması için alınmış kararlardır. Tabi ki en önemlisi obezitenin kontrolü içindir. Benim oğlumun okuduğu ilkokulda da aynı yasak var. Ama bu yasaklar bu ürünün İsrail malı olduğunu ve boykot edilmesi gerektiğini kanıtlamaz.
  Parasını ödeyip şişeyi yere döken tüketicilere ve perakendecilere de akıl erdiremiyorum. Parasını ödemiş olduğun ürün boykot edilmez, boykot ürünü satın almamaktır.
  Ne yazık ki ülkemiz dışında hiç bir ülkede boykot edilmeyen Coca Cola, 206 ülkede satılmaktadır. Aralarında 1998 de satış yapan Filistin de olmak üzere bizden başka niye hiç kimse bu firma ile uğraşmıyor, tek delikanlı biziz de ondan galiba.
  Pasaportunda İsrail damgası olan adamı ülkelerine almayan arap ülkeleri başta Suudi Arabistan, nasıl oluyor da bu İsrail malı olduğu iddia edilen ürünü ülkesinde satıyor, anlamıyorum.
  Coca cola nın dünya üzerindeki tek rakibi Pepsi Cola nın sahibi kim peki? Amerika mı? İsrail mi? Türkiye mi? Yoksa 38 yıl boyunca şişelemesini bir Türk olan Melih Sipahioğlu (Tamek Holding Sahibi) yaptığı için mi Amerikalı olarak görmüyoruz? 2002 yılında tamamı Pepsi Co ya geçen şirketin şu an Türkiye ile hiçbir organik bağı kalmadı. Yanlış anlaşılmasın, Pepsi’yi hedef göstermiyorum, sadece soruyorum. Neden Coca Cola israil malı, neden Pepsi değil?
  Bu iki dünya devi şirket de % 100 ü halka açık ve hiç bir ülkeye, dine, ırka bağlı olmayan ticari şirketlerdir.
  Tamamı yahudi cemaatinin kurduğu, kendilerinin Türk yahudileri olduklarını hiç saklamayan ve açıkça belirten, yurt dışı kaynaklı yahudi finansının bir kısmını kontrol eden ve ettiğini de beyan eden TÜRKVEN (turkven.com/tr) şirketini hiç araştıran var mı aranızda? İsrail mallarını ve israile giden kaynakları boykot edenlere için çok şaşırtıcı şok liste; Medicalpark, Liv Hospital, Flo, Koton, Mavi, Doğtaş, Kelebek, Doğa Kolejleri, Domino’s Türkiye, Domino’s Rusya, Ülker Golf, Digitürk, Uno, Pronet, İntercity, Tekin Acar.
  Ne oldu, çok mu şaşırdınız, işte Global ekonomi böyle bir şey, siz colayı boykot edeceğim diye sokaklarda yırtınırken onlar gelir sizin türk sermayeli bir çoğu Türkiye’de kurulmuş köklü markalarınızı gelip satın alırlar. İşte dünya böyle yönetiliyor, bağırıp çağırıp küfür ederek değil.,
  Yukarıda ki markaları kesinlikle hedef göstermek için değil, biraz ufkunuzu açmak için yazdım siz değerli israil boykotçuları. Tehlike daha yakınınızda ama siz farkında değilsiniz…
  Saygılarımla

  1. zdaylan dedi ki:

   Hocam helal olsun, ellerinize sağlık. Keşke herkes bu konuda sizin gibi bilgili ve saygılı olsa.. Ama akılları sadece Coca-Cola’da.. Sanki başka yabancı ürün mü yok..Bugün Google’da “Coca-cola İsrail malı mı?” Diye arattığınızda ilk sırada benim sayfam çıkıyorsa, demek ki kendi görüşüm olsa da, araştırmalarımla en doğru kaynaklardan, sizlere burada bu konu hakkında görüşlerimi paylaşmışımdır. Bu yazı sayesinde bir çok kişiyi bu konuda aydınlattığımı düşünüyorum ama tabi işine gelmeyenler bana hakaret de ediyor. Bu yazı tamamen benim kendi görüşümdür ve gerçektir ama kimseyi inandırmak zorunda olmalarını ya da bu ürünü almaları için teşvik etmez. Herkes özgürdür yeterki yazıyı anlayarak okusunlar. Saygılarımla.

 9. akman dedi ki:

  sana yemin dahi edebilirim az daha zorla sesini duyur 2 sene sonra coco cola ceo’susun yani bir senen kaldı.. senin gibilerin yüzünden bu ülke bu halde not:adamların ceosu türklan

 10. tuğçe dedi ki:

  coca colanın üstüne yükleniyoruz çünkü bunu alma mecburiyetimiz yok Türk kolaları var … ha amerika demişken dur cahil kalma amerknın baş anayasalarnda israil devletnin arkasnda yanında olmak korumak var …
  ayrıca o ki bu zımbırtı herkese cevreye yardım ediyor neden çevreyi kirletiyo vücuda zararlı ? pası silmesi mi cevreye duyarlı kılıyor onu iyi güldürürsün adamı durmak yok boykota devam

  1. zdaylan dedi ki:

   Ben burada tüm yorumcu arkadaşlarımın görüşüne saygı duyuyorum.. Coca-Cola’yı boykot edebilirsiniz, boykot etmeyin demedim sonuçta size kalmış bir durum, sadece bazı konularda cahilce yanlış paylaşım yapan milletimizden bahsettim.. Her ürünü boykot listesine koymuşlar, peki Müslümanlar o kadar zaman ne yaptı? Niye böyle güzel ürünler üretmediler? Ben bizim milletin kandırmaca şeyler paylaşmasına karşı olduğumu belirttim, bir Müslümanın yalancı olması kendisine yakışır mı? onlarca belki yüzlerce tüm güzel markaları İsrail malı diye yalan söyleyip millete yedirmeye çalışması bana kalırsa hiç hoş değil. İsrail malı olmadığı için söyledim Amerikan malıdır para Amerikanındır. Ayrıca ben İsrail’i desteklemesi konusunda inkar etmedim, sadece bilip bilmeden insanlara yalan söylememenizi istedim, ne biliyorsun ki şunun bunun ürünü kesin Yahudi’ye destek oluyor? Ufacık Yahudi toplumu zamanında zengin olmuştur ve Filistin topraklarını satın almıştır. Onlar daha önceden zenginlerdi zaten. Bir de şunu söyleyeyim; O kadar ürün ülkeden kalksa eminim sen de Avrupa’ya göçmek isteyenlerden biri olursun çünkü kendi ülkelerinden göçen Müslümanlar, huzuru Avrupa’da buluyorlar, çünkü hayat, onlar için orada güzel..

  2. sefa dedi ki:

   Facebook,Microsof,Twitter,Apple,Youtube,WhatsApp,Blogger, Pinterest,Friendfeed, AOL (America OnLine) – Time Warner,Oracle firması, Java ve OpenOfice bu internet sitelerini neden boykot eden yok herkez takmıs cikolata yahudi malı yeme sakız yahudi malı nedense hiç boykot eden yok herkez sakızda şekerde

 11. Özgür dedi ki:

  “Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur.” (İsra, 17/36)

  “Onların bu hususta bir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Zan ise, şüphesiz hakikat bakımından birşey ifade etmez.”(Necm 53/28)

  İnternetteki her yazı güvenilir değildir. Eğer zanna dayanmayan bir bilginiz varsa lütfen ( mümkünse kaynağıyla birlikte ) paylaşın. Zanlarınıza ( veya başkalarının zanlarına ) göre ahkam kesmek doğru değil.

  Zdaylan. Yazınızı samimi buludum bu yüzden düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Düşüncelerin doğruluğu ayrı bi konu ancak bence başka zihinlerin ufkunu genişletmeye çalışan her samimi çaba saygıyı hakeder.

 12. tarık dedi ki:

  tam bir yahudi malı savunma yazısı olmuş hiç yahudi malı yok yani bunların çoğu yahudi en başta coca cola

  1. zdaylan dedi ki:

   Kaynak? sizden? tamam :)) Kardeşim nereden biliyorsun bunların Yahudi malı olduğunu? Ayrıca neden sadece Coca-Cola ile takıyorsun kafanı? o kadar ürünler var belki aldığınız telefonun işlemcisini üreten patron kötü niyetli bir Yahudi ne bilirsin? Lütfen gerçeği bilmiyorsan yalan söyleme, asıl yalan söylemek günahtır. Ben zaten Yahudi ürünüdür de demedim lütfen yazımı iyi okuyun, İsrail malı deyip yalan söyleyenler için hiç birinin İsrail malı olmadığını belirttim ve o markaların Yahudi malı olup olmadığını bilmeden kimseye yalan söyleme hakkım yok. O kadar yüzlerce ülkede satılıyor bu markalar ama takmışsınız sadece Coca-Cola’ya, ya peki Pepsi? neden bu kadar çok önemsemiyorsunz İspanyol markası mı yani? o da bir Amerikan markası.

 13. harun güler dedi ki:

  Zübeyir sen tam bir süzmesin.tam bir Yahudi yaklaşımı,sinsice,akıllı,sabırlı.ama hiçbir zaman delikanlıca değil,mertçe değil.lan hitler lan hitler…

  1. zdaylan dedi ki:

   İsrail ya da Yahudilikle alakam olmadığını da belirtmiştim. Bununla beraber İsrail’in binlerce insanı öldürmesinde hakkı olmadığını ama savunma yapma hakkı olduğunu belirtmişim. Neden böyle düşünüyorsun? Filistinliler zamanında İsraillilere topraklarını sattığı için şimdi topraklarını geri almak için Hamas’a para ödüyorlar Hamas da ara sıra İsrail’e saldırıyor. İsrail de savunma yaparken abartıyor çok insan öldürüyor. Bence Hamas kapatılsa sorun ortadan kalkar Hamas Filistinlilere çok zarar veriyor. Sormak istediğin bir soru varsa kavgasız tartışabiliriz ama ben kesinlikle İsrail ya da Yahudi yandaşı değilim ve dünyada sadece Müslümanları en iyi insanmış gibi görmeyin. Müslüman olupta biraz iyi düşünmek gerekiyor Hamas neden saldırıyorsa durdursun saldırmayı eğer Hamas saldırmazsa ve yıllar sonra yine İsrail saldırırsa o zaman bunun bir haksızlık olduğu ortaya çıkar BM engel olur, olmazsa bile İsrail bir şekilde bir daha saldırmayı bırakır diye düşünüyorum. Şimdilik kendini savunma hakkı veriyor BM çünkü Hamas tarafı da İsrail’e saldırıyor diye.

 14. ismail dedi ki:

  https://www.youtube.com/watch?v=2VTMH8Yex0Y buna tıkla koka kolanın ne bok olduğunu görürsün

  1. zdaylan dedi ki:

   Kardeşim bu renklendirici, market raflarında olan neredeyse tüm bisküvi, çikolata vs.. çeşitlerinde bulunur. Gıda renklendiricisi cochineal ile yapılır, Starbucks bile kullanıyor daha geçen sene itiraf etmiştiler. Peki neden tek derdin Coca-cola olmuş? Ben sağlık açısından zararlı değildir demiyorum, burada tartışılan konu Coca-cola ile İsrail bağlantısıdır. Yanlış düşüncelere dur demek istiyorum. Bu gıda renklendiricisi Cochineal maddesi, genelde bir çok aroma çeşitli koruyucu maddelere sahip olan, çilek rengini çilekten (muz,karamel vs..diğer renk çeşitleri de) verdiğini sandığımız bisküvi, kek, çikolata vs.. aklıma gelmeyen bir çok yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanılmaktadır.

   1. Eda dedi ki:

    selamün aleyküm … herkesin sadece coca colaya takması gibi bi durum söz konusu değil… bn kendim araştırıyorum, yahudi , israil mallarını , almamaya çalışyorum. bnm gibi çok insan vardır eminim ..çoğunluğun dillinde cola olmasının sebebi herkesin sokakta evde arabada her yerde onu içmesi , en çok görülenin o olması olabilir … şampuanımı değiştim, çikolatada alırken türk malı almaya çalışyorum. giysi alırken belli markalar var onlarıda almamaya , aldırmamaya çalışıyrm .coca cola fanta pepsi yide almıyor , evdekilerin yada arkadaşlarımın alması durumunda uyarıyorum.hadi diyelim amerika malı olsun, amerika çok mu iyi. herkes batı özentisi olup çıkmış müzikler , kıyafetler , saçlar başlar , içecekler , hamburgerler … adamların yaptığı hiçbir şey zaten dinimizle örtüşmüyor , amerikayı neden iyi gösteriosun anlamadım. sanki amerikalılar bize bayılıyor… tek faydamız onlara para kazandrıyoruz… senin derdin çoğunlukla israil ve coca cola bağlantısı tmm herşey dediğin gibi olsun da bizlerden müslümanlardan nefret eden, kabeyi yıkmak isteyen, her türlü dinszliğin olduğu , küçücük kardeşlerini ( onlara özenmekle ) hareket eden bi ota dönüştürdüğünün farkında değil misin böyle bir ülkenin malları neden kullanmak isteyesin ki ?… bide coca cola dan açıklama olarak bn şöyle birşey beklemiyorum :coca cola amerika malı israile de destek veriyoruz. ordakiler bizim yüzümüzden ölüyor. haklısınız almayın mı dicekler. satışlar düşmez mi bu halde… ya adamlar colayı o kadar iyi gösderiyorlar ki reklamda görmüyor musun, ramazan sofrasında coca cola 🙂 ya azcık düşünelim lütfen. müslümanlardan nefret eden bi ülke ve böyle bi reklam. uyanalım bnce … sadece colayla değil tabiki ;
    ACE (ÇAMAŞIR SUYU)
    -ALDAYS
    -ALGİDA (DONDURMA)
    -ALO (ÇAMAŞIR TOZU)
    -ALORKO (KOMBİ)
    -ARİEL (ÇAMAŞIR TOZU)
    -AXE
    -BALLERİNA
    -BARCLAY
    -BIBO
    -BLENDAX (ŞAMPUAN)
    -BRUT
    -CALVE (KONSERVE)
    -CAPPY (MEYVE SUYU)
    -CARREFOUR (MARKET)
    -CARTEDOR
    -CARUSUN
    -CHESTERFIELD
    -CIF
    -CLEAR (ŞAMPUAN)
    -CNN (TV)
    -COCACOLA (KOLA)
    -CORNETTO (DONDURMA)
    -DANONE (KATKILI YOĞURT)
    -DISNEY (ÇİZGİ FİLM)
    -DOMESTOS (ÇAMAŞIR SUYU)
    -DOVE (ŞAMPUAN)
    -DUNHILL
    -ELİDOR (ŞAMPUAN)
    -FANTA (KOLA)
    -FEBREZE
    -FRUKO
    -HR ORGINS
    -IBM
    -IMPULSE
    -IPANA (DİŞ MACUNU)
    -JACOBS (KAHVE)
    -JOHNMON
    -KENT (ŞEKER)
    -KITKAT (ÇİKOLATA)
    -KIWI
    -KLEENEX
    -KNORR (YEMEK KATKISI)
    -KOMİLİ
    -KOROPLAST
    -KRAFT
    -LEGGS
    -LEVER
    -LİPTON (ÇAY)
    -LM (SİGARA)
    -LOREAL (ŞAMPUAN)
    -LUX
    -MAGGI
    -MAGNUM (DONDURMA)
    -MARLBORO (SİGARA)
    -MAX
    -MAXWELL
    -MC DONALDS (FASS-FOOT)
    -MILKA (SÜT)
    -MİS
    -NESCAFE (KAHVE)
    -NESQUIK (İÇCEK,YİYECEK VB)
    -NESTLE (ÇİKOLATA)
    -NOKIA (TELEFON)
    -OLD SPANAC
    -OMO (ÇAMAŞIR TOZU)
    -ORGANİCS
    -ORKID (ÖZEL)
    -PALLMALL (SİGARA)
    -PANTENE (ŞAMPUAN)
    -PANDA
    -PARLIAMENT (SİGARA)
    -PEPSİ
    -POPEYES
    -PRIMA (BEBEK BEZİ)
    -PRINGLES (MISIRLI YIYECEK)
    -PROFILO (BEYAZ EŞYA)
    -REJOICE (ŞAMPUAN)
    -REXONA (ŞAMPUAN)
    -RİNSO (ÇAMAŞIR TOZU)
    -SALEM
    -SANA (ORGANIK YAĞ)
    -SCHWEPPES (GAZOZ)
    -SENSUN (GAZOZ)
    -SİGNAL (DİŞ MACUNU)
    -SOLERO
    -SPRITE (GAZOZ)
    -SUAVE
    -TANG (MEYVELİ İÇECEK)
    -TIMOTE
    -TURKUAZ SU
    -UNIPRO
    -VAKKO
    -VARTA
    -VİECNETTA
    -VİM
    -WINSTON (SİGARA)
    -YEDİGÜN
    -YUMOŞ (YUMUŞATICI)

    -ACE (ÇAMAŞIR SUYU)

    -AİR WİCK

    -AJAX
    -ALDAYS
    -ALO (ÇAMAŞIR TOZU)
    -ARİEL (ÇAMAŞIR TOZU)
    -AXE
    -BLENDAX (ŞAMPUAN)

    -CALGON
    -CARREFOUR
    -CIF
    -CLEAR (ŞAMPUAN)

    -CLİT BANG

    -CLİN

    -DETTOL
    -DOMESTOS (ÇAMAŞIR SUYU)

    -DİXİ

    -DİADERMİNE
    -DOVE
    -ELİDOR (ŞAMPUAN)

    -FA

    -FAİRY

    -FİNİSH

    -HEAD & SHOULDERS

    -HENKEL

    -HACI ŞAKİR
    -IPANA (DİŞ MACUNU)
    -JHONSONS BABY
    -LOREAL (ŞAMPUAN)
    -LUX

    -MAX FACTOR

    -NIVEA
    -OMO (ÇAMAŞIR TOZU)

    -ORAL-B
    -ORKID (ÖZEL)

    -PALMOLİVE
    -PANTENE (ŞAMPUAN)
    -PRIMA (BEBEK BEZİ)
    -REJOICE (ŞAMPUAN)

    -PERSİL
    -PERWOLL

    -PRİLL

    -PRİMA

    -PROTEX

    -REJOİCE

    -REXONA (ŞAMPUAN)
    -RİNSO (ÇAMAŞIR TOZU)

    -SCHWARZKOPF
    -SENSUN (GAZOZ)

    -SENSODYNE
    -SİGNAL (DİŞ MACUNU)

    -SYOSS

    -UNİLEVER
    -VİECNETTA

    -VİLEDA

    -VANİSH

    -VASELİNE

    -VEET
    -VİM
    -YUMOŞ (YUMUŞATICI)

    1. zdaylan dedi ki:

     Merhaba,

     Bu konuyu yazdığımda İsrail Filistin’i bombalıyordu o zamanlar bir çok vatandaş Coca-cola’yı İsrail ile bağlantılıyordu. Bu da hoşuma gitmiyor, Amerika çok iyi değilse Müslümanlar çok mu iyidir? birazcık tarafsız düşünelim lütfen! Tabi ki mükemmel bir ülke ne de insan yoktur. Bu markaları neden yazdınız? neden boykot ediyorsunuz? Yahudi malı diye mi? peki Yahudi olduğunu nereden biliyorsunuz? Neden o kadar ürün? hepsi tesadüf mü? birazcık dürüst olalım, bu ürünler Türkiye’den giderse eski Türkiye’yi arar olursunuz, İran gibi bir şey oluruz, mesela “siz neden Suudi Arabistan’da değil de Türkiye’de yaşıyorsunuz madem İslam’ı bu kadar çok seviyorsunuz” gibi bir soru sorma hakkım var mı? çünkü Suudi Arabistan Türkiye gibi güzel değil, adaletli değil, kesinlikle rahat yaşayamazsınız (ben şahsen oraya gittim gördüm) bu doğru mudur? doğrudur.. Lütfen ülkemizin güzelliğini ve özgürlüğünü bozmayın. Bu laik ülkede herkes Müslüman değildir ancak çoğu Müslümandır ama kimse kimseyi coca-cola uğruna rahatsız etmesin Hz. Muhammed (SAV) bile olsa birisini bu yüzden rahatsız edeceğini sanmıyorum açıkçası.. Çünkü kendisi zamanında Yahudilerle alışveriş yapın demiştir. Sizden ricam, Coca-Cola ile uğraşmayın, önce Müslümanlar olarak güzel içecekler icat edin ki içelim, güzel teknolojiler üretin ki kullanalım. Haksız mıyım?

 15. mehmet dedi ki:

  sorun hamas demişsin,hamasa terör demişsin.eğer işgale karşı savaşmak terör ise kurtuluş savaşında işgale karşı savaşan dedelerimizde terörmü oluyor?eğer işgal devam ediyor olsaydı bunu unutmaki hamas gibi yüzlerce grup bu ülkeyi kurtarmak için savaş verecekti.şahsen ben eğer işgal devam etseydi bu işgale karşı elimden gelen herşeyi yapardım.ayrıca israil ağızlı konuşman ve adeta onların avukatlığını yapman bizi üzmüştür.tünel mücadele veren her ülkede olabilen bir taktiktir örnek bosna.gazzeye uygulanan ambargoları eleştirmeyip ambargolara karşı açılan tünelleri eleştirmek mantıkdışıdır.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Bizim dedelerimiz ülkeyi kurtarmak için savaştığında orada savaş vardı savaş anında ülkemizi korumak zorunda kaldılar ve savaştılar o ayrı bir şey.. Filistin’e bugüne kadar yapılan bazı haksızlıkları biliyorum farkındayım Filistin devleti tüm devlet tarafından tanınmalı ama Filistin zamanında İsrail’e topraklarını sattığı için şimdi Hamas yoluyla o toprakları geri almak istiyor terör saldırıları düzenliyor İsrail ise buna karşılık vere vere her geçen sene daha da sert saldırmaya başladı.. İsrail ağızlı konuşmuyorum tarafsız konuşuyorum İsrail ile yakından uzaktan alakam yok ancak her zaman Müslümanız diye Müslüman tarafından mı olmalıyız? hayır önce olayı sorgulamalıyız.. Neden Rus-Ukrayna savaşında kimsenin böyle sesi çıkmıyor, neden 2008’de Rusya’nın Gürcistan’a saldırdığında kimsenin sesi bu kadar çıkmadı? ama Rojava olsun ya başka Müslüman ülke olsun anında haklı buluyor bizim millet. Müslüman olmayan bir ülke Müslüman’a saldırdığında hep haksızlığı Müslüman olmayan ülkede buluyor bizim millet. Ben araştırdım bunlar araştırma sonucunda çıkan sonuçlar ve burada kendi görüşümü tarafsız olarak paylaşıyorum.. Her Müslüman ya da her Arap iyidir veya haklıdır diyebilir miyiz? önce araştırıp sorgulamalıyız Hamas Gazze halkına zarar veriyor o paralar Hamas yerine Gazze halkına, eğitime, şehir planlamasna vs.. gitse daha iyi olurdu. Evet ambargo maalesef var ben burada hak veriyorum ambargo uygulamasını ve İsrail’in binlerce kişiyi öldürmesini asla desteklemiyorum hatta İsrail’e BM tarafından ceza verilmesi gerektiğini düşünüyorum bu konuda fakat Filistin tanınan bir devlet olmadığından Hamas yüzünden terör ülkesi yerine koyulduğundan maalesef bu konuda İsrail’i savunuyorlar.

 16. NO FEAR dedi ki:

  Muhtar Kent de müslüman dersiniz utanmasanız ya adam ceo ve bir yahudi , neyin amerikasından bahsediyosunuz.
  Amerika değilmi zaten İsraile yardım eden ??

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtar Kent’in Müslüman olduğundan bahsetmedim önce insan insan olsun gerisi önemli değil, Muhater Kent Müslüman değil zaten ama Yahudi de değil, Muhater Kent süryanidir (Suriyeli Hristiyanlardan) lütfen bilip bilmeden yorum yapmayın! Mardinli olduğumuzdan tanıyoruz bu adamı çok dürüst bir insan Yahudiyle İsraille hiç alakası olmadığından emin olabilirsin.

 17. FILISTIN yaradir bende dedi ki:

  Cayd swepss e 2006 kent satildi .google intel ibm hepsinin israilde arge merkezleri var.ABD karsiti olmak bir ayricaliktir.. senin gibilerin bunu anlayabilecegini sanmiyorum o filistinli arkadasina gelince uzaydami yasiyormus. Filistin sorununun iki ana suclusu var ABD ve Ingiltere .BM de canak tutuyor.butun yahudiler ayni olmadigi gibi butun filistinlilerde ayni degildir aralarinda sutu bozuklar cikar cola icsin ne hali varsa gorsun..ama sen neyle neyi satin aliyorsun..once ona bakmak lazim..konuya cola abd nin diyerek mesrulatiramazsin..unilever in hollandali evet. Yahudilerin her yerde parmagi var ha bilmiyorsan soyleyim Cocala. Mayis ayi gelirini israil donanmasina bagisladi..zafer filistinin olur umarim..kendimide ANTISEMITIST OLARAK TANIMLIYORUM TAKÍ israil 1967. BM nin belirledi sinirlara cekilene kadar GAZZE ablukadan kurtulana kadar.sen cola icmeye omrunu bos tartismalarla gecirmeye devam et. Ben kassam tugaylarina destek olmaya devam ediyorum..bakalim kim. Davasinda hakli gorecegiz

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Coca-Cola’nın İsrail donanmasına bağış yaptığı hakkında kaynağı neden paylaşmıyorsun? Coca-Cola’nın resmi açıklamalarını hiç okumuyorsun galiba adamların İsrail’le hiç alakası olmadığını ve Filistin’de ise fabrikasının bulunduğu, yüzlerce insanlara iş fırsatı verdiğini duyurduğunda senin işine gelmiyor galiba? Neden Coca-Cola? Filistin’in tek sorunu Hamastır, Hamas bizim ülkedeki PKK gibidir bir terör örgütüdür bunlar İsrail’e ara sıra füze atıyor, o füzeler, yaptığı tüneller vs.. için harcanılan paralarla Filistin’de bir çok okul,hastane,cami vs.. hepsi dahil yapılabilirdi.. Ülkelerine yeşillik ağaçlar ekebilirlerdi ancak Hamas bir terör örgütüdr onlar İsrail’e füze atınca burada bizim haberlerde çıkmaz küçük olay olarak nitelendiriliyor İsrail ise bunları artık bitireceğiz diyip büyük operasyonlar düzenliyor. Tabi İsrail’in binlerce suçsuz insanları öldürmesi çok yanlış çok üzücü ancak Hamas gizli bir terör örgütüdür yeri belli olmayınca adamlar mecburen oradaki suçsuz insanları da vurabiliyor. (İsrailli ya da Yahudi değilim ancak her zaman tarafsız görüşümü belirtirim bu yazdıklarımda en ufak yalan yok araştırabilirsiniz serbestsiniz)

   1. DOKTOR İLHAN dedi ki:

    MÜSLÜMANLARBOYKOTA DEVAM BÖYLE CILIZ SESLERE ALDIRMAYIN ADAMA BAKSANA HAMASIDA PKK YA BENZETTİ BİZ NEYİN NE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ COLANIN SİTESİNE BAKARAK BURDA İNSANLARI KANDIRMAYALIM MANTIKLI OLAN BİRİ COLANIN SİTESİNDE İSRAİL MALI DEĞİLİZ YAZISINA İNANMAZ.

 18. Lazim dedi ki:

  Misal samsung güney korede üretiliyor diye israile destek vermiyor mu?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Güney Koreli Samsung şirketi neden İsrail’e destek olsun buna bir açıklama getirir misin? böyle iddiaların yutturma ve yalan olabileceğini neden düşünmüyorsun? Güney Kore’den ne İsrail’e.. Neden yardım yapsınlar? Bizim millet bir birini kandırmayı seviyor koskoca Samsung şirketi gidip bebek katillerine yardım edecekmiş de biz de onların ürünlerini almayalımmış mış.. 🙂 İnanmayın böyle şeylere. Benim Güney Koreli arkadaşım bile İsrail’i desteklemiyor bebek katliamın artık durdurulmasını istiyor.Eğitime çok önem veren Güney Koreliler bebek katillerini desteklemez lütfen kulaktan gelen şeylere hemen inanmayın.

 19. fatih dedi ki:

  Bay bilmis lutfen okuyun.
  1- arz talep meselesi: turkiyede yillik 1milyon kola sisesi tuketiliyor olsun. Simdi bu boykotla bu sayi bu yil 500bine duserse bir dahaki seni kola turkiye icin 1milyon sise kola urettirmez. Urettirirse zarara girer 500bin urettirirse kari duser. Boykot basarili olur.
  2- ulkemizde zaten kola fabrikasi mevcut adamlar bizim ulkemizde urettigi seyi bize satiyolar yani boykotla ulke ekonomisine hic bir sey olucagi yok. Tam aksine turk parasi kola sirketine gidecegine cebimizde duruyor.
  3- soyler misin arkadasim biz israile tepki olsun diye boykot ettigimiz kola sirketi neden cikipta ‘bizim israille alakamiz yok’ demiyor hatta simdilerde gazzedeki feryada tek basina ses veren turkiyenin haritasini dunya haritasindan silerek reklam yapiyorlar?
  4- israil kendini savunuyor diyen amerikanin bize gore dis isleri bakani fotograf cektirirken masasinda kola sisesi bulunduruyor? Mesaj kime? Bu fotograf yeni cikti bakabilirsin.
  5- filistindeki arkadasinin made in israel yazisini gorememesi normal. Ben bizim ulkedeki siselerde turkiyede kola fabrikasi olmasina ragmen made in turkey yazisini goremedim.

  Hadi kola israile yardim yapmiyor diyip buna inandigin icin boykot etmemeni saygiyla karsilarim belki ama osmanli torunu kardeşim senin haritadaki yerini silip oyle reklam yapan sirketin malini kullanirken yureginde birseyde hsisetmiyecek misin?
  Kola boykot edilmeli
  Hem gazze icin hem kendimiz icin.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle yazını dikkatle okduğumu belirtmek isterim görüşlerini biraz önyargılı buldum ancak sorularını cevaplamadan geçmeyeceğim..

   1- Bu boykot geçici bir boykottur ama diyelim böyle bir zarar ortaya çıktı olan yine ekonomimize olur diğer ülkelerde zarar etmiş olan şişe satışlarını etkilemez. Ancak Coca-cola bu boykottan etkilenipte şişeyi kaldıracağını sanmıyorum.

   2-Bu sorduğun soru maalesef yine olan ekonomimize olacaktır Coca-Cola ABD değil kendi ekonomimize çünkü bu şirketle anlaşmalı olan holdingler var burada kendi ekonomimizi etkileyecektir ABD’yi etkileyeceğini sanma 🙂

   3- Coca-Cola neden mi açıklama yapmıyor? Haberleri takip etmiyorsun galiba? Coca-cola bundan yaklaşık 5 gün önce boykot hakkında bir açıklama yaptı ve tüm haber sitelerinde yayıldı

   AÇIKLAMA BÖYLE:

   Son günlerde çeşitli platformlarda Coca-Cola’ya yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz.

   Coca-Cola şirketi, 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, % 100’ü halka açık uluslararası bir şirket konumundadır ve dünya coğrafyasında çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimlerden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketimizin herhangi bir ülkeyi, hükümeti, herhangi bir ülkenin politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.

   Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.

   • Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
   • Coca-Cola’nın Filistin’de 3 fabrikası, biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
   • Coca-Cola, 350 Filistinliye iş olanağı sağlamakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3.500 aile geçimini sağlamaktadır.

   Türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan Coca-Cola olarak, 50 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

   Coca-Cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur.

   Saygılarımızla,
   Coca-Cola Türkiye

   Kaynak Coca-Cola Türkiye: https://secure.coca-colaturkiye.com/Kamuoyu-Bilgilendirme.aspx

   Coca-Cola lokal olarak çalışan bir şirkettir İsrail ya da bir dini kuruşa para yatırması tamamen gerçek dışıdır
   Bu da Milliyet haber kaynağı sonuçta aynı kayak (Coca-Cola Türkiye yazısı): http://www.milliyet.com.tr/coca-cola-dan-israil-aciklamasi/ekonomi/detay/1915523/default.htm

   4- Çok doğal, çünkü ABD resmi içeceği Coca-Cola’dır ben de her gün içiyorum , içemez miyim? ne içsin çay mı içsin adam bizim Türk mü 🙂

   5- Hayır tabi ki İsrail malı olup olmadığını yazmak zorunda değiller hatta yazımda belirtmişim dikkatle okursanız “tamam belki “İsrail malı olsa da orada yazmak zorunda mı?” diye sorabilirsiniz burada haklı olabilirsiniz İsrail malı olduğunu belirtmek zorunda değil ancak en azından bunu öğrenmiş olduk bu şişede yazmıyorsa büyük ihtiamlle İsrail malı değildir, zaten değil 🙂 Bunu Coca-Cola’yı İsrail malı sanan arkadaşlar için Filistinli arkadaşı kullandım, sırf onlar için.. bakın siz haklı değilsiniz Coca-Cola İsrail malı DEĞİLDİR, Coca-Cola’nın merkezi ABD’nin George eyaletinde bulunuyor Atlanta kentindedir ve Coca-Cola bir ABD ürünüdür icat eden eczacı da Amerikalıdır.” yazmışım bunu sadece sizin gibi Coca-Cola’nın İsrail malı olduğuna inananlar için yazdım ve Filistinli arkadaş sağolsun hepsi sizin gibi insanlar içindi, ancak ben gerçeği biliyorum Coca-Cola ABD’nin ne yazık ki sizin gibi bazı insanlar bunun İsrail malı olduğuna inanmakta..

   Hayır, Coca-Cola’yı boykot etmiyorum çünkü Yahudilerin Coca-cola dışında yani başka ürünlerin Yahudilere kâr ettiğini bildğiniz halde bile bile kullandığınız o ürünlerin boykot etmeyip sadece Coca-Cola’ya yüklenmeniz çok mantık dışıdır. Siz boykot edin, yarın Arabistan 70 milyar dolarlık silahlar alsın, THY,Malezya havayolları (bir yılda 2 tane B777 uçağı düştü) vs.. diğer havayolu şirketleri Seattle’da bulunan Boeing firmasından tanesinin 126 milyon dolar olan ve bu fiyat karşılığına birer birer Boeing 777-300ER siparişleri etsin siz 2 TL için boykot etmeye devam edin 🙂 Şimdi ben burada diyebilir miyim Boeing Yahudi şirketi diye? HAYIR.. Siz de Yahudi şirketidir diye bilip bilmeden insanları kandıramazsınız insan biraz utanır yalan söylemez her büyük firma sahibi de Yahudi değildir zengin olduklarını biliyorum ancak hepsine de Yahudi ve ondan sonra siyonist olması lazım onu da diyemezsiniz bilip bilmeden.. Domates yemeyin İsrail tohumudur derim bunun gerçekliği %90 %10 yalan olmaması için %10 ayırıyorum ama onun olasığı da düşük çünkü ülkemizde her domatesin tadı diğerinden farksız hepsi aynı hepsi aynı tohum aynı renk.. Bilmem anlayabildiniz mi Coca-Cola hakkında görüşümü bildirmemin sebebini? sayfada bahsetmiştim yine bahsediyorum neden sadece Coca-Cola bu kadar güzel içeceğe yüklenmenizi anlıyorum Müslümanlar güzel bir içecek yapsaydı da içilebilecek bir içecek yapsaydı da onu içseydik, işiniz Coca-Cola ile milleti kandırmak başka bir şey değil, kimsenin boykotuna karşı çıkmıyorum benim desaygım var ama Cola içene de sizin saygınız olsun boykotla bir yere varılmayacağını bilmenizi istiyorum.