DNS değiştirme – DNS adresi nasıl değiştirilir?

Bilgisayarınız veya DNS değiştirmeyi destekleyen başka cihazlarınız üzerinde DNS adresini değiştirip Türkiye Cumhuriyeti tarafındna mahkeme kararıyla yasaklanmış olan tüm sitelere erişmeniz mümkündür.

Burada bilgisayarınız için DNS değiştirme yolunu anlatacağım. Bugün Türkiye‘de Twitter kapandı ve bazı Twitter kullanıcıları DNS adreslerini bu yöntemle değiştirip Twitter‘a ulaşabiliyorlar.

DNS değiştirmek hiç de zor değil, şimdi burada Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> Bağdaştırıcı ayarları değiştirin‘e erişip oradan bağlanmış olduğumuz ağ üzerinden DNS değiştireceğiz. Denetim Masası‘na girmeyip direkt bağdaştırıcı ayarları penceresine ulaşmak için Çalıştır‘ı açın (Windows tuşu + R) daha sonra “ncpa.cpl” komutunu girin.

Başlat -> Denetim Masası..

1

Denetim Masası açıldı, şimdi aşağıda gördüğünüz gibi Ağ ve Internet‘e tılayın.

2

Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ne tıklıyoruz.

3

Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin (sol köşede) tıklıyoruz..

4

Evet.. Buraya dikkat, aslında öyle çok önemli değil bunlar sadece bilgisayarımızda oluşturulmuş ağ bağdaştırıcıları genelde bilgisayarda uzman olan kişilerin oluşturabileceği ağ bağdaştırıcıları diyelim.. Yani herkesin bilgisayarında bu kadar ağ bağdaştırıcısı bulunmaz genelde 1 tane bulunur Yerel Ağ Bağlantısı diye.. Şu anda bağlı ve etkin olan ağ bağlatısı oradan interneti alıyorum şu an Yerel Ağ Bağlantısı‘na sağ tıklıyoruz..

5

Ardından “Özellikler”‘e tıklıyoruz..

6

 

Son aşamalardayız.. Aşağıdaki listede bulunan “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)”‘ü seçili tuttuktan sonra hemen altında bulunan “Özellikler“‘ butonuna tıklıyoruz..

7

Final aşaması..  Aşağıdaki görselde belirttiğim gibi, burada “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçip dilediğiniz DNS adreslerini üst ve alt kısım olarak belirtiyoruz. Sonra kaydetmek için “Tamam”‘a tıklamayı unutmayın tabi bilmeyenler için hatırlatmak isterim.

8

Örnek bir DNS adresi..

Bu örnekteki DNS adresi gerçek bir DNS adresi olup Google‘a aittir, bu DNS adresi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanmış tüm sitelere erişmeniz mümkün.

Google DNS:

Üst kısım: 8.8.8.8

Alt kısm:  8.8.8.4

9

 

Eğer yasaklı internet sitelerine erişmek istiyorsanız ve DNS değiştirme işlemi yeterli gelmediyse.. UltraSurf ile yasaklı sitelere koalyca erişebilirsiniz detaylar için tıklayın.

Sosyal ol, paylaş!
  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  DNS değiştirme – DNS adresi nasıl değiştirilir? icin bir yorum mevcut

  1. shira dedi ki:

   thank you, knight in shining armor! that was very helpful 🙂

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir