Hareket algılama sensörü projesi


(Not: Videodaki kişi bu benzin istasyonunda çalışan bir arkadaştır, sistemi denemek amacında rica etmiştim, ben ise içeriden kontrol ediyordum.)

Bu projeyi ilk olarak Şubat, 2015’te bir benzinlik istasyonu için düşünmüş ve uygulamaya başlamıştım. Kullandığım birden fazla yazılımlarla önce kamera bağlantısı kurdum,

kameradan hareket algıladığı zaman dilediğim bir alarm sesi belirtip o alarm sesi ile uyarı vermesini sağladım. Bu projenin çalıştığını fark ettikten sonra bu benzinlik istasyonu için 10 metre stereo uzatma kablosu getirip, bu kabloyu ilk önce benzinlik istasyonu binasının kablo alt yapısından geçirdim, hoparlörleri taktım ve muhasebe odasında bulunan, server PC ile pompacı odası arasında bağlantı kurduktan sonra hizmeti kullanıma sundum.

 

Bu projeyi düşünmemin sebebi; geceleri az yoğunluk olduğundan, benzinlik istasyonlarında uyuya kalan veya dalgın olan pompacılar bazen müşterilerin geldiğini geç fark ediyorlar, işte müşteri geldiğinde uyarsın, müşteriyi de fazla bekletmesinler diye geliştirdim. Hem müşteri hem de pompacı için yararlı bir sistem olduğunu düşünüyorum. Pompacı bu sistem sayesinde rahatlığına da baksa müşteriyi fazla bekletmemiş olacak.

 

Sosyal ol, paylaş!
    0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir