Nasıl bir laptop almalıyım? Laptop almak isteyener için tavsiyeler

03.02.2019
5.850
A+
A-
Nasıl bir laptop almalıyım? Laptop almak isteyener için tavsiyeler

Bir laptop, yani dizüstü bilgisayarlar; insanların iş hayatında işini, oyun merakında hevesini gidermeyi, başka nedenli kullanımlarda da kullanıcılarının kendi işlerini görmesini sağlayan, teknolojiden yararlanmayı sevenler için önemli bir ihtiyaçtır. Peki nasıl bir laptop almalıyız? 

Laptop almak istiyenler, laptopu ne amaçla alacaklarından emin olduktan sonra, alacakları laptopu amaçlarına uygun olacak şekilde araştırmalı ve satın almalılar.

Laptop özelliklerinden ziyade tasarımı da önemlidir!

Laptop çeşitlerinde detaya girmeden önce şunu belirtmek isterim:”Aaa işte bu! özellikler süper, markası da iyi, her şey tamam!” deyip hemen bir laptop satın alanlar daha sonra laptoplarının tasarımı, inceliği ve ağırlığı gibi bazı özelliklerden dolayı memnun kalmayabiliyorlar. Lütfen laptop satın alırken acele etmeyin, iyice araştırın. 

Laptop taşımanın zevkini ancak laptopunuzun fazla ağır ve kalın olmadığı zaman yaşayabilirsiniz. Tabi bu kişiden kişiye değişir ancak ben şahsen büyük  ve ağır bir laptopu yanımda taşımaktan zevk almam. Laptopumu taşırken mutlu olmam için hafif, ince ve orta boyda bir laptop olmalı bana göre. Eğer bir teknoloji mağazasından laptop bakıyorsanız mutlaka laptopu fiziksel yoldan deneyin, dokunun, elinize alın. Bu laptop ile saatlerce tasarım yapacağım veya oyun oynayacağım düşüncesiyle inceleyin. Çünkü bazı laptoplar her ne kadar iyi donanımlara sahip olsa da kullanım bakımından yeterince rahat olmayabiliyorlar.  Mesela tuş seslerinin fazla olması, avucunuzun yapışıp durması, terletmesi, ısı sorunu, tasarımın laptop kullanımı için kaba göstermesi gibi şeyler önemli.

Fiyat ve kaliteye göre aşağıdan yukarıya doğru sıralayalım:

  • Ev için laptoplar

Ev kullanıcıları daha çok internette sörf etmek, internette oyun oynamak (mesela: tavla, okey vs..) yani evinde daha çok Facebook gibi sosyal medyalarda takılacak, haber okuyacak, yemek tariflerine bakacaksa bu tarz laptoplar en ucuz maliyetli laptoplardır.

  • İş için laptoplar

İş ile alakalı yani: Word ile metin yazacak, Excel ile stok takip, hesaplama falan yapacak, PowerPoint ile sunumlar yapacak, Microsoft Studio ile yazılımlar yazacak biriyseniz tabi ki iş laptopu sizin için yeterli olacaktır. Performans kalitesine göre ucuz ve aynı zamanda orta maliyetli olan laptoplardır. Ev laptoplarından biraz daha performanslı olurlar.

  • Grafik işleri ve oyun için laptoplar

En yüksek performanslı ve yüksek maliyetli laptoplardır.  Genelikle video oyuncular, grafik tasarımcılar, mimarlar tarafından tercih edilir. İşlemci, ekran kartı, RAM, SSD gibi donanımları en üst seviyede olur, güçlü bir power supply ile destek alırlar, ısınma ve arıza sorunları diğer laptoplara göre daha sık görülür. Bilgisayar oyunları oynamaya bayılıyor veya 3D modelliyor, grafik tasarım, fotoğrafçılık, video production (üretim) gibi işlerle yoğunsanız, bütçeniz bu laptoplar için uygunsa, bu laptoplardan almalısınız.

Ev  laptopları: Yukarıda bahsettiğim gibi fazla iş yapmamak şartıyla kullanılır ve özellikleri şu şekilde olur:

Genellikle 2 ile 4GB arasında Ram, 500-1 TB HDD veya 128GB SSD 1 veya 2GB ekran kartı

İş laptopları:  Genellikle ofis ve muhasebe programları, stok takip,grafik istatistik bilgisi için kullanılır ve 4 ile 8GB RAM arasında, 1-2 TB HDD veya 256GB SSD, 2 veya 4GB ekran kartı yeterli olur.

Oyun laptopları: Oyun oynanır, 3D modellenir, grafik tasarlanır, render alınır dolayısıyla daha ağır ve güçlü donanımlara ihtiyaç duyar.  6GB-32GB arasında RAM, 2-4 TB HDD ve yanında sistemin kurulu olduğu bir SSD tercih edilir. Ekran kartı Nvidia GTX 1050-1060 + gibi en üst düzeyde olup 4GB ve üzeri tercih edilir.  Maliyeti özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu tarz laptopların, sadece birkaç donanım ilavesi ile beklenmedik şekilde pahalıya gitmesi büyük olasılıktır. Özellikleri iyi olduğu zaman ısınma, fan sesleri, kasma gibi bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor, dolayısıyla iyi bir oyun laptopu için kesinlikle acele etmemenizi öneririm. 

Yukarıdaki laptop özelliklerinde belki dikkat etmişsinizdir , işlemcilerden hiç bahsetmedim. Bir işlemci, laptopunuzun performansını belirlemede en önemli donanımdır, fakat çok çeşit işlemci bulunduğundan ve laptopların genellikle toplama değil, marka olduğundan dolayı yukarıda bir işlemci belirtmenin pek yardımcı olacağını düşünmüyorum. 

Burada birkaç işlemciden bahsedip de sizleri yanlış yönlendirmek istemem çünkü piyasada birçok işlemci var ve yeni nesil işlemciler üretiliyor. Bir gün bu gönderim eskide kalır ve sizi eski teknolojiye yönlendirir, işte bunu istemiyorum. Yeni bir laptop satın almadan önce ilgili laptopun işlemcisini araştırmanız, sizin için daha yararlı olacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.