Hindistan vizesi nasıl alınır? Gerekli evraklar ve yardımcı bilgi

Hindistan vizesi eğer turistik bir vize alacaksanız evraklarınızı tam hazırlarsanız vizeyi kolay alabilirsiniz.

Hindistan vizesi için gerekli evraklar:

 • Online vize başvuru -> Önce online vize formunu indianvisaonline.gov.in adresinden  doldurun.
 • 1 adet biometrik fotoğraf -> vize formunu bitirdikten sonra formunuzun çıktısını alın ve daha sonra biometrik fotoğrafınızı kağıtta belirten alana yapıştırın.
 • 1 adet banka hesap özetiniz (3 aylık)
 • Uçak bileti rezervasyonu -> varsa internetten rezerve ettiğiniz otel rezervasyonlarınızı da evrakların arasında bulundurabilirsiniz.
 • 1 adet ikametgah belgesi veya varsa adınıza ait elektrik, doğalgaz veya su faturası.
 • Nüfus cüzdanı (ön-arkalı) ve pasaport fotokopisi.
 • 42$ ABD doları (Turistik vize için)

taj-mahal

Detaylar:

Önce ilk sırada bahsettiğim gibi, online vize formu doldurun. Kendinize ait bir biometrik fotoğrafınızı bilgisayarınızda bulundurun.Eğer evinizde bir yazdırıcı varsa, fotoğrafınızı taratıp bilgisayarınıza yüklemekte kolaylık var veya email yoluyla da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fotoğrafınızı bilgisayarınızda bulundurmalısınız çünkü vize formunuzu doldurduktan sonra finalde fotoğraf yükleme ile karşılaşacaksınız.

Online dolduracağınız formda yapabileceğiniz her hangi bir hatadan dolayı geri gönderilebilirsiniz bunun için pasaport numaranızı girerken de dikkatli girmenizi tavsiye ederim. Eğer böyle durumlarda karşılaşırsanız mutlaka görevlilerden ricada bulunun ve her zaman dürüst olun onlar size yardımcı olacaklardır.

Hindistan konsolosluğu

Hindistan vizesi aslında ilk günde veriliyor. Ancak bayram ve diğer resmi tatillere yakın randevunuzu başvurursanız randevunuz yakın bir tarihte verilmeyebilir. Bayrama yakın tarihlerde randevu alıp 10 gün sonraya geçerli randevu alanlar oluyor, bunun sebebi ise düşündüğünüz gibi yoğun talepten. Randevu tarihinizde sabah konsoloslukta oluyorsunuz,girişte yetkililer size ne için geldiğiniz diye sorabilir. Vize başvurmaya geldim dersiniz tamam deyip hemen sizi fiş sıra makinesine yönlendiriyorlar ve böylece sıra numaranızı almış alıyorsunuz. İçeride 50-70 küsur insan görebilirsiniz. Bu insanların randevusu size verilen randevu saati ile aynıdır. Sıra numarası size denk geldiğinde, evraklarınızı görevliye bırakıyorsunuz.İnceleme sırasında sizinle alakalı bir kaç soru sorabilirler bana sadece maaş bordrosu hakkında soru sormuştu görevli ama bir sıkıntı yoktu ve ücreti ödedim daha sonra içeri gidiyorsunuz içeride bir süre sonra sizi tekrar çağırıyorlar bu sefer fotoğraf çekmek ve parmak izinizi almak için çağrılıyorsunuz..  İşlemin sonunda size bir fiş veriyorlar bununla beraber akşam 5 (17:00’de) gelin diyorlar. Siz de akşam 17:00’de gelip bekliyorsunuz onlar sınıf yoklaması gibi insanların adını söylüyorlar, adınızı söyledikleri zaman oraya gidip pasaportunuzu alıyorsunuz.  Her şey bu kadar.

Bilgi

Eğer yanınızda ABD doları mevcut değilse ama en azından bir 100 TL varsa, hiç dert etmeyin. Konsolosluk binasından ayrılıp caddeden karşıya geçtiğinizde (Taksim merkezine doğru sola) az çapraz karşıya geçtiğinizde dövizci var. Oradan Türk liranızı 42 ABD dolarına çevirebilirsiniz.

Eğer yanınızda biometrik fotoğrafınız yoksa, fotoğrafınız kayıp veya bir nedenle tekrar çekilmesi gerekirse.. Konsolosluktayken böyle bir durumda karşılaşırsanız en yakın fotoğrafçılıklardan biri Özgür Fotoğrafçı’ya gitmenizi tavsiye ederim. Ben şahsen gittim fotoğrafçı kendisi iyi bir insan benin yerime (Zübeyir) selam söylersiniz sevinirim 🙂 Özgür Fotoğrafçılık, konsolosluk binasının önündeki caddeden sağa doğru (Konsolosluktan yaklaşık 80-100 metre uzakta) ilerlediğinizde bir Şok Market göreceksiniz, Şok Market’in hemen önündeki sokağın sağ tarafında bulunmaktadır.

Hindistan konsolosluğu nerede?

İstanbul:

Cumhuriyet Cad. No. 42 Flat No. 11-12, 6th Floor, Dortler Apt., Elmadag, 34367, Istanbul

Tel:

(90) 212 2962131

(90) 212 2962132

Ankara

Çankaya Mh., 06680 Ankara

Tel:
(0312) 438 2195

Hindistan konsolosluğundan kareler (Çekim için izin alınmıştır)

Sosyal ol, paylaş!
  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirmek için veya soru sormak için sitemize yorum bırakabilirsiniz. Yorumlar tüm ziyaretçilerimize açıktır. Yorum bırakmak için sitemize üye olmanıza gerek yoktur.

  Hindistan vizesi nasıl alınır? Gerekli evraklar ve yardımcı bilgi hakkinda 2 yorum mevcut

  1. sriranjani dedi ki:

   thanks for writing this post. very useful 🙂 good job~

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir