Haritada bir konumun GPS koordinatları nasıl alınır?

Haritada belirttiğiniz her konumun mutlaka bir koordinat numaraları bulunuyor, bazen arkadaşlarınıza bulunduğunuz mekanın koordinat numaralarını göndermek istersiniz veya uzatmayalım her hangi bir amaçla kullanmak istediniz..  Harita koordinat numaralarını nasıl alıyoruz?

Google Haritalar’ı açın

https://www.google.com/maps adresinden Google Haritalar‘a erişin ve daha sonra koordinatlarını almak istediğiniz şehre gidin (Arama yaparak örn: İstanbul Google Haritalar‘da arayın)

Ben ilk olarak haritaya İstanbul yazdım. Siz ise arayacağınız şehre göre yönelin.

Bu bir örnektir.. İstanbul’da Küçükçekmece’ye ait bir park bölgesinin koordinat numaralarını alıyorum.

Adres çubuğundan koordinat numaralarını alabilirsiniz ama..

Haritada bir alanı görüntülediğiniz zaman, internet tarayıcınızın adres çubuğunda, aşağıdaki görselde belirtmiş olduğum gibi koordinat numaralarını alabilirsiniz. Ancak bu koordinat numaralarını, sizin haritadaki işaretlediğiniz bir bölgeye denk gelmeyebilir çünkü bu koordinat numarası ekranda görülen alanın tam ortasına göre belirliyor eğer doğru bir koordinat numaralarını almak istiyorsanız bir sonraki adıma devam edin. Koordinatların hemen yanındaki yanındaki xxxm (metre) ise haritaya bakış açınızın irtifası yani yükseklik mesafesidir. Koordinatları aldığınızda yükseklik mesafesini kopyalamayın sadece koordinatları kopyalayın yoksa yükseklik mesafesiyle beraber koordinatları girerseniz harita koordinatların konumunu bulamayabilir.

Hedefi bulduğunuz alana sağ tıklayın..

Daha doğru bir yöntem:  Bir önceki adımda sadece ekranın ortasındaki yeri seçer ama siz burada tam yeri kendiniz seçmek istiyorsanız o zaman seçmek istediğiniz alana sağ tıklayın ve daha sonra “Burası neresi?” seçeneğine tıklayın.

 

“Burası neresi?” seçeneğine tıkladığınız gibi hemen arama çubuğunun altında, hem konumun yakınlarındaki ismi hem de size tıkladığınız bölgenin tam koordinat numaralarını gösteriyor. Koordinatlarınızı bu yöntemle almanızı tavsiye ederim.

Sosyal ol, paylaş!
  4.00 avg. rating (78% score) - 1 vote

  Haritada bir konumun GPS koordinatları nasıl alınır? icin bir yorum mevcut

  1. Açelya Yanık dedi ki:

   çok işe yarar bilgi teşekkürler. 30 dk dır koordinat aramaktan kurtardınız beni.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir